NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

29-05-2014

Keď tráviace problémy pokazia dovolenku

Každý sa teší na leto a na cenné momenty oddychu pri mori, s osviežujúcim drinkom v ruke a s exotickými pochúťkami na tanieri. Netreba ale podceňovať s tým spojené možné ťažkosti s trávením.

Hlavne počas letných mesiacov v prímorských destináciách naše telo prechádza biologickými zmenami, či už je to iná strava alebo nápoje. Vo vysokých teplotách si treba dávať pozor na pokazené jedlá. Odporúčame sa vyhýbať majonézovým pokrmom a v mesiacoch, ktorých meno neobsahuje r, by sme si mali odrieknuť surové ryby – sushi.

Čo vás najčastejšie trápi

Nepríjemným spoločníkom pri mori býva hnačka. V črevách sa nachádzajú rozličné baktérie, ktoré udržujú črevnú flóru v rovnováhe, ktorou tak prispievajú k zdravému tráveniu. Taktiež bojujú voči choroboplodným zárodkom. Pri zmene stravy, v stresovom prostredí alebo ochorení vírusom, sa môže bakteriálna rovnováha narušiť, čo môže spôsobiť hnačku, zvracanie a zápchu. V horších prípadoch sa vám môže stať, že chytíte vírusovú hepatitídu, ktorá je rozšírená v krajinách s nižšou hygienou.

Po konzumácií mušlí, štipľavých a korenistých jedlách, farebnej zmrzliny a vajíčkových jedlách sa môže objaviť nechcený vedľajší efekt, zvracanie a hnačka. Pamätáte si tipy vašich rodičov, že na ráno štamprlík domáceho tvrdého alkoholu vypáli červíka? Žiaľ, aj to je len mýtus. Práve naopak. Nadmerná konzumácia alkoholu môže spôsobiť žlčníkovo-pankreatické ťažkosti. Pálenka vám môže dočasne priniesť pocit eufórie a úľavy, ale nelieči infekciu.

Brušká našich najmenších

Deti sú háklivejšie na ťažkosti s trávením, ich telo vníma infekcie intenzívnejšie, pretože ešte nemá natoľko posilnenú imunitu. Hepatitída sa taktiež nazýva aj chorobou špinavých rúk. Jedným z najbežnejších možností nakazenia sa je prenos v špinavom prostredí. Preto nezabúdajte maličkým umývať ruky pred každým jedlom Po vstupe do verejných bazénov odporúčame sprchu a dohliadať na ich hygienu.

Deti sa v zápale hry často zabúdajú napiť vody, a tým môže dojsť k dehydratácii ich organizmu, čo spôsobí jeho oslabenie. Najmä v tropických zemepisných šírkach si treba dávať pozor na kvalitu vody a radšej investovať do bezpečných balených vôd.

Prevencia a liečba

Lekári odporúčajú pred odchodom na dovolenku užívať probiotiká pre udržanie správnej  mikroflóry v črevách. Pri prevencii probiotikami Adults Dophilus sa užíva jedna kapsula denne po jedle, pri akútnych ťažkostiach 2-3 kapsuly. Zlepšujú trávenie a pocit nafúknutého brucha. Taktiež pôsobia uvoľnujúco prirodzeným spôsobom pri zápche.

Pre vaše ratolesti by ste mali mať v lekárničke Children Dophilus, ktoré chránia pred chorobami a infekciami, obnovujú črevnú mikroflóru, a tak pomáhajú pri prevenci a liečbe zápchy a hnačiek.

Pár dobrých rád na záver. Počas dovolenky dbáme na zvýšenú hygienu, tropické ovocie konzumujeme bez šupky a po umytí. Vyhýbame sa tiež ľadovým nápojom, pretože treba dávať pozor na vodu, z ktorej je ľad vyrobený. Aj keď oddychujete, doprajte si zdravý pohyb po jedle pre lepšie trávenie. Nech si z dovolenky odnesiete spomienky na krásy mora a nie z kúpeľne.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Ako riešite svoju rozjašenú opicu?
Last minute na konci letnej sezóny
Prvé príznaky tehotenstva – II.časť
Ako posilniť imunitný systém na jeseň a zimu?
Skontroluj si Éčka

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov