NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


23-11-2015 martin

Skladovanie probiotík

zive-bakterie

Dobry den, chcel by som sa informovat. Uzivam probiotika Colon Dophilus. Ako dlho mozu byt mimo chladnicky? Maju sa skladovat pti teplote 2 – 8 C. Co ak je v chladnicke teplota pod nulou a nizsie? Dakujem. Martin Toth

Dobrý deň.

Najskôr k otázke nižšej teploty. Probiotické baktérie Colon Dophilus sa nachádzajú v kapsuliach v lyofilizovanej forme. Jedná sa o proces sušenia, pri ktorom sa surovina najskôr zmrazí a cestou sublimácie sa odstráni ľad. Touto technológiou sa získa prírodný bakteriálny prášok bez zmeny morfologických či biochemických vlastností baktérií a v tejto forme si baktérie zachovávajú životnosť aj niekoľko rokov. Takže odpoveď na otázku mínusových teplôt je, že probiotikám v lyofilizovanej forme neuškodí.
K otázke vyššej teploty. K našim probiotikám sú pridávané kryoprotektanty. Tie sa pridávajú k surovine ešte pred procesom lyofilizácie a umožňujú prežitie probiotika pri teplotách 4°C – 22°C.
Pri teplote 4 ˚C si probiotikum zachováva počas celej expiračnej dobe deklarované množstvo živých kultúr v rovnakom množstve bez značného úbytku. Pri teplote 22 ˚C si probiotikum zachováva po dobu cca 5 mesiacoch adekvátne množstvo živých kultúr avšak po roku uchovávania pri izbovej teplote, počet živých kultúr prudko klesá. Probiotiká si potrebné množstvo živých baktérií vedia zachovať do 3 mesiacov mimo chladiaceho režimu.
Cieľom uchovávania v chladničke je teda to, aby bol deklarovaný počet baktérií aj na konci expiračnej doby výrobku. Keď však krátkodobo cestujete, nemusíte sa obávať. Rovnako sa nemusíte obávať ani toho, keď Vám chladnička zaštrajkuje a teplota pôjde pod 0°C.
Verím, že s našimi probiotikami budete spokojný a prinesú Vám želaný výsledok:)
Krásny deň prajem.

S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov