NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

24-04-2014

Vyzbrojte sa proti alergiám

Máte alergie. Ste s tým už zmierení, avšak možno neviete, že môžete urobiť viac, ako len brať medicínske prípravky na ich zastavenie alebo stlmenie.

Alergie totižto niečo vyvoláva – a to spúšťač, alergén.  Nemusíte problém riešiť až keď prepukne, buďte krok pred ním a minimalizujte riziko jeho vzniku. Určite viete svoju diagnózu alebo poznáte jej pôvod, ale viete kde a ako vás napadnú?

Všade samá alergia

Alergií je nepreberné množstvo – takmer nenájdete človeka, ktorého by nejaká netrápila. Od tých najčastejších, ako sú peľové alergie či alergie na prach a roztoče, poznáme aj rôzne potravinové intolerancie, alergie na uštipnutie hmyzom, včeľou, na plesne či zvieratá. Jednoducho, ktorúkoľvek sféru života by ste vzali, určite na ňu existuje nejaká alergia. Napríklad taká alergia na kovy spôsobuje problémy množstvu žien pri nosení bižutérie.

Najlepšie však svoje reakcie viete pozorovať vy sami, a tak sa účinne vyhýbať ich spúšťačom. Logika a ten povestný sedliacky rozum nahovára, že ak sa po zjedení pomaranča vyhádžem, tak ho nabudúce nebudem jesť. Lekár vám po testoch povie, na čo konkrétne ste alergickí –  spolu s presnými odporúčaniami, ako im predchádzať. Tie sa líšia od alergie k alergii, no ich dodržiavanie vám ušetrí kopu starostí.

Najčastejšie bytové alergénové strašiaky

Jednoznačne prach a roztoče. Málokto však vie, že najväčšieho pôvodcu alergií – bytový prach – v podstate spôsobujú bytové roztoče. Práve preto ľudia, ktorí sú alergickí na prach, sú súčasne alergickí aj na roztoče. Tieto roztočové alergény sú obsiahnuté v ich výlučkoch. S alergiami sa zmierime, ale vedieť, že všetky tie problémy vám spôsobujú vlastne fekálie roztočov, nuž, alergia na roztoče znie krajšie.

Poznaj svojho alergénového nepriateľa

A ako vám vlastne spôsobujú všetky tie problémy? Šíria sa vzduchom, a touto cestou sa dostávajú aj do vášho organizmu, vdychovaním. Keďže ich rozmery – v tom mikroskopickom ponímaní sveta –  patria k tým väčším, spájajú sa s prachovou čiastočkou. Preto majú tendenciu klesať na zem (áno, hlavne na posteľ), dohromady sú totiž ťažké. Takto sa zároveň usádza prach, ktorý pri rozvírení spôsobuje nepríjemnosti mnohým alergikom.

Čo to v praxi znamená? Najväčšie alergické prejavy budete mať najmä večer, keď si ľahnete spať a počas noci. Samozrejme, ak máte neposedné deti, ktoré radi poskakujú na posteliach, rýchlo si nachystajte vreckovky a nosový sprej (pomôže vám napríklad Allerhin nosový sprej).

A čo z toho vyplýva?

Nech už trpíte akoukoľvek alergiou, najlepšou obranou voči alergiám je dodržiavať rady lekára. Tento pomyslený štít doplní kopija – používanie prípravkov proti alergiám. Tak máte víťazstvo zaručené. Nezabúdajte však zostať neustále v strehu, nepriateľa netreba podceňovať. Optimun sprej vám s tým pomôže.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

default
Peľové kalendáre
Dá sa vyzrieť na chrípku?
Rady, ako stráviť pobyt na slnku bez problémov
Pomôžte deťom s trávením
Byť zdraví, je najkrajší darček na Vianoce

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov