NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

19-03-2014

Kandidóza v tehotenstve – ako si ju diagnostikovať

S kvasinkovým zápalom pošvy, teda kandidózou, sa stretne počas svojho života takmer každá žena. Toto ochorenie nie je ničím výnimočné, preto sa zaň nemusíte hanbiť. Naopak, vaše problémy konzultujte s gynekológom.

Túto bežnú vaginálnu kvasinkovú infekciu spôsobujú kvasinky nazývané Candida albicans. Aj keď spočiatku nejde o žiadne závažné ochorenie, ak ho nebudete liečiť, môže sa vyskytovať opakovane. Až 40% žien trpí chronickým mykotickým ochorením z dôvodu zanedbania liečby. Preto hneď ako spozorujete niektorý z príznakov, kontaktujte svojho gynekológa.

Ako zistíte, že máte kandidózu?

Medzi najčastejšie príznaky tohto vaginálneho ochorenia patria pocity svrbenia či pálenia vo vagíne, ťažkosti pri močení, ako aj bolesti pri pohlavnom styku. Príznakom môže byť tiež začervenanie sliznice a kože v oblasti genitálií. Obvykle kandidózu sprevádza aj výtok. Samozrejme, vaginálny výtok je pre ženu úplne prirodzený. Svoju pozornosť však zbystrite vtedy, ak bude hustejší ako obvykle, belavý, drobivý až tvarohovitý.

Ak u seba spozorujete viacero príznakov, no napriek tomu si nie ste istá, môžete si urobiť test. Otestovať sa môžete jednoducho a doma napríklad pomocou Kandida testu. Ten vám v priebehu 10 až 20 minút buď potvrdí, alebo vyvráti vaše obavy. Ak kvasinkovú infekciu zachytíte včas, môžete predísť vážnejším a najmä nepríjemným intímnym problémom. Preto venujte pozornosť všetkým príznakom a čo najskôr navštívte vášho gynekológa.

Kvasinkové ochorenie v tehotenstve

Kvasinky sa v ženskom tele vyskytujú úplne prirodzene. V období tehotenstva však telo ženy prechádza mnohými zmenami, čo sa prejaví aj v zmene kyslosti pošvového prostredia. Kvôli tomu sa kvasinkám začína dariť oveľa lepšie. Práve z tohto dôvodu „tehuľky“ trápi toto ochorenie oveľa častejšie.

Zbavte sa nepríjemných intímnych pocitov, čo najskôr

Napriek tomu, že vás budú vaše známe presviedčať o účinnosti voľne dostupných liekov, spoliehajte sa výlučne na svojho gynekológa. Samoliečba v tehotenstve rozhodne nie je správnou voľbou. Okrem odbornej liečby, ale myslite aj na ostatné faktory, ktoré vám pomôžu vyliečiť kvasinkovú infekciu:

  • Vyhnite sa nechránenému pohlavnému styku. Preliečiť by sa mal aj váš partner, aby ste sa vyhli prípadnému návratu ochorenia.
  • Umývajte sa neparfumovaným mydlom alebo sprchovým gélom. Prednosť dajte špeciálnym kozmetickým prípravkom, ktoré nemajú vplyv na kyslosť pošvového prostredia.
  • Pred syntetickými a tango nohavičkami uprednostnite bavlnené nohavičky. Všetky vaše uteráky a spodnú bielizeň vyvarte.
  • Na denné nosenie zvoľte radšej voľnejšie nohavice alebo šaty.
  • Odpustite si pôžitky v podobe dlhých horúcich kúpeľov a sladkostí – tie totiž poskytujú živnú pôdu kvasinkám. Zo svojho jedálnička vynechajte aj jedlá s obsahom droždia alebo plesní, s mierou konzumujte tiež sladké ovocie.

Príznaky kandidózy môže teda stlmiť aj úprava vášho jedálnička. Chýbať by v ňom nemala čerstvá zelenina či potraviny s vysokým obsahom vlákniny.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Hnačka môže byť veľmi nepríjemným letným spoločníkom
Last minute na konci letnej sezóny
Čo má spoločné imunita a chorobnosť detí?
Vyhnite sa problémom
Oslaďte si Vianoce zdravšie so Steviarom

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov