NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


travenie

Dobrý deň, mala som príznaky celiakie, ale urobila som si test a vyžiel negatívny. Pri gastro vyšetrení mi zistili malú hiátovú herniu a dráždivý tračník. Vylúčila som aj potraviny, ktoré nafukujú, ale stále cca 1 hodinu po jedle mám stále problémy a nepomáha ani espumisan. Čo by ste mi doporučili? Ďakujem.

Dobrý deň.

V prvom rade Vás chcem upozorniť, že samodiagnostický test na celiakiu ako určenie diagnózy nestačí, ide o orientačný test. To či máte alebo nemáte celiakiu, môže potvrdiť alebo vyvrátiť len Váš lekár.
Pri celiakii aj syndróme dráždivého čreva Vám odporúčam  probiotiká Colon Dophilus v dávke 2 tablety denne, po zmiernení príznakov stačí udržiavacia dávka 1 tableta denne. Pravidelné užívanie probiotík by Vám malo uľaviť od problémov s trávením ako sú pocit nafúknutia a problémy so stolicou a navyše pôsobí aj preventívne pred rozvojom rakoviny hrubého čreva a konečníka. Zároveň je potrebné dodržiavať liečbu na zníženie kyslosti žalúdočných štiav naordinovanú lekárom.
V prípade celiakie probiotiká redukujú poškodenie zavinené konzumáciou jedla obsahujúceho lepok . Okrem toho urýchľujú hojenie čreva po spustení bezlepkovej diéty.  Probiotické doplnky môžu pomôcť, nemôžu však slúžiť ako náhrada bezlepkovej diéty v liečbe celiakie.

S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov