Použitie prírodných éterických olejov pri prechladnutí a upchatom nose
Prvé teplé dni, ktoré sme posledné týždne zažili nás všetkých lákajú zhodiť ťažké bundy a kabáty a vybehnúť von na slniečko. To, že lúče slnka sú ešte zradné a že ste sa predsa len na tú víkendovú prechádzku obliekli slabo Vám alebo Vašej ratolesti možno práve tieto dni pripomína nádcha.
V tomto článku sa pozrieme, ako si s nádchou poradiť pomocou éterických (esenciálnych) olejov.
Esenciálne oleje sú známe už tisícky rokov. Poznali ich už starí Číňania, Gréci, Egypťania či Rimania. Pojem aromaterapia však prvýkrát použil až francúzsky chemik René MauriceGattefossé.
Čo je aromaterapia?
Aromaterapia je druh terapie, ktorý využíva prchavé (éterické, esenciálne) rastlinné oleje na zlepšenie zdravia človeka. A to toho fyzického i psychického. Vdychovaním týchto olejov zlepší náladu, zmierni depresívnu náladu, zrelaxuje Vás a niekoré druhy Vám vedia pomôcť pri nádche svojim liečivým účinkom na dýchacie cesty. Esenciálne oleje sú 50 až 70-krát silnejšie ako samotné rastliny, preto stačí ak použijete pár kvapiek.
Čo upchatý nos?
Ak pozorujete prvé známky nachladnutia, nič nieje stratené. Spravte si teplý kúpeľ a pridajte éterický olej z eukalyptu alebo tymiánu. Skúste rozmiešať 3 kvapky eukalyptového a 3 kvapky levanduľového éterického oleja v 2 lyžiciach panenského olivového oleja a takto pridajte do kúpeľa. Olivový olej tu pôsobí ako emulgátor, pretože éterické oleje sa vo vode nerozpustia. Samé by mohli spôsobiť pri kontakte zo sliznicami očí, nosa alebo pohlavných orgánov podráždenie. Olej je možné nahradiť aj soľou do kúpeľa, dvomi polievkovými lyžicami medu alebo prírodným sprchovým gélom.
Počas kúpeľa sa časť éterického oleja prostredníctvo pary dostane do pľúc, časť priľne na povrch pokožky. Kúpeľ upokojí nervy a utíši svalové bolesti, je vhodný pri duševnom aj telesnom vyčerpaní.
Pri vdychovaní sa éterické oleje dostávajú do pľúc a odtiaľ putujú priamo do krvného obehu. Tento spôsob použitia zabezpečuje ich najrýchlejší účinok.
A čo tak pripraviť si aromalampu? Do 2 lyžíc vody, kvapnete 3 lyžice éterického oleja. Nechajte prevoňať celú izbu. Pri dýchacích problémoch sú vhodné oleje z eukalyptu, tymiánu, mäty, levandule a tymiánu. Výpary týchto olejov vydezinfikujú vzduch a navodia tiež relaxačnú atmosféru.
Vhodné je tiež naparovanie, kedy sa éterické oleje aplikujú do horúcej vody a človek potom inhaluje výpary. Ak sa Vám nechce pripravovať si zápar, vyskúšajte náplaste Naspiro. Obsahujú tri druhy éterických olejov z mäty, levandule a eukalyptu, ktoré okrem uvoľnenia dýchacích ciest, majú tiež relaxačný efekt.
Ktoré éterické oleje sú vhodné?
Eukalyptus – Je mimoriadne účinný pri liečbe respiračných problémov vrátane prechladnutia, kašľa, nádchy, bolesti hrdla, astmy a zápalu priedušiek. Tento olej je antibakteriálny a protizápalový, preto sa používa ako prísada do mnohých prípravkov určených na liečbu dýchacích ciest.
Levanduľa –Má príjemnú vôňu a upokojujúci efekt na nervový systém. Je vynikajúca na odstraňovanie depresie, nervozity a nespavosti.
Mäta pieporná – pôsobí protizápalovo a tiež antisepticky proti vírusom i baktériám. Pri upchatom nose sa využíva jej dekongestívny účinok (stiahnutím cievok v nosovej sliznici zmierňuje opuch a tým uľahčuje dýchanie).
Borovica (kosodrevinová silica) – Pri zápaloch horných dýchacích ciest sa používa na inhaláciu. Zvyčajne sa kombinuje s inými silicami. Pôsobí antisepticky proti vírusom i baktériám, zlepšuje rozpúšťanie hlienu v prieduškách a uľahčuje jeho vykašliavanie.
Autorka článku: PharmDr. Katarína Pacigová