Keď tráviace problémy pokazia dovolenku
Každý sa teší na leto a na cenné momenty oddychu pri mori, s osviežujúcim drinkom v ruke a s exotickými pochúťkami na tanieri. Netreba ale podceňovať s tým spojené možné ťažkosti s trávením.
Hlavne počas letných mesiacov v prímorských destináciách naše telo prechádza biologickými zmenami, či už je to iná strava alebo nápoje. Vo vysokých teplotách si treba dávať pozor na pokazené jedlá. Odporúčame sa vyhýbať majonézovým pokrmom a v mesiacoch, ktorých meno neobsahuje r, by sme si mali odrieknuť surové ryby – sushi.
Čo vás najčastejšie trápi
Nepríjemným spoločníkom pri mori býva hnačka. V črevách sa nachádzajú rozličné baktérie, ktoré udržujú črevnú flóru v rovnováhe, ktorou tak prispievajú k zdravému tráveniu. Taktiež bojujú voči choroboplodným zárodkom. Pri zmene stravy, v stresovom prostredí alebo ochorení vírusom, sa môže bakteriálna rovnováha narušiť, čo môže spôsobiť hnačku, zvracanie a zápchu. V horších prípadoch sa vám môže stať, že chytíte vírusovú hepatitídu, ktorá je rozšírená v krajinách s nižšou hygienou.
Po konzumácií mušlí, štipľavých a korenistých jedlách, farebnej zmrzliny a vajíčkových jedlách sa môže objaviť nechcený vedľajší efekt, zvracanie a hnačka. Pamätáte si tipy vašich rodičov, že na ráno štamprlík domáceho tvrdého alkoholu vypáli červíka? Žiaľ, aj to je len mýtus. Práve naopak. Nadmerná konzumácia alkoholu môže spôsobiť žlčníkovo-pankreatické ťažkosti. Pálenka vám môže dočasne priniesť pocit eufórie a úľavy, ale nelieči infekciu.
Brušká našich najmenších
Deti sú háklivejšie na ťažkosti s trávením, ich telo vníma infekcie intenzívnejšie, pretože ešte nemá natoľko posilnenú imunitu. Hepatitída sa taktiež nazýva aj chorobou špinavých rúk. Jedným z najbežnejších možností nakazenia sa je prenos v špinavom prostredí. Preto nezabúdajte maličkým umývať ruky pred každým jedlom Po vstupe do verejných bazénov odporúčame sprchu a dohliadať na ich hygienu.
Deti sa v zápale hry často zabúdajú napiť vody, a tým môže dojsť k dehydratácii ich organizmu, čo spôsobí jeho oslabenie. Najmä v tropických zemepisných šírkach si treba dávať pozor na kvalitu vody a radšej investovať do bezpečných balených vôd.
Prevencia a liečba
Lekári odporúčajú pred odchodom na dovolenku užívať probiotiká pre udržanie správnej mikroflóry v črevách. Pri prevencii probiotikami Adults Dophilus sa užíva jedna kapsula denne po jedle, pri akútnych ťažkostiach 2-3 kapsuly. Zlepšujú trávenie a pocit nafúknutého brucha. Taktiež pôsobia uvoľnujúco prirodzeným spôsobom pri zápche.
Pre vaše ratolesti by ste mali mať v lekárničke Children Dophilus, ktoré chránia pred chorobami a infekciami, obnovujú črevnú mikroflóru, a tak pomáhajú pri prevenci a liečbe zápchy a hnačiek.
Pár dobrých rád na záver. Počas dovolenky dbáme na zvýšenú hygienu, tropické ovocie konzumujeme bez šupky a po umytí. Vyhýbame sa tiež ľadovým nápojom, pretože treba dávať pozor na vodu, z ktorej je ľad vyrobený. Aj keď oddychujete, doprajte si zdravý pohyb po jedle pre lepšie trávenie. Nech si z dovolenky odnesiete spomienky na krásy mora a nie z kúpeľne.