Ako si dokážete podporovať imunitu z dlhodobého hľadiska?
Podľa štatistík prekoná chrípku či nachladnutie každý Slovák priemerne dvakrát do roka. U detí je výskyt týchto ochorení dokonca ešte vyšší, a to 4- až 5-krát ročne. Nie vždy sa však dá predísť tomu, aby sme my alebo naše dieťatko ochoreli. Existujú ale spôsoby, ako si môžeme imunitu z dlhodobého hľadiska posilniť.
A ak sa tieto spôsoby stanú súčasťou našich bežných dní, keď sa na nás baktéria či vírus predsa len nalepia, dokážeme podstatne skrátiť dĺžku ochorenia a zmierniť jej priebeh. O akých spôsoboch hovoríme? Toto sú oni:
Strava
To, že je dôležité jesť pestrú a vyváženú stravu, už zrejme všetci vieme. No taktiež vieme aj to, že vždy to tak ľahko nejde.
Ak však v našej potrave dlhodobo chýbajú niektoré vitamíny alebo minerály, schopnosť nášho imunitného systému človeka vysporiadať sa s infekciou sa výrazne znižuje a s tým stúpa pravdepodobnosť, že ochorieme. Pre dospelého človeka to pritom platí v ešte väčšom merítku ako pre dieťa.
Ktoré živiny sú teda pre imunitný systém dôležité a v ktorých potravinách ich nájdeme?
Vitamíny
Najdôležitejšie vitamíny, ktoré nám pomôžu v boji s infekciou, sú vitamíny C a E.
Vitamín C sa vyskytuje v ovocí či zelenine (jablká, paprika, citrusy, brokolica). Orechy, semienka a rastlinné oleje sú zas bohaté na vitamín E. Oba spomínané vitamíny môžu prispieť k aktivácii imunitnej odpovede a znížiť náchylnosť na infekciu. Samozrejme, najlepšie je prijať tieto vitamíny v potrave. Niekedy je však dobré pomôcť si aj tými z lekárne.
Minerály
Dôležitými minerálmi pre správne fungovanie nášho imunitného systému sú najmä zinok a selén.
Ak človek nemá dostatok zinku, znižuje sa aktivita imunitnej obrany a postihnutý trpí na infekciu dlhšie ako je bežné. Zinok sa nachádza najmä v strukovinách, mäse či celozrnných výrobkoch. Selén, ktorý sa vyskytuje v rybách, mäse, kokosových a paraorechoch, pomáha telu odbúravať škodlivé látky.
Ak nemáme dostatok týchto minerálov v potrave, je vhodné si pomôcť tými „lekárňovými“. Navyše, zinok býva vo výživových doplnkoch veľakrát kombinovaný s vyššie spomínaným „céčkom“.
Multivitamínové prípravky
Multivitamínové prípravky pre deti obsahujú kombináciu vitamínov a minerálov upravených podľa potrieb vyvíjajúceho sa dieťaťa. Väčšinou majú zvýšený obsah vitamínu C a vápnika, tie na podporu imunity sú navyše obohatené o zinok. Takýchto prípravkov nájdete v lekárni naozaj veľa a môžete si vybrať od sirupov pre najmenších až po cmúľacie pastilky či žuvacie tablety pre staršie deti.
Užívať vitamínové prípravky sústavne po celý rok však nie je práve najlepšie. Optimálne je nasadiť ich v záťažových obdobiach, ktorými sú jeseň, jar či nástup do kolektívu. Po zbytok roka dbajte na príjem vitamínov v potrave.
Probiotické kultúry
Pre dobre fungujúci imunitný systém je dôležitá zdravá mikrobiálna flóra čreva. Veď až 70 percent imunitného systému sídli práve v tejto oblasti. Hrubé črevo je osídlené tzv. „prospešnými“ baktériami, ktoré zabraňujú rozmnožovaniu a šíreniu choroboplodných zárodkov.
Jogurty, cmar, kyslé mlieko či kyslá kapusta podporujú rast týchto prospešných baktérií. Probiotiká pozitívne ovplyvňujú slizničný imunitný systém hrubého čreva a stimulujú tak aktivitu imunitného systému.
Kolostrum
Kolostrum, mledzivo alebo prvé materské mlieko obsahuje vysoký podiel látok na posilnenie imunity. Dojčením najmä v prvých dňoch sa u detí takto zabezpečuje prvotná pasívna imunita.
Kolostrum, ktoré dostaneme kúpiť v lekárni, je kravského pôvodu, pretože kravské kolostrum je, čo sa týka obsahu imunitných faktorov, bohatšie ako ľudské. Obsahuje totiž 30 až 40x viac biologicky aktívnych látok ako kolostrum ľudského pôvodu.
Kolostrum je vhodné užívať dlhodobo, predovšetkým v období chrípok a prechladnutí. Týmto spôsobom môžeme našej ratolesti pomôcť zdolať ataky vírusov či baktérií. Dostanete ho v tekutej forme pre mladšie deti i v kapsulovej forme pre staršie deti i dospelých.
Betaglukány
Betaglukány majú schopnosť aktivovať nešpecifické zložky imunitného systému a normalizovať tak obranyschopnosť organizmu. Izolujú sa z niektorých húb a rastlín, najčastejšie z hlivy ustricovitej. Odporúčajú sa pri opakovaných infekciách, oslabenej imunite, vyčerpanosti alebo ako prevencia v období chrípok a prechladnutí.
Pre tých najmenších existujú vo forme sirupu, pre staršie deti vo forme kapsúl alebo tabliet. Je dôležité užívať ich nalačno, aspoň 30 minút pred jedlom. Keď si vyberáte z množstva prípravkov z hlivy ustricovej, uprednostnite radšej prípravky, kde v zložení nájdete štandardizované množstvo čistého betaglukánu, nie hmotnosť pomletého prášku celej huby.
Netreba však zabudnúť, že na to, aby bol náš imunitný systém v dobrej kondícii, nestačí len hodiť do seba doplnok z lekárne. Ako sme už spomenuli v úvode, dôležité je zdravé stravovanie, ale aj pohyb na čerstvom vzduchu, vyhýbanie sa stresu či otužovanie.
Prajeme vám zdravé sviatky. :)
Autorka článku: PharmDr. Katarína Pacigová