NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


testy

Dobrý deň, ani vlastne neviem kde mám začať. Dávala som robiť krvné vyšetrenia dcére (16 rokov) stále je unavená , chorá, slabá a po jedle (hlavne na internáte) jej býva zle. Výsledky z prvej časti sú dobré (žiadne zápaly, infekcie, imunita tiež dobrá…)

Syn má 6 rokov, chudučký (16kg) nepriberá, stolicu máva tuhšiu (cukor sme z potravy vylúčili ako sa dalo). Tiež sa stále sťažuje na bruško a býva mu zle. (Doma jedáva málo, v škôlke keď ho nútia tak zje, ale potom to hneď aj vyvráti)

Ja som chudokrvná a čo sa pamätám mi to zistili už ako 7 ročnej. Dôvod chudokrvnosti neviem, prikročili sme akurát ku antikoncepcii, že strata môže byť aj pri silnom krvácaní. (môj prípad). Po rozhovore s detským lekárom som sa dozvedela, že chudokrvnosť môže byť spojená aj celiakou (dnes som si to našla aj na nete). Dokonca aj plno príznakov, ktoré sú tam vypísané spadajú na mňa, ale to som vždy pripisovala niečomu inému.

Ale stále mi to behá po rozume. Krvné vyšetrenie na celiakiu by som si dala urobiť. Ale čo ďalej? Viem, že môže byť dedičná. Ale vyšetrenia akékoľvek nesiem dosť zle. (bojím sa aj keď mi berú krv). Aké dôsledky nesiem keby som si vyšetrenia neurobila a túto diagnózu mala? A žila naozaj vo vedomí, že mi nič nie je? Viem, že niekedy ľudia s tým žili…..Ide mi hlavne o deti, nechcem pri nich nič zanedbať.

Viem o tejto chorobe len z počutia….neviem si predstaviť ako by som upravovala stravu dcére na internáte…Prosím poraďte mi. Ďakujem veľmi pekne.

Pani Adriana! Celiakia je vždy dedičná, i keď nie 100% príbuzných ju zdedí. Pravdou je však, že výskyt ochorenia je u príbuzných celiatika asi o tretinu vyšší ako u bežnej populácie. Čo sa týka dôsledkov, tie sa rôznia od prípaduk prípadu a od závažnosti ochorenia. Od osteoporózy, cez neplodnosť cez vyššiu pravdepodobnosť rakovinového chorenia čreva. Čím Vás samozrejme nechcem strašiť, avšak ochorenie je potrebné brať vážne.

Veď si len predstavte ak máte v tele každodenný a sústavný zápal, ktorý tenké črevo poškodzuje. Tenké črevo je miestom vstrebávania živín do organizmu.Ak je poškodené, neplní si túto funkciu plnohodnotne a s tým súvisia aj prejavy ochorenia, alebo ak chcete, komplikácie neliečenej celiakie.

 

V súčasnosti si prvotné vyšetrenie môžete vykonať i sama doma – prostredníctvom Celiatik testu. No i po jeho realizácii je nutné kontaktovať odborníka-gastroenterológa.

 

Osobne si myslím, že obávať sa môžete len ak na vyšetrenie nepôjdete a máte podozrenie. V prípade, že by Vaša dcérka potrebovala bezlepkovú stravu na internáte, na Slovensku existuje niekoľko skupín združujúcich rodiny celiatikov. Sú veľmi ochotní a iste sa s Vami radi podelia o skúsenosti, úskalia, či dobré bezlepkové recepty. Kontakty na ne nájdete na našej stránke Celiatik test, v rubrike Na koho sa obrátiť.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov