NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

25-02-2014

Vitamín C – najsilnejší bojovník s chrípkou

A to doslova. Vitamín C totiž zvyšuje tvorbu obranných látok, ktoré bránia bunky pred vírusmi.

Po vitamíne C každý siaha v momente, keď začína pociťovať prvé príznaky nachladnutia alebo chrípky. Je totiž všeobecne známy ako jeden z najsilnejších protivníkov ochorení. A právom. Odporučí vám ho každá kamarátka, známa, babka či tetka ako prvú pomoc, keď vás začne bolieť hlava alebo hrdlo.

Zabúda sa však na množstvo jeho ďalších priaznivých účinkov. Bez vitamínu C doslova neprežijeme a navyše si ho náš organizmus nevie vytvoriť sám. Musíme ho prijímať či už prostredníctvom potravy alebo vitamínových tabliet. Jeho výhodou je, že sa ním nedá predávkovať – jeho nadbytok telo prirodzene vylúči.

Účinky vitamínu C

Vitamín C sa nazýva aj kyselina askorbová a jeho prítomnosť prináša so sebou pre organizmus aj množstvo priaznivých účinkov. Preslávil sa silným obranným účinkom voči rôznym ochoreniam, avšak pozitívne vplýva napríklad aj na nervový systém. S jeho pomocou môžete počítať aj pri hojení rán alebo pri vstrebávaní železa.

Okrem toho podporuje činnosť vitamínu E, stimuluje tvorbu bielych krviniek, vplýva na vývoj kostí a zubov. Výrazne znižuje pocit únavy a vyčerpanosti, čo ocení nejeden pracovne vyťažený človek.

Kedy vám chýba vitamín C?

  • ak trpíte zápalom či krvácaním ďasien,
  • ak je u vás vyššie riziko infekcií,
  • ak trpíte anémiou, teda chudokorvnosťou,
  • trpíte skorbutom,
  • máte suché vlasy alebo bolesti kĺbov.

Na výbere záleží

Keďže je vitamín C pre telo taký potrebný, na trhu sa môžete stretnúť s množstvom vitamínových doplnkov, ktoré ho obsahujú, prípadne sľubujú zázračné účinky. Nevedomosť ľudí im v konečnom dôsledku uškodí viac ako pomôže užívanie vitamínu. Tak ako sa dajú kúpiť kvalitné vitamínové doplnky, bez problémov natrafíte na také, ktoré priam škodia.

Čím sa riadiť pri výbere?

  • Obsah vitamínu C – dávka vitamínu obsiahnutá v jednej tablete.
  • Pôvod – najlepšie na vstrebanie sú prírodné vitamíny. Pozor, nie všetko, čo má na obale napísané prírodné, ním aj skutočne je. Hoci sú drahšie, často sú omnoho účinnejšie ako syntetické.
  • Doba vstrebávania. Veľmi dôležité! Vysoká dávka vitamínu v tablete je nám na dve veci, ak sa neuvoľňuje postupne. Naše telo dokáže naraz spracovať iba malú dávku, a preto sa často stáva, že zvyšok sa z tela vylúči, hoci ho organizmus potrebuje. Napríklad vitamínový doplnok BIO- C 500 sa vďaka bioflavonoidom uvoľňuje v tele až 24 hodín.
  • Rozpustnosť – prijímanie vitamínu C, ktorý sa ťažko rozpustí v tráviacom procese, je takmer zbytočné. Ak sa vitamín nerozpustí, nedostane sa ani do vášho tela.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Nenápadná celiakia
Vedeli ste, že antibiotiká na vírusy neúčinkujú?
Herpesy a afty prezradia slabú imunitu
Ako posilniť imunitný systém na jeseň a zimu?
Pomôžte deťom s trávením

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov