NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

25-02-2014

Vitamín C – najsilnejší bojovník s chrípkou

A to doslova. Vitamín C totiž zvyšuje tvorbu obranných látok, ktoré bránia bunky pred vírusmi.

Po vitamíne C každý siaha v momente, keď začína pociťovať prvé príznaky nachladnutia alebo chrípky. Je totiž všeobecne známy ako jeden z najsilnejších protivníkov ochorení. A právom. Odporučí vám ho každá kamarátka, známa, babka či tetka ako prvú pomoc, keď vás začne bolieť hlava alebo hrdlo.

Zabúda sa však na množstvo jeho ďalších priaznivých účinkov. Bez vitamínu C doslova neprežijeme a navyše si ho náš organizmus nevie vytvoriť sám. Musíme ho prijímať či už prostredníctvom potravy alebo vitamínových tabliet. Jeho výhodou je, že sa ním nedá predávkovať – jeho nadbytok telo prirodzene vylúči.

Účinky vitamínu C

Vitamín C sa nazýva aj kyselina askorbová a jeho prítomnosť prináša so sebou pre organizmus aj množstvo priaznivých účinkov. Preslávil sa silným obranným účinkom voči rôznym ochoreniam, avšak pozitívne vplýva napríklad aj na nervový systém. S jeho pomocou môžete počítať aj pri hojení rán alebo pri vstrebávaní železa.

Okrem toho podporuje činnosť vitamínu E, stimuluje tvorbu bielych krviniek, vplýva na vývoj kostí a zubov. Výrazne znižuje pocit únavy a vyčerpanosti, čo ocení nejeden pracovne vyťažený človek.

Kedy vám chýba vitamín C?

  • ak trpíte zápalom či krvácaním ďasien,
  • ak je u vás vyššie riziko infekcií,
  • ak trpíte anémiou, teda chudokorvnosťou,
  • trpíte skorbutom,
  • máte suché vlasy alebo bolesti kĺbov.

Na výbere záleží

Keďže je vitamín C pre telo taký potrebný, na trhu sa môžete stretnúť s množstvom vitamínových doplnkov, ktoré ho obsahujú, prípadne sľubujú zázračné účinky. Nevedomosť ľudí im v konečnom dôsledku uškodí viac ako pomôže užívanie vitamínu. Tak ako sa dajú kúpiť kvalitné vitamínové doplnky, bez problémov natrafíte na také, ktoré priam škodia.

Čím sa riadiť pri výbere?

  • Obsah vitamínu C – dávka vitamínu obsiahnutá v jednej tablete.
  • Pôvod – najlepšie na vstrebanie sú prírodné vitamíny. Pozor, nie všetko, čo má na obale napísané prírodné, ním aj skutočne je. Hoci sú drahšie, často sú omnoho účinnejšie ako syntetické.
  • Doba vstrebávania. Veľmi dôležité! Vysoká dávka vitamínu v tablete je nám na dve veci, ak sa neuvoľňuje postupne. Naše telo dokáže naraz spracovať iba malú dávku, a preto sa často stáva, že zvyšok sa z tela vylúči, hoci ho organizmus potrebuje. Napríklad vitamínový doplnok BIO- C 500 sa vďaka bioflavonoidom uvoľňuje v tele až 24 hodín.
  • Rozpustnosť – prijímanie vitamínu C, ktorý sa ťažko rozpustí v tráviacom procese, je takmer zbytočné. Ak sa vitamín nerozpustí, nedostane sa ani do vášho tela.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Môže imunitný systém ovplyvniť naše správanie?
Deti, škola a imunita
Prvé prechladnutie neriešte hneď antibiotikami !
Crohnova choroba a jej nepríjemné príznaky
Je Vaše dieťa často choré? Problém môže byť v imunitnom systéme

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov