NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


antibiotika-a-probiotika

Dobý deň. Obraciam sa na Vás s prosbou o radu ohľadom užívania Inf. Dophilus Plus mojím polročným synom. Doteraz užil počas svojho krátkeho života už dvoje antibiotík, keďže máme doma čerstvého škôlkara a priniesol nám domov bacilky. Už s užívaním prvých som mu zároveň nasadila Inf. Dophilus pre dojčatá. Užíval ich dlhodobo (cca 2-3 mesiace).

 

Po čase však začal mať zapáchajúce zelené stolice- dva dni potom nič, potom zasa jeden deň, zasa nič… Iné problémy nemal, pekne papal, bol čulý. Lekárka mu spravila výter, po prvom mu zistila – nepamätám si názov, povedala, že je to niečo podobné ako salmonela, ale nie také vážne, ale že má pred tým pri takých malých deťoch rešpekt.

 

Malý však v tom čase, ako prišli výsledky bol bez hnačiek, zapáchajúcich stolíc a úplne v poriadku. Lekárka ho vyšetrila, následne zhodnotila, že mu teda lieky (Biseptol) nenasadí, dala mi ich domov a mala som ich nasadiť, keby začal opäť hnačkovať. Zobrali znova kontrolný ster. Synček mal stolicu v poriadku, tak som lieky nedala, dávala som naďalej Inf. Dop. Výsledok ďalšieho steru bol negatívny, avšak našli mu v ňom Candidu… Som z toho zúfalá, malý ešte ani poriadne nezačal s príkrmami a už má pleseň v brušku! Z čoho to môže byť? Z tých atb?

 

Tak som si bola kúpiť nové probiotiká, lekárka povedala, že mu ich mám teraz pravidelne dávať aspoň mesiac, ale veď to sme aj robili… Omylom mi v lekárni dali Inf. Dop. Plus. Neviem, či sú lepšie, silnejšie. Ako mu ich teda dávkovať. Môže ich doužívať celé alebo ako dlho môžme tento druh brať? Mám upraviť stravu aj ja? Ešte ho dojčím. Dočítala som sa, že pri Candide, sa nesmie biele pečivo, cukor, ryža, zemiaky…

 

Mám mu podľa toho aj upravovať stravu? Prestala som mu dávať ryžovú kašu, zemiak, banán(je priveľmi sladký). Podávam mu teraz z ovocia len jablko. Zo zeleniny mrkvu, kaleráb, petržlen, mäsko.. Robím to správne? Čo mám ešte urobiť, aby sa mu črevná mikroflóra čo najrýchlejšie zregenerovala? Neviem, či som sa veľmi nerozpísala, ale chcem, aby bol v poriadku, nechápem, ako to mohol chytiť, keď ako som už spomínala, tie Inf. Dop. pe dojčatá sme užívali dlhodobo… Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Pani Silvia!

 

Ešte k tým kvasinkám, ich zmnoženie je jednou z najčastejších komplikácií antibiotickej liečby. Môžu sa zmnožiť v ušku, nose, vo vaginálnej sliznici, čreve (to je rípad Vášho synčeka), v ústach (afty). Jediná forma ako ich zmnoženiu zabrániť a efektívne predchádzať je užívať probiotiká počas antibiotickej liečby.

 

Ak aj napriek užívaniu Infants Dophilus synček mal komplikácie, odporúčam pri ďalšej antibiotickej liečbe zvoliť probiotikum s vyššou koncentráciou baktérií, dávkovanie je podľa dávkovania antibiotík – teda 2x denne ak sa antibiotikum podáva každých 12 hodín, 3x denne ak sa antibiotikum podáva každých 8 hodín. Aj nedostatočná dávka probiotika môže spôsobiť, že črievko nie je chránené v plnej miere a sile.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov