NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Zdravie ženy

01-06-2016

Letné kúpanie so sebou prináša aj zdravotné riziká. Ktoré to sú?

Z dôvodu stále sa zvyšujúcich teplôt sa mnohí určite vyberiete schladiť niekam k vode. Niekto dá prednosť chlórovanej vode v bazénoch, iný nedá dopustiť na kúpanie v prírodnom jazere. Nech už sa však s rodinkou vyberiete kdekoľvek, nezabudnite si posilniť imunitu. S vodou a teplom sa totiž spája nielen zábava, ale aj množstvo ochorení a baktérií.

V tomto článku sa preto pokúsime popísať vám niekoľko najčastejších chorôb, ktoré sa spájajú s letným kúpaním, ako aj spôsobov, ako sa im vyhnúť. K tomu tiež pridáme zopár upozornení a praktických informácií, ktoré vám, veríme, pomôžu stráviť krásne leto pri vode bez zbytočných zdravotných komplikácií.
woman-918532_960_720

 

Poďme sa teda pozrieť na to, prečo, ako a kde si môžete z nevinného kúpania odniesť nepríjemné ochorenie.

 

1. Teplo a vlhko – dvojica ako stvorená pre vznik vaginálnych kvasinkových infekcií

V teplom a vlhkom prostredí kúpalísk sa mimoriadne darí baktériám a kvasinkám, ktoré sú častým dôvodom vzniku problémov v intímnej oblasti. Pálenie, svrbenie, výtok či opuch v intímnej oblasti – bez toho všetkého si dozaista leto dokáže a chce predstaviť každá žena. Čo teda treba urobiť preto, aby ste sa týmto nepríjemnostiam vyhli?optimum_sprej

Nie, nemusíte sa hneď vzdávať kúpania. Stačí, ak sa pred aj po kúpaní vždy dôkladne osprchujete a následne nebudete zotrvávať v mokrých plavkách. Rovnako postupujte aj pri vašich deťoch. Jeden suchý pár plaviek a tých pár minút, ktoré venujete prezliekaniu, určite stoja za leto bez gynekologických problémov.

Ak pritom patríte k osobám, ktoré sú na vznik podobných gynekologických problémov náchylnejšie, vyvarujte sa zároveň používaniu parfumovaných sprchových gelov, ale používajte radšej špeciálne mydlá na intímnu hygienu s prísadou kyseliny mliečnej.

V tomto prípade dokáže pomôcť aj sprej na posilnenie imunity Optimun, ktorý môžete nastriekať v dávke 2 až 3 streky na intímnu oblasť sebe či svojej dcérke. Sprej má totiž aj antimykotické a antibakteriálne pôsobenie a je vhodný aj ako prevencia.

Objednať si ho pritom môžete priamo na našej sránke, alebo aj v partnerských lekárňach.

 

2. Termálne vody – raj baktérií, postrach srdciarov

Kúpaliská s termálnou vodou sú špeciálnou kategóriou. Vo vode, ktorá má vyššiu teplotu, sa totiž baktérie množia oveľa rýchlejšie. Preto sa neodporúča, aby termálne kúpaliská navštevovali ľudia s oslabenou imunitou a rovnako ani ľudia so srdcovo-cievnym ochorením (tí by sa totiž nemali kúpať v bazéne, kde je teplota vyššia ako 36 stupňov Celzia).

 

3. Plesňové ochorenia nôh ako ‚suvenír‘ z kúpaliska

Hubovité ochorenia z kúpalísk si môžeme odniesť nielen vo forme vaginálnej mykózy, ale aj vo forme plesňových ochorení nôh. Mykóza nôh sa prenáša predovšetkým cez spoločné priestory, rošty v sprchách a brodiskách či odtoky pri bazénoch, po ktorých ľudia bežne kráčajú. A ako to, že sa toto ochorenie vôbec na kúpalisku vyskytne?

Dôvodom sú predovšetkým samotní ľudia, ktorí aj napriek tomu, že trpia plesňovým ochorením, navštevujú verejné kúpaliská a ohrozujú tým zdravie ostatných. Neohľaduplnosti ľudí zrejme nepredídeme nikdy, ale prenosu spóru húb zo šupiniek z kože infikovaného áno.

Postačia vám totiž obyčajné gumené šľapky, ktoré si vyzujete vždy pri bazéne, prípadne aj protiplesňový krém na chodidlá.

 

pool-1024040_960_720

 

4. V umelých bazénoch číhajú aj hnačky a horúčky

Infikované osoby môžu priniesť aj priamo do vody v bazéne rôzne vírusové ochorenia, spôsobené napríklad enterovírusmi a adenovírusmi. Tie sa vylučujú stolicou či v kvapkách sekrétu z dýchacích ciest a spôsobujú horúčkové ochorenia, zápaly dýchacích ciest alebo až zápal mozgových blán.

V bazénoch, v ktorých je zanedbaná dezinfekcia a údržba, sa ľahko rozšíria aj rôzne baktérie, ktoré vyvolávajú hnačky. Ide najmä o takzvané koliformné baktérie, ktoré signalizujú to, že je voda fekálne znečistená. Tieto baktérie pritom dokážu nakaziť predovšetkým ľudí s oslabenou imunitou, preto ani v lete nepodceňte posilňovanie imunity, napríklad aj s naším Optimunom. :)

Čo je však najdôležitejšie, vždy si vyberajte overené a pravidelne kontrolované kúpaliská Úradom verejného zdravotníctva SR, aby ste mali istotu, že voda, v ktorej sa budete kúpať, je skutočne zdravotne nezávadná.

 

5. V prírodnom jazere pozor na sinice. Ohrozujú najmä deti

Prírodné jazerá sú kapitolou samou o sebe. Aj tu platí pravidlo kúpať sa len v monitorovaných a overených vodách. V opačnom prípade sa môže stať, že sa nevedomky budete kúpať vo vode kontaminovanej zvieracími výlučkami (či už od potkanov, alebo divokého vtáctva), čo zvyšuje pravdepodobnosť, že sa nakazíte niektorou infekčnou chorobou prenosnou zo zvieraťa na človeka.

 

lake-1398088_960_720

 

S témou prírodných jazier sa spájajú aj sinice. Ide o malé mikroskopické organizmy modrozelenej, prípadne červenej farby, ktoré sa vo vode dokážu rozmnožiť až natoľko, že ju sfarbia alebo sa v podobe farebnej kaše (zvanej aj ako vodný kvet) usadia na hladine.

Sinice môžu vyvolať alergické reakcie, ako sú napríklad kožné vyrážky, dýchacie problémy či zápaly očných spojiviek. Po prehltnutí vody so sinicami môže dôjsť tiež k nevoľnosti, vracaniu, bolestiam hlavy či kŕčom svalstva. Obzvlášť náchylné na ochorenia spôsobené sinicami sú pritom deti.

Preto si vždy dôkladne zvážte, do akej vody sa vyberiete kúpať, a neustále sa usilujte o vašu odolnú imunitu, aby vám ani prípadné vírusy či baktérie z kúpalísk neprekazili vaše veselé letné chvíle pri vode. Prajeme vám krásne leto. :)

Podobné články

Ako zakročiť proti jarnej únave? Pomôže šport, posilnenie imunity, ale aj radosť z novej kabelky
Liečivé rastliny sa používali už pred 60 000 rokmi. Ako mohli naši predkovia odhaliť ich účinky?
4 plody pre zdravú imunitu, ktoré v jeseni nájdete vo svojej záhradke
Kyslú kapustu si doprajte nielen na Vianoce. Je to výborný pomocník na posilnenie imunity
Ako sa nespáliť na slnku? Naučte sa správne používať opaľovací krém

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov