NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


zive-bakterie

Dobry den. Pri dojceni ste mi odporucili uzivat adult dophilus. Rada by som vedela ci probiotika prechadzaju do materskeho mlieka, alebo ak chcem aby mal z toho nieco aj moj syn tak mu mam kupit probiotika na jeho vek. A 2 otazka preco v colon dophilus je aj inulin-prebiotikum a v inych dophilusoch nieje? Citala som ze probiotika potrebuju pre spravny rast aj prebiotika. Dakujem

Milá Hana, v materskom mlieku sa nachádzajú spomínané probiotické baktérie, ktoré doňho prechádzajú zo stravy matky (myslia sa tým aj výživové doplnky s obsahom probiotík). Väčšinou ide o bifidobaktérie, ktoré zabezpečujú správne fungovanie tráviaceho traktu novorodenca. Hovorí sa aj o tzv. bifidogénnom efekte, kedy stolica dojčeného dieťatka kyslasto zapácha a má žltkastú farbu. Vtedy prijme v materskom mlieku dostatočný počet bifidobaktérií. Črevný trakt novorodenca sa týmito baktériami osídľuje aj počas prirodzeného pôrodu, keď prechádza pôrodnými cestami matky. Je to veľmi dôležité pre naštartovanie imunity dieťaťa.

 

Preto bábätká po cisárskom pôrode bývajú náchylnejšie na rôzne ochorenia a problémy s trávením a takéto dojčiace matky by si mali vybrať vhodný výživový doplnok, aby zabezpečili prechod bifidobaktérií do materského mlieka a teda aj do bruška bábätka. Zo stravy to väčšinou nie je celkom možné, pretože ak by mamička skonzumovala za týmto účelom napríklad kyslú kapustu, bábätko bude mať nafúknuté bruško.

 

Prebiotiká sa stávajú pre probiotiká prospešné v čreve, kde sa stávajú ich potravou a slúžia pre ich správne fungovanie. Nebola som súčasťou tímu, keď sa produkty formulovali. Dôvodom prečo inulín nebol pridaný do štruktúry produktov okrem Colon Dophilusu je viacero. Nie každé prebiotikum je pre probiotické baktérie vhodný (ani človeku nevyhovuje všetka strava a niektorá mu spôsobí aj tráviace ťažkosti).

 

Probiotiká Dophilus majú rôzne zastúpenie baktérií v produktoch. Ďalším dôvodom môže byť, že v čase formulácie (pred 6 rokmi) to ešte nebol trend vo výrobe probiotických produktov. Colon Dophilus patrí medzi novšie produkty z rady Dophilus. Ďalej môžu byť probiotiká dostatočne životaschopné a prídavok inulínu nebol až taký nutný. Napokon veď prebiotikum je vláknina. Žiaden výživový doplnok by nemal slúžiť ako náhrada pestrej stravy, preto by ste prebiotiká (vlákninu) mali v dostatočnej miere prijímať v pestrej strave. Ak tak činíte, potom nie je nutné ich hľadať v probiotických výživových doplnkov ako prídavnú látku.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov