NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy - Testy

Spýtajte sa odborníka


04-03-2016 Anna

Celiatik test

testy

Dobry.Som celiaticka na bezlepkovej diete.Mozem pouzit Celiatiktest ako kontrolu spravneho dodrziavania bezlepkovej diety?Dakujem.

Dobrý deň pani Anna.

Celiakia je vlastne zápal pri ktorom telo napáda enzým, ktorý produkuje.
Okrem diagnostiky celiakie sa Celiatik test môže použiť aj na sledovanie účinnosti bezlepkovej diéty a prítomnosti/neprítomnosti zápalovej reakcie.
Ak je diéta správna a/alebo črevo je už v dobrej kondícii a bez zápalových zmien, test bude negatívny.
Ak je diéta nesprávna a/alebo črevo je vykazuje významné zápalové zmeny, test bude pozitívny.

Želám krásny deň.

S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

testy

Dobrý deň,
urobil som si celiatik test po raňajkách. Tu je výsledok.

celiatik test

To znamená, že nemám alergiu na lepok?

Dávid

Dobrý deň, Dávid,

ak Vám vyšiel Celiatik test tak ako ste nám poslali, môžete daný výsledok považovať za negatívny, čiže

nie ste alergický na lepok.

Okienko C na teste je kontrolné a signalizuje správne prevedenie testu.

Rada by som Vás upozornila, že ak ste mali podozrenie na celiakiu, a preto ste vysadili lepok zo stravy

a až potom robili test, výsledok môže byť falošne negatívny. Ak ste však bežne konzumovali stravu s lepkom tak tento výsledok môžete považovať za definitívny a kľudne o ňom informujte Vášho lekára.

 

S pozdravom

Kertészová

testy

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, robila som si test na celiakiu a čiarka na potvrdenie bola veľmi slabá, dá sa aj to považovať za pozitívny výsledok? Už tri roky sa snažíme o dieťa ale stále sa nedari. Mám zníženu štitnu žľazu, som chudokrvná, stále veľmi unavená a nemôžem pribrať plus ešte aj veľké bolesti v okolí žalúdka,nafúknuté brucho, často má bolieva hlava a vyrážky na brade ktorých sa nemôžem zbaviť.
Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň, Petra,

áno ak sa na CeliatikTeste objavil prúžok v kontrolnom políčku „C “ a taktiež prúžok v políčku „T“ aj keď iba málo výrazný, možno tento výsledok interpretovať ako pozitívny. Odporučila by som Vám návštevu gastroenterológa a môžete ho informovať, že ste si vykonali samodiagnostický test na celiakiu. Všetky Vami popisované príznaky zodpovedajú prítomnosti celiakie.

S pozdravom Kertészová.

testy

Dobrý deň. Pozdáva sa mi, že mám celiatiku. Mám 15 rokov a 85kg. Pleť mám normálnu, ani bledú, ani tmavú, takú strednú. Občas ma zabolí aj žalúdok 1-2x do mesiaca.

Niekedy mám aj žalúdočné problémy-hnačky. A to hlavne po mastných jedlách. Dosť často, 1x týždenne ma zvyká pobolievať hlava, a to prestane len tak, ak si ľahnem.

Keď viacej sedím na jednom mieste, a keď sa postavím, začne sa mi krútiť hlava. Som chudokrvný, a mám málo železa v krvi. Som dosť často unavený, aj keď nič nerobím.. Jem aj celozrnné, aj biele pečivo-rožky, biely aj hnedý chlieb. Som z toho trošku zúfalí, lebo tie príznaky sú práve na celiatiku… Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Milý Rony! Nafukovanie a hnačky môžu byť aj len príznakom zlého trávenia, alebo nevhodných stravovacích návykov.To, že Ti zle strávi mastné jedlá, môže znamenať, že máš skôr problém s pečienkou, alebo pankreasom, alebo sa Ti tvorí nedostatočné množstvo tráviacich enzýmov.

 

Bolesť hlavy zasa môže súvisieť s nedostatočným príjmom tekutín cez deň. Osobe by som Ti na úpravu trávenia odporučila užívať probiotiká (veľmi dobrý je prípravok Adults Dophilus) alebo tráviace enzýmy. Nemyslím si, že sa v Tvojom prípade jedná o celiakiu, no záverečné slovo má vždy lekár – ktorý to vie komplexne posúdiť. Odporúčam Ti kontaktovať gastroenterológa.

 

V lekárni je dostupný aj test, ktorým sa vieš na celiakiu otestovať sám doma – Celiatik test.

16-12-2014 Ivana Gaňová

Aká je spoľahlivosť Celiatik testu?

testy

Na kolko % je spolahlivy celiatik test? A ak si ani po tomto domacom teste(ak mi vyjde negativny vysledok) nebudem ista a pojdem ku praktickemu lekarovi,spravi mi na moje poziadanie bez problemov odber krvi na zistenie celiakie,pripadne ma posle na gastroentologiu na odborne vysetrenie?..

Pani Gaňová! Výsledok testu je uznávaný aj lekármi. Test je regulérnou zdravotnou pomôckou schválenou na základe predložených štúdií na Štátnom ústave kontroly liečiv. Ak si nebudete istá, jednoznačne kontaktujte svojho praktického lekára pre odporučenku na gastroenterológiu, nakoľko len špecialista správne posúdi Váš zdravotný stav v tomto smere.

 

Na výsledok testu sa môžete spoľahnúť na 100% v prípade, že Vám výjde pozitívny. Ak však patríte medzi malé percento celiatikov, ktorí neprodukujú IgA protilátky (zhruba 5% celiatikov), test Vám môže vyjsť falošne negatívny.V takom prípade lekár robí doplňujúce vyšetrenie na protilátky typu IgG.

 

V každom prípade je však na potvrdenie nutná aj črevná biopsia, ktorou lekár zisťuje rozsah poškodenia čreva.

1 / 27

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov