NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

18-11-2014

Vedeli ste, že antibiotiká na vírusy neúčinkujú?

Dnes žijeme v dobe, kedy skoro pri každom zdravotnom probléme siahneme po liekoch. Potrebujeme rýchly a jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť problému. No myslíme pri tom na to, či budú lieky naozaj účinné? Vieme vôbec, ako a kedy užívať antibiotiká?

Mali by sme o užívaní antibiotík vedieť viac

18. november je Európsky deň antibiotík. Vznikol na podnet Európskej Únie, ktorá chcela takýmto spôsobom upozorniť verejnosť na to, ako sa majú antibiotiká správne používať. Potrebujeme totiž vedieť viac o tom, ako liečiť naše telo. Antibiotiká nám v mnohých prípadoch pomôžu a zbavia nás ochorení bakteriálneho pôvodu.

Pri vírusových ochoreniach však nemá význam predpisovať pacientovi antibiotiká, pretože sú voči nim neúčinné. Lekár by mal presne určiť, o aký typ ochorenia ide a podľa toho rozhodnúť, či je naozaj nutné nasadiť antibiotiká.

Antibiotikum je zacielené na konkrétny druh baktérie a pokúša sa ju zničiť. Nevýhodou je, že antibiotiká nevedia v tele rozoznať prospešné a neprospešné baktérie. Preto môžu narušiť správne fungovanie organizmu a oslabiť našu imunitu.

Keď antibiotiká rezignujú

Čoraz častejšie sa stretáme s tým, že vyberieme antibiotiká, no zdravotný problém stále pretrváva. Neviete, ako je to možné? Pokiaľ budeme antibiotiká brať nezodpovedne napríklad pri ochoreniach, ktoré si takúto liečbu nevyžadujú, môžeme zostať voči antibiotikám rezistentní.

Baktérie si vytvoria proti nim ochranu a lieky na ne už nezaberú. Rezistenciu môže spôsobiť aj bezdôvodné vysadenie antibiotík počas liečby alebo ich výmena za iné.

Mamičky by si mali ustrážiť aj časté podávanie antibiotík deťom. Ich imunita sa ešte stále vyvíja, a preto ak si situácia vyžaduje predpísať dieťaťu antibiotiká, nasaďte im popri liečbe aj probiotiká.

Aké vedľajšie účinky majú antibiotiká?

Ku každým liekom dostanete aj príbalový leták, v ktorom si prečítate informácie o všetkých možných vedľajších účinkoch. Medzi časté vedľajšie účinky patria:

  • Tráviace ťažkosti – antibiotiká narúšajú črevnú mikroflóru a spôsobujú problémy s trávením.
  • Intímne problémy – u žien sa často objavujú gynekologické problémy (mykózy) sprevádzané výtokmi, pálením a bolesťami pri močení.
  • Kožné vyrážky – niekedy sa na pokožke objavia vyrážky, začervenanie alebo alergické reakcie.

Aké probiotiká si mám vybrať?

Pri liečbe antibiotikami užívajte vždy aj probiotiká. Hľadajte probiotiká od známej značky, ktorá ponúka naozaj kvalitné výrobky. Nie každé probiotikum totiž dokáže pomôcť tak, ako by malo. Overenými probiotikami sú probiotiká Dophilus, ktoré podporujú antibiotickú liečbu a minimalizujú jej nežiadúce účinky. Ideálne kopírujú zloženie črevnej mikroflóry v závislosti od veku pacienta či špecifickej indikácie. Pre dospelú osobu sú určené probiotiká Adults Dophilus a o zdravie detí sa postarajú Children Dophilus.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Alergia na slnko – poznáme viacero typov
Číha aj na vás kandidóza?
Vyzbrojte sa proti alergiám
Čo môžu poriešiť probiotiká?
Prečo naša imunita nefunguje správne?

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov