NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

29-05-2014

Keď tráviace problémy pokazia dovolenku

Každý sa teší na leto a na cenné momenty oddychu pri mori, s osviežujúcim drinkom v ruke a s exotickými pochúťkami na tanieri. Netreba ale podceňovať s tým spojené možné ťažkosti s trávením.

Hlavne počas letných mesiacov v prímorských destináciách naše telo prechádza biologickými zmenami, či už je to iná strava alebo nápoje. Vo vysokých teplotách si treba dávať pozor na pokazené jedlá. Odporúčame sa vyhýbať majonézovým pokrmom a v mesiacoch, ktorých meno neobsahuje r, by sme si mali odrieknuť surové ryby – sushi.

Čo vás najčastejšie trápi

Nepríjemným spoločníkom pri mori býva hnačka. V črevách sa nachádzajú rozličné baktérie, ktoré udržujú črevnú flóru v rovnováhe, ktorou tak prispievajú k zdravému tráveniu. Taktiež bojujú voči choroboplodným zárodkom. Pri zmene stravy, v stresovom prostredí alebo ochorení vírusom, sa môže bakteriálna rovnováha narušiť, čo môže spôsobiť hnačku, zvracanie a zápchu. V horších prípadoch sa vám môže stať, že chytíte vírusovú hepatitídu, ktorá je rozšírená v krajinách s nižšou hygienou.

Po konzumácií mušlí, štipľavých a korenistých jedlách, farebnej zmrzliny a vajíčkových jedlách sa môže objaviť nechcený vedľajší efekt, zvracanie a hnačka. Pamätáte si tipy vašich rodičov, že na ráno štamprlík domáceho tvrdého alkoholu vypáli červíka? Žiaľ, aj to je len mýtus. Práve naopak. Nadmerná konzumácia alkoholu môže spôsobiť žlčníkovo-pankreatické ťažkosti. Pálenka vám môže dočasne priniesť pocit eufórie a úľavy, ale nelieči infekciu.

Brušká našich najmenších

Deti sú háklivejšie na ťažkosti s trávením, ich telo vníma infekcie intenzívnejšie, pretože ešte nemá natoľko posilnenú imunitu. Hepatitída sa taktiež nazýva aj chorobou špinavých rúk. Jedným z najbežnejších možností nakazenia sa je prenos v špinavom prostredí. Preto nezabúdajte maličkým umývať ruky pred každým jedlom Po vstupe do verejných bazénov odporúčame sprchu a dohliadať na ich hygienu.

Deti sa v zápale hry často zabúdajú napiť vody, a tým môže dojsť k dehydratácii ich organizmu, čo spôsobí jeho oslabenie. Najmä v tropických zemepisných šírkach si treba dávať pozor na kvalitu vody a radšej investovať do bezpečných balených vôd.

Prevencia a liečba

Lekári odporúčajú pred odchodom na dovolenku užívať probiotiká pre udržanie správnej  mikroflóry v črevách. Pri prevencii probiotikami Adults Dophilus sa užíva jedna kapsula denne po jedle, pri akútnych ťažkostiach 2-3 kapsuly. Zlepšujú trávenie a pocit nafúknutého brucha. Taktiež pôsobia uvoľnujúco prirodzeným spôsobom pri zápche.

Pre vaše ratolesti by ste mali mať v lekárničke Children Dophilus, ktoré chránia pred chorobami a infekciami, obnovujú črevnú mikroflóru, a tak pomáhajú pri prevenci a liečbe zápchy a hnačiek.

Pár dobrých rád na záver. Počas dovolenky dbáme na zvýšenú hygienu, tropické ovocie konzumujeme bez šupky a po umytí. Vyhýbame sa tiež ľadovým nápojom, pretože treba dávať pozor na vodu, z ktorej je ľad vyrobený. Aj keď oddychujete, doprajte si zdravý pohyb po jedle pre lepšie trávenie. Nech si z dovolenky odnesiete spomienky na krásy mora a nie z kúpeľne.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Tráviace problémy, kŕče a nafúknuté brucho
Nástrahy antibiotík
Alergia na peľ vám nemusí rozmazať celú jar
Ako si napraviť trávenie po sviatkoch
Prečo naša imunita nefunguje správne?

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov