NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


22-11-2010 Slobodníková

Krvný test potvrdil celiakiu

testy

Mam 6ROCNEHO SYNA.NA BUDUCI TYZDEN MAME ABSOLVOVAT BIOPSIU CREVA.NEMA ZIADNE PRIZNAKY CELIAKII,LEN KRVNY TEST POTVRDIL TUTO DIAGNOZU A AJ INTOLERANCIU NA LAKTOZU.JE AJ ATOPIK.CAKA NAS BIOPSIA CREVA.NEVIEM CI JU MAME ODMIETNUT A AKO TA BIOPSIA PREBIEHA

Pani Slobodníková! Ak krvné testy potvrdili celiakiu, tak Váš syn na ňu s najväčšou pravdepodobnosťou trpí. Toto ochorenie sa neprejavuje len typickými príznakmi (bolesti bruška, hnačky, úbytok na váhe), ale aj netypickými príznakmi (kožné problémy, podráždenosť a pod.) alebo prebieha úplne bez príznakov.

 

Faktom však zostáva, že sa jedná o skrytú hrozbu (neliečená celiakia sa môže vyvinúť v predrakovinové stavy až v rakovinu tenkého čreva, hrozí taktiež osteoporóza a vývin komplikácií z nedostatku živín), preto je potrebné bioptické vyšetrenie absolvovať, aby Vám lekár povedal v akom stave je tenké črievko Vášho synčeka.

 

Vyšetrenie je nepríjemné, nakoľko lekár urobí odber vzorky tenkého čreva, ktorá neskôr bude skúmaná. Určite biopsiu neodmietajte, na základe potvrdenia diagnózy (v dvoch krokoch-z krvi a z biopsie) Vám budú môcť byť predpisované niektoré druhy potravín na recept. Nepokryje to celú Vašu potrebu, ale je to pomoc za ktorú raz určite budete vďačná.

 

Celiakia je totiž nevyliečiteľné ochorenie a bezlepkovú diétu je tiež potrebné dodržiavať bez výnimky. Odporúčam Vám aj dať sa otestovať v rodine. Celiakia je dedičné ochorenie, je preto možné, že niekto v rodine na ňu trpí a nevie o tom.

 

Na trhu je dostupný Celiatik test, ktorým si podozrenie vyvrátite alebo potvrdíte už aj doma. Výsledok je potrebné konzultovať s lekárom.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov