NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Zdravie ženy

13-08-2015

5 rád, ako predísť zápalom močových ciest

Aj vám znepríjemňujú zápaly močových ciest život? Predíďte im s našimi 5 radami

Zápaly močových ciest dokážu naozaj poriadne znepríjemniť život, a to najmä ženám. Silné pálenie, neustále nutkanie na močenie, rezanie pri močení a bolesti v podbrušku. To všetko sú mimoriadne bolestivé príznaky infekcie močových ciest, druhej najčastejšej bakteriálnej infekcie vôbec, ktorú spôsobuje najmä tyčinková baktéria hrubého čreva známa ako E. Coli. Ako tejto chorobe predchádzať a užiť si leto bez problémov na slnku a pri vode, nie v útrapách na záchode?

 

Snímka obrazovky 2015-08-13 o 17.49.11Riziku vzniku infekcie predchádzajte dostatočným príjmom tekutín. Tie pomôžu aj pri liečbe

Aby sa v močových cestách nezadržiavali baktérie, a to najmä Escherichia coli, ktorá spôsobuje prechodom z konečníka do pošvy infekciu, treba vždy piť veľké množstvo tekutín. Koncentrovaný moč totiž dráždi močové cesty a so svojím kyslým pH vytvára prostredie pre rozvoj baktérií. Ideálne je denne vypiť aspoň 10 pohárov vody, vďaka čomu sa baktérie v močových cestách nebudú mať kedy usadzovať. Samozrejme, siahajte len po čistej vode, urologických a iných bylinných čajoch, najlepšie z harmančeka či z prasličky roľnej. Pozor na sladké nápoje, tie spôsobujú viac škody ako úžitku, keďže cukor je živiteľom baktérií.

Vodou zaútočte aj na už vzniknutý akútny zápal. Veľkou chybou je, ak z dôvodu pálenia a bolestí prestanete chodiť na záchod. Naopak, mali by ste chodiť na záchod čo najčastejšie, ako sa vám bude dať. Len tak dokážete škodlivé baktérie vyplaviť z močových ciest a čo najrýchlejšie sa infekcie zbaviť. Nebojte sa vypiť aj 3 litre vody, skutočne to pomáha. Zároveň však neurobte tú chybu, že po ústupe bolestí začnete pitný režim zanedbávať. Baktéria E. Coli sa šíri veľkou rýchlosťou a tak sa vám aj zdanlivo „vyliečený“ zápal môže prirýchlo vrátiť.

 

Poctivá hygiena musí byť. Ale všetko s mierou

V rámci prevencie vzniku infekcie močových ciest zohráva dôležitú rolu aj hygiena. Dbať treba najmä na jej pravidelné dodržiavanie a nosenie bavlnenej spodnej bielizne. Vyvarujte sa silne parfumovaným mydlám a tiež intenzívnym baktericídnym mydlám. Tie môžu narušiť prirodzenú bakteriálnu flóru pošvy a vytvoriť tak vhodné podmienky na šírenie baktérií.

Veľmi dôležitá je tiež správna rutina pri utieraní sa po použití toalety a po sprche. Vždy sa utierajte smerom spredu dozadu, nikdy nie naopak. Zabránite tak prenosu baktérií z konečníka do pošvy.

 

Snímka obrazovky 2015-08-13 o 17.51.01

O účinku brusníc sa nehovorí len tak pre nič za nič

Brusnice sú skvelé tak ako prevencia, ako aj liečba prvotných príznakov zápalov močových ciest. Nie nadarmo sa tieto chutné plodiny stali súčasťou väčšiny výživových doplnkov určených na liečbu infekcií močových ciest. Obsahujú totiž látky, ktoré bránia usadzovaniu baktérií na stenách močových ciest a pomáhajú tak účinne predchádzať vzniku zápalov. Ak teda hľadáte vhodnú a navyše chutnú prevenciu, brusnice sú jednoznačne správnym riešením. Taktiež si však pri ich výbere dávajte pozor. Veľmi sladené brusnicové džúsy či zavárané brusnice obsahujú veľké dávky už spomínaného neželaného cukru.

Probiotiká Woman Dophilus vás spoľahlivo ochránia aj pri opakujúcich sa infekciách

Extrakt z brusníc obsahuje aj naše probiotikum Women Dophilus, ktoré je určené špeciálne pre ženy trpiace častými infekciami močových ciest. Okrem extraktu z brusníc obsahuje toto probiotikum aj unikátnu baktériu Lactobacillus fermentum. Kombinácia brusníc a tejto baktérie účinne ničí patogénne baktérie ako E. Coli v močovom trakte a efektívne pôsobí proti šíriacej sa infekcii.

 

Snímka obrazovky 2015-08-13 o 17.52.07

Vymočte sa vždy pred pohlavným stykom aj po ňom. Nezabúdajte na bezpečnosť

Infekcii močových ciest sa často hovorí aj choroba medových týždňov. Baktéria E. Coli sa totiž do pošvy môže zaniesť aj pohlavným stykom. Len málokto si však dokáže predstaviť sexuálnu abstinenciu, preto sa odporúča dbať na bezpečnosť a dostatočnú ochranu pri styku. Dôležité je tiež vymočiť sa pred pohlavným aktom, vďaka čomu sa z okolia ústia močovej rúry odplavia baktérie, ktoré by sa mohli počas styku zaniesť do močového mechúra. Pred pohlavným aktom zároveň vypite pohár vody a následne sa vymočte aj po samotnom styku. Dôvod je rovnaký ako v predošlom prípade.

 

 

 

 

 

 

Podobné články

Teplotu do 38 °C u detí liekmi neznižujte. Pomáha organizmu brániť sa voči baktériám a vírusom
Jedálniček pre zdravie: Takto by ste sa mali stravovať, keď vás zdolá choroba
Aj spánok má vplyv na našu imunitu. Koľko a ako by sme mali spať, aby sme boli fit?
Ako si dokážete podporovať imunitu z dlhodobého hľadiska?
4 plody pre zdravú imunitu, ktoré v jeseni nájdete vo svojej záhradke

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov