NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


08-01-2014 Jaroslava Orečná

Nedostatok jódu v tehotenstve

tehotenstvo

Dobrý deň,

 

včera som si kúpila prípravok Centravit Prenatal, no v popise som nenašla či obsahuje potrebnú dennú dávku jódu a magnézia. Vzhľadom na to, že som v 12tt a mám problémy so štítnou žľazou sa Vás chcem opýtať, či sa tieto 2 látky nachádzajú v tomto prípravku alebo ich musím doplniť tým, že si ich dokúpim v lekárni. Vopred ďakujem za Vašu skorú odpoveď.

 

S pozdravom

 

J. Orečná

Dobry den, pani Orečná,

 

ďakujeme za Váš dotaz. Všetky naše výrobky majú presné popisy na obale o všetkom čo obsahujú. Centravit Prenatal neobsahuje ani jód a ani magnézium. Na Slovensku sa od roku 1951 jodiduje kuchynská soľ čo zabezpečuje dostatočný príjem jódu pre zdravú populáciu.

 

V rámci Európy sa radíme na druhé miesto s dostatočným prísunom jódu a za nami sú Francúzsko, Nemecko, Rakúsko,…Samozrejme jód príjmami aj v iných potravinách ako napr. mlieko, mliečne výrobky, ryby…Nadbytok jódu spôsobuje mnoho zdravotných ťažkosti ako napríklad poruchy žalúdka, zápal spojiviek, žihľavku, bolesti hlavy,… Z toho dôvodu sme do prípravku centravit Prenatal nezavádzali jód keďže suplementácia u zdravej ženy nie je nutná.

 

Ak však trpíte ochorením štítnej žľazy doporučujem po konzultácií s lekárom – špecialistom endokrinológom skonzultovať ďalšie užívanie jódu a prípadne aj vhodné dávky práve pre Vás. Magnézium sa nemôže nachádzať v žiadnom prípravku, ktorý obsahuje aj železo. Prípravok Centravit Prenatal obsahuje železo, keďže je to nevyhnutá zložka, ktorú každá žena potrebuje keďže ženy v tehotenstve a hlavne na konci tehotenstva trpia anémiou z nedostatku železa ako aj po pôrode.

 

Množstvo magnézia, ktoré chcete užívať v rámci tehotenstva ako prevencia proti kŕčom, predčasnému pôrodu je vhodné skonzultovať s lekárom. Odporúčaná dávka magnézia v tehotenstve je 450 miligramov denne. Avšak magnézium musíte užívať od železe alebo od Centravit Prenatal, ktorý obsahuje železo s odstupom 2 hodiny! S pozdravom Adela Lagin

 

PharmDr. Adela Lagin

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov