NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy - Celiakia

Spýtajte sa odborníka


celiakia

Dobrý deň,
manželovi pred dvoma rokmi zistili celiakiu + alergiu na kravské mlieko, laktózu + alergiu na jód.
Diagnóza : Dermatitis herpetiformis.Duhring.
Berie tablety Disulone a k týmto tabletám musí brať aj vitamíny C + E.
Aj, keď dodržiava 100 % diétu, stále sa mu „vyhadzujú“ vyrážky, hlavne na tvári, vo vlasoch, lakťoch a kolenách.
Prosím Vás, pomohlo by mu užívanie proboitík ?
Ak áno prosím o radu, ktoré by mohol užívať.
Ďakujem.

Dobrý deň.

Pri diagnóze, ktorú Váš manžel má, je jedinou a najefektívnejšou terapiou prísna bezlepková diéta. Môže trvať isté obdobie (v niektorých prípadoch aj roky), kým symptómy vymiznú.
Manžel má liečbu nastavenú, takže treba dodržiavať odporúčania lekára a naozaj poctivo sledovať zloženie potravy, najmä keď sa manžel stravuje mimo domova.
K úprave poškodenej črevnej sliznice a tým pádom aj redukcii kožných príznakov, môžu pomôcť práve probiotiká. Odporučila by som Vám Colon Dophilus. Manžel nech užíva 3xdenne 1 kapsulku, po mesiaci môže znížiť na 2 kapsulky denne. Odporúčam Vám vydržať 3 mesiace a potom užívať dlhodobo preventívnu dávku 1 kapsulu denne. Budem rada, keď sa ozvete, či mu naše probiotiká pomohli.

Prajem Vám krásny deň.

S pozdravom,
PharmDr. Katarína Pacigová

09-06-2016 zuzana

Bezlepková diéta

celiakia

Dobry den, ja by som mala na Vas jednu otazocku. Mojej dcerke nedavno diagnostikovali celiakiu ma 16mesiacov a dietu drzime cca 5mesiacou. Vcera sme sa informovali o kontrolnych vysledkoch a bolo nam povedane, ze mala zle vysledky ako by sme dietu nedrzali vobec… Moja otazka je ci mi viete poradit,kde asi robim chybu, pretoze nie som si vedoma ze by sme jej davali nieco s lepkom. vsetko citam aj dvakrat nikomu nedovolim jej dat nic bez mojej kontroli..Som z toho zufala, ze sme mali take vysledky.. A este jedna otazocka, ci by ste mi nevedeli poradit strukoviny kde by som zohnala take bez lepku, lebo vsade v obchodoch na sosovici fazuli je pisane ze maju stopy lepku..
Dakujem za odpoved. Korimova.

Dobrý deň.

V prvom rade Vás chcem upokojiť. Je možné, že Vašej dcérke vyšli pri kontrolnom vyšetrení zvýšené protilátky, hoci diétu dodržiavate. Nie je to raritný jav a stáva sa to. Je možné, že výrobky ktoré kupujete, predsa len nejaký lepok môžu obsahovať. Môže ísť napr. o sekundárnu kontamináciu lepkom pri spracovaní potraviny.
Ako „bezlepková“ môže byť potravina označená len v prípade, ak obsahuje menej ako 2 mg gluténu na 100 g sušiny danej potraviny. To však tiež nieje vždy pravda. Odporúčam Vám aby ste kupovali výrobky od výrobcov, ktorí sú v zozname výrobkov na lekársky predpis. Vyberajte si prirodzene bezlepkové potraviny – ryža, zemiaky, strukoviny, ovocie, zelenina, mäso. Okrem týchto potravín máte k dispozícii ďalšie prirodzene bezlepkové obilniny (pšeno, amarant, quinoa, pohánka). Riaďte sa tiež heslom, že čím kratší a jednoduchší zoznam zloženia výrobok má, tým lepšie. Rôzne príchute, prísady, emulgátory, koreniny môžu byť zdrojom zakázaných látok.
Čo sa týka strukovín. Sú prirodzene bezlepková potravina, môžu byť však lepkom napríklad kontaminované v závode kde sa spracúvajú. Odporúčam Vám pohrabať sa trochu na internete a kúpiť strukoviny z onlineshopu venujúcemu sa vyslovene predaju potravín pre celiatikov. Alebo pozrieť v niektorej z bio – predajní. Odporúčam Vám tiež nasadiť dcérke probiotiká na úpravu črevnej mikroflóry.
Dajte mi potom vedieť ako sa dcérke darí.

S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

04-03-2016 Anna

Celiatik test

celiakia

Dobry.Som celiaticka na bezlepkovej diete.Mozem pouzit Celiatiktest ako kontrolu spravneho dodrziavania bezlepkovej diety?Dakujem.

Dobrý deň pani Anna.

Celiakia je vlastne zápal pri ktorom telo napáda enzým, ktorý produkuje.
Okrem diagnostiky celiakie sa Celiatik test môže použiť aj na sledovanie účinnosti bezlepkovej diéty a prítomnosti/neprítomnosti zápalovej reakcie.
Ak je diéta správna a/alebo črevo je už v dobrej kondícii a bez zápalových zmien, test bude negatívny.
Ak je diéta nesprávna a/alebo črevo je vykazuje významné zápalové zmeny, test bude pozitívny.

Želám krásny deň.

S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

08-01-2016 Lenka

Celiatik test

celiakia

Dobry den, chcela by som sa spytat na celiatik test. Druha ciarka je slabulinka, ale je viditelna aj po casovom limite je tam stale, ale slabucka. Znamena to, ze je test pozitivny aj v takom pripade?
Dakujem Lenka

Dobrý deň Lenka.

Výsledok testu je pozitívny keď sa červená čiarka objaví v kontrolnom (C) a takisto testovacom (T) poli. Výsledok je pozitívny keď je čiarka v testovacom poli  (T) silná i keď je slabá. Takže to vyzerá, že Vám test vyšiel pozitívne. Pozitívny výsledok znamená, že v krvi sú prítomné protilátky proti tkanivovej transglutamináze vyskytujúce sa pri celiakii. Výsledok s vysokou pravdepodobnosťou signalizuje prítomnosť celiakálneho ochorenia. Každopádne pre potvrdenie konečnej diagnózy a stanovenie liečby kontaktujte lekára.

S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

 

 

04-11-2015 Sofia lukacova

Tráviace ťažkosti

celiakia

Dobrý deň ..mam 12 a trápia ma bolesti v bruchu da sa to nazvať aj kŕčami….mávam hnačky a pociťujem občas únavu ..neviem co by to malo znamenať.Bojim sa ze by to mohlo byt nieco vážne ….a zabudla som napísať este, ze ma občas nadúva

Ahoj Sofia.

Z toho čo si napísala viem ťažko na 100 % povedať o čo ide. Nieje potrebné sa hneď znepokojovať. Najlepšie by bolo odsledovať s čím súvisia tvoje problémy. Mávaš kŕče a hnačky po nejakom konkrétnom jedle? Čo chlieb, pečivo, mlieko, paradajky, čokoláda…? To, že nám občas nezapasuje nejaké jedlo a telo reaguje, je jeho normálna reakcia. Tu ti postačia probiotiká – to sú dobré baktérie, ktoré pomáhajú práve pri problémoch čo si popísala – hnačka, nadúvanie. Skús Children dophilus. Dávaj si 1 kapsulku denne, v prípade, že budeš mať spomínané problémy, daj si 2-3 kapsulky. Čo sa týka únavy, je logické, že keď telo s niečím bojuje (ak neznášaš nejakú potravinu a telo ju nevie stráviť), je unavené. Pri hnačke tiež strácaš vodu a to rovnako vedie k únave. Nezabúdaj preto ani na pitný režim.
Ak však mávaš tieto príznaky pravidelne, súvisí to s nejakou potravinou, je treba zasiahnuť. Môže ísť o nejaký druh potravinovej intolerancie – na lepok, na laktózu (mliečny cukor), histamín… Tieto intolerancie sa potom liečia zavedením špeciálnych diét, prípadne pridaním enzýmov, ktoré ti pomôžu stráviť potraviny čo ti robia zle. To či máš alebo nemáš nejaký tráviaci problém, zistí tvoj lekár. Preto ak tvoje problémy budú pretrvávať, utekaj za ním. Ak budeš mať akékoľvek ďalšie otázky, píš mi:)
Prajem ti krásny deň.

Katarína

1 / 2

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov