NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy - Trávenie

Spýtajte sa odborníka


24-05-2017 jan kloper

Probiotiká pre dospievajúceho syna

travenie

Dobrý deň,

poprosím Vás o odpoveď na tieto otázky:

– aký typ probiotik nám doporučíte pre syna 14 rokov, je chudý, pritom veľa je, ale pravdepodobne má zlé vstrebávanie živín
– ďalší proble´m je nervozita, náladovosť až úzkosť, na nete som čítal, že pre psychickú pohodu sú dôležité probiotiká s Bifidobacterium infantis?

ďakujem a teším sa na Vašu odpoveď, Kloper Ján

Dobrý deň.

Z toho čo píšete, je ťažko vyzistiť aký problém má Váš syn. Chcete probiotiká aby pribral a zmizla úzkosť či nervozita? Nemyslím, že tu probiotiká problém vyriešia, i keď v zmysle podpory tráviacich funkcií, by Vášmu synovi pomôcť mohli.
Problémy s nízkou hmotnosťou zväčša súvisia s typom postavy človeka – predpokladám, že Váš syn má astenický typ postavy. Títo ľudia majú rýchly metabolizmus, môžu zjesť takmer čokoľvek a nepriberú. Keď áno, zvyčajne až vo vyššom veku (tak po 30tke). Ja osobne si myslím, že dôležité je, aby Váš syn pravidelne jedol (optimálne 5 x denne), prijímal veľa proteínov, ktoré sú potrebné pre budovanie svalovej hmoty. Môžete prípadne pridať aj nejaký proteín ako doplnok výživy. Dôležitý je tiež dostatočný príjem „zdravých tukov“, teda nenasýtených mastných kyselín (olivový olej, ryby, orechy…) Prakticky jediným spôsobom ako nabrať svalovú hmotu je pravidelné cvičenie – silový tréning, cvičenie s vlastnou hmotnosťou. Váš syn má však 14 rokov, teda je v období kedy sa vyvíja, začínajú pracovať mužské hormóny, preto by som všetko ohľadne cvičenia a prípadného naberania svalovej hmoty konzultovala s lekárom. Ďalším možným dôvodom štíhlosti Vášho syna môže byť problém s trávením niektorých živín, chýbanie istých enzýmov a pod. Na toto Vám ale odpovie len lekár, ktorý zhodnotí celkový zdravotný stav Vášho syna. Nech už sú tráviace problémy Vášho syna akékoľvek, na podporu tráviacich funkcií v rámci probiotík by som mu odporučila  Colon Dophilus v dávke 1xdenne 1 kapsula.
Čo sa týka jeho náladovosti, nervozity či úzkosti, tam by som sa na B.infantis nespoliehala. Neviem aké problémy Váš syn má a prečo trpí uvedenými problémami. Ak však máte pocit, že tieto problémy sú vážnejšie ako klasické „plieskanie pubertou“, odporúčam Vám navštíviť psychológa.
Prajem pekný deň.
S pozdravom,
PharmDr. Katarína Pacigová

04-05-2017 Pato

Colon Dophilus

travenie

Dobry den. Ake probiotika by ste mi doporucili pri duodenalnom refluxe?
Dakujem.

Dobrý deň.

Odporučila by som Vám probiotiká Colon Dophilus, ktoré sú zložením navrhnuté práve pre ochorenia gastrointestinálneho traktu. Pri problémoch s refluxom – žáha, grganie, návrat potravy a pod. si dajte 2-3 kapsulky denne, na preventívne užívanie Vám stačí 1 kapsulka denne. Nezabúdajte ani na liečbu, ktorú Vám naordinoval Váš gastroenterológ.

S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

travenie

Dobrý deň mám lenivé črevá a problémy so zápchou stravujem sa zdravo ale okrem zápchy mám problém aj s plynatosťou ktoré probiotiká mi doporucite na dlhodobé užívanie? Mám 54 rokov . Uvažovala som nad senior dophilus. Ďakujem za skorú odpoveď.

Dobrý deň pani Janka.

Súhlasím s Vašim výberom a pokladám Senior Dophilus za dobrú voľbu. Prípadne by som vyskúšala Colon Dophilus určený vyslovene na problémy s črevami a po jeho doužívaní by som brala ďalej Senior ako prevenciu. Treba byť trpezlivý a probiotiká užívať aspoň 2 mesiace. Nezabúdajte na dostatočný príjem vlákniny v potrave i dostatočný príjem tekutín.

Prajem pekný deň.

S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová, Monsea, spol. s r.o.

22-03-2017 Maria

Zápcha

travenie

Dobry den
Prosim o radu. Moja 2 rocna dcerka ma chronicku zapchu, nepomahaju jej ani prehanadla. Chcela by som vyskusat infant dophilus plus ale neviem ci je to pre taky vek a na jej problemy so zapchou vhodne pripadne ktory vas vyrobok moze uzivat? Dakujem Maria

Dobrý deň pani Mária.

Určite viete, že používanie laxatív je vhodné len na obmedzenú dobu. Ak sa tieto prípravky používajú dlhodobo, môže to viesť až ku spomaleniu čreva a k opakovanej zápche. Malá takisto ak má tvrdú stolicu, sama predlžuje čas kým sa vykaká a stolica sa tak ešte viac zahustí.

Predpokladám, že všetky tieto veci už viete, ale zopakujem ich.  Najdôležitejšia je vhodná strava, ktorá zabezpečí správnu konzistenciu stolice a pravidelný pohyb dieťaťa, ktorý zabezpečí lepšiu peristaltiku (pohyblivosť) čreva.

Dbajte na príjem vlákniny, odšťavujte malej ovocie a zeleninu, zabezpečte jej pravidelný pitný režim, zabezpečte aby jedla v pravidelných intervaloch. Obmedzte tiež príjem sladkostí.

Probiotiká sú určite tou správnou voľbou, vedia pomôcť dať črevo doporiadku. Vybrala ste si správne, Infants Dophilus plus je určený práve pri takýchto komplikáciách. Odporúčam Vám dennú dávku 2xdenne 0,5 g (po rysku priloženej odmerky). Ak sa problémy zlepšia, znížte dávkovanie na 1xdenne 0,5g. Po dobratí balenia by som odporučila ešte vybrať 1 balenie Infants Dophilus, v dávke 1xdenne 1 gram. Dajte mi potom vedieť, ako sa dcérke darí.

Prajem pekný deň.

S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

22-12-2016 Ivana

Laktózová intolerancia

travenie

Dobrý deň, mavam ťažkosti s travenim bolesti na lavo od pupka. Bola som na gastre a zistili mi intoleranciu na laktozu, alergiu na mlieko, a mierný chronický zapal sliznice žaludka. Lekár mi predpisal Helicid, ale až ked som si ho kupila zistila som, že obsahuje laktozu. Chcem sa opýtať či možem brať helicid ked obsahuje laktozu a ja mám práve tu intoleranciu na laktozu. ? ďakujem Vám veľmi pekne

Dobrý deň.

Reakcia u laktózo-intolerantných ľudí sa prejaví ak dávka presiahne 80mg laktózy v jednej dávke. V jednej kapsule Helicidu by sa malo nachádzať menej ako je 80 mg na 1 kapsulu, keďže laktóza je len pomocná látka v kapsule, takže organizmus by nemal reagovať. Každý organizmus je však iný a v prípade, že nechcete riskovať alebo Vám užívanie spôsobí ťažkosti, poraďte sa o zmene liečby s vašim lekárom. Na trhu je viacero možností generickej substitúcie pre Helicid, napr. Omeprazol Farmax, Omeprazol Sandoz, tieto laktózu neobsahujú vôbec. Môžete tiež poprosiť Vášho lekárnika, nech Vám Helicid zamení za generickú substitúciu aj v prípade, že Helicid máte napísaný na recepte. Treba lekárnikovi povedať, že máte intoleranciu laktózy. Doporučujem Vám pridať probiotiká.
Prajem pekné sviatky.

S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

1 / 13

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov