NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Oslabená imunita

14-02-2017
default

Využitie spreja Optimun v terapii zápalových ochorení ústnej dutiny

Ak človek trpí infekciami v ústnej dutine, spravidla nejde o závažné ochorenie, ide však o nepríjemný a často bolestivý symptóm, ktorý ovplyvní kvalitu života. Pozrime sa nato aké infekčné ochorenia v ústach môžu potrápiť Vás či Vašu ratolesť.

Aké infekcie môžu vzniknúť v ústach a čo ich vyvoláva?

Zápal ústnej sliznice – odborne stomatitída sa prejaví začervenaním, opuchom a bolesťou, alebo sa vytvoria pľuzgieriky, vriedky (afty).  Afty poznáme ako defekty v ústnej dutine, často obklopené úzkym lemom sýtočervenej farby, pokryté žltkastobelavým povrchom. Zapáliť sa môžu aj ďasná (gingivitídy), pery (cheilitídy) alebo jazyk (glositídy).

„Žaba, múčnivka, soor“ je ochorenie typické u bábätiek. Charakteristický je biely povlak na jazyku. Je to vlastne infekcia jazyka kvasinkou.

Po extrakcii zubov je dôležité predchádzať vzniku zápalu ďasna – gingivitídy a následným možným komplikáciám – najčastejšie horúčka.

Veľmi nepríjemným príznakom infekcií v ústnej dutine je halitóza alebo zápach z úst. Zápach z úst može byť spôsobený rôznymi zápalmi v gastrointestinálnom trakte alebo poruchou trávenia, kedy treba riešiť problém komplexne a urobiť vyšetrenia, teraz sa však bavíme o zápachu spôsobenom zápalom v ústnej dutine a následnou činnosťou baktérií v ústach. Keď totiž odstránime baktérie a zápal, vymizne i zápach.

Častým nepríjemným javom sú infekčné ústne kútiky. Infekčné kútiky sú typický prejav zníženej odolnosti organizmu.  Môžu signalizovať tiež nedostatok vitamínov a minerálov, môžu však vzniknúť aj na základe mechanického podráždenia s následným vznikom infekcie.

Od kútikov je potrebné odlíšiť herpes. Tu už ide o vírusové ochorenie. Toto ochorenie spôsobuje vírus Herpes simplex. Na pere vzniká niekoľko pľuzgierikov, ktoré vyschnú na chrasty, vyliečia sa asi po 2 týždňoch. Postihnutý može byť aj nos alebo líca. Herpetický vírus sa šíri kvapôčkovou alebo kontaktnou infekciou. Z miesta infekcie sa vírus dostane až do nervovej uzliny a tam môže vyvolať infekciu týchto nervov. Vírus býva počas pár týždňoch eliminovaný pomocou neutralizačných protilátok. Nevýhodou je, že vo forme DNA môže prežiť v pozostalých nervových bunkách, ktoré imunitný systém nevie identifikovať a takéto infikované bunky predstavujú „rezervoár pôvodcu ochorenia“ po celý život. Akonáhle je imunitný systém oslabený, dochádza k opakovanej infekcii.

Prečo vznikajú tieto ochorenia? Ako im predchádzať a liečiť ich?

Príčinou vzniku zápalu v ústach môže byť zlá ústna hygiena, zápalové ložiská pri zuboch s následným rozvojom infekcie. Infekcie v ústach sú zvyčajne vyvolané vírusmi. Keď má človek dostatočne silnú imunitu, vírusy sú zlikvidované protilátkami, v prípade oslabenej imunity, treba imunitu posilniť, lebo telo si samé s vírusom neporadí.

Okrem posilnenia imunity je dôležité odstránenie príčiny, ktorá zápal vyvolala. Používajú sa antiseptické prípravky voľne dostupné v lekárni. Pri ťažších prípadoch sa používajú antibiotiká, antivirotiká alebo antimykotiká.

Je potrebné dezinfikovať ústa, v prípade, že zápal prešiel aj na hltan kloktať prípravky s antiseptickou zložkou. To nám pomôže dutinu dezinfikovať. V lekárni existuje nespočetné množstvo pastiliek, kloktadiel a sprejov s antiseptickými zložkami. Na trhu sú takisto pastilky s prídavkom lokálne pôsobiaceho antibiotika.

V prípade, že sa chceme vyhnúť „chémii“, proti zápalu pomôže šalviová tinktúra alebo odvar zo šalvie. V prípade bakteriálnej infekcie zaberie kapucínka tiež vo forme tinktúry.

V prípade, že chceme pôsobiť lokálne protizápalovo a zároveň stimulovať imunitný systém aby si s infekciou poradil sám, môžeme použiť prípravok Optimun. Optimun sprej vďaka unikátnej kombinácii PRP proteínov a vitamínov skupiny B nepôsobí len celkovo na posilnenie imunity, ale pôsobí aj lokálne antisepticky a protizápalovo priamo v ústnej sliznici.

Výborné uplatnenie Optimun spreja je aj pri „žabe“. Tu môžeme použiť Optimun sprej tak, že ho nanesieme na gázu a vytierame ústa bábatka. Je málo prípravkov ktoré sa dajú na túto diagnózu použiť. Využíva sa tu lokálne antimykotické pôsobenie spreja.

Pri extrakcii zubov je vhodné rovnako ústnu dutinu dezinfikovať. Zubní lekári, najmä pri extrakcii osmičiek rovno dávajú antibiotiká ako prevenciu vzniku zápalu.

Ústa môžeme dezinfikovať rôznymi výplachmi alebo ústnymi vodami, známe sú prípravky s obsahom chlórhexidínu. Tí čo obchádzajú chémiu majú k dispozícii odvar zo šalvie alebo repíka, môžu si tiež pozháňať tinktúru z týchto byliniek.

V prípadoch, že antibiotiká napísané niesú a chceme sa vyhnúť vzniku zápalu a rovnako zmierniť nepríjemné príznaky po extrakcii, je vhodné použiť Optimun.

Ak má človek problémy s prehĺtaním, objaví sa teplota, bolesť mandlí, netreba premýšlať a treba zájsť k lekárovi.

S použitím spreja Optimun v lokálnej aplikácii na sliznice má pozitívnu skúsenosť aj MUDr. Lakoštíková Miriam, klinický imunológ a alergológ.

„Sprej Optimun som použila v prípade 10 ročného dievča, ktorému sa posledné dva roky  každé 2-3 mesiace pravidelne opakujú aftózne stomatitídy. V sére boli nájdené pozitívne protilátky proti EBV, čo je herpetický druh vírusu. Bola preliečená antivirotickou liečbou po dobu troch mesiacov, napriek tomu problém pretrvával. Následne som navrhla terapiu Optimun sprejom. Prvý mesiac som odporučila užívať dávku 2xdenne 4 vstreky, ktorá sa mala postupne znížiť na dávku 2xdenne 2 vstreky do ústnej dutiny a používať ďalšie 2 mesiace v tejto dávke. Efekt tejto imunostimulačnej liečby bol výborný, afty sa v priebehu pol roka od ukončenia liečby neopakovali, dieťa sa má dobre.“

Autorka článku: PharmDr. Katarína Pacigová

Podobné články

Trápi vaše dieťa upchatý nos? Takto mu pomôžete aj bez sprejov a kvapiek
Ako zakročiť proti jarnej únave? Pomôže šport, posilnenie imunity, ale aj radosť z novej kabelky
Letné kúpanie so sebou prináša aj zdravotné riziká. Ktoré to sú?
Kyslú kapustu si doprajte nielen na Vianoce. Je to výborný pomocník na posilnenie imunity
Prečo je dôležité na jeseň posilniť deťom slizničnú imunitu?

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov