Dá sa vyzrieť na chrípku?
Jeseň a zima sú ročnými obdobiami, počas ktorých sa výrazne zvyšuje výskyt respiračných ochorení. Teploty okolo nuly sú totiž ideálne na rozmnožovanie patogénnych mikroorganizmov. Najčastejším ochorením v týchto ročných obdobiach je chrípka.
Chrípka je nákazlivé, vírusové ochorenie, ktoré postihuje prevažne dýchacie cesty (kašeľ, nádcha) a má výrazné celkové príznaky (horúčka, bolesť svalov, kĺbov, hlavy). Vírus sa prenáša zvyčajne kvapôčkovou nákazou a inkubácia je pomerne krátka (niekoľko hodín až 3 dni).
Ochorenie má väčšinou priaznivý vývoj, závažné však môže byť u oslabených, či inak postihnutých jedincov (kardiakov, starších ľudí s oslabenou imunitou). Niekedy dochádza ku komplikáciám, najmä hnisavým (zápal pľúc, zápal stredného ucha, vedľajších nosných dutín), ktoré si vyžadujú nasadenie antibiotík.
Účinnou prevenciou proti chrípkovému ochoreniu je zaočkovanie proti chrípke. Vakcinácia proti bežnej chrípke môže podporiť všeobecnú imunitu, aby sa s prípadnou respiračnou infekciou dokázala lepšie vyrovnať. Prevenciou proti respiračným ochoreniam, medzi ktoré patrí aj chrípka, je cielené zvyšovanie imunity.
Opakované infekcie horných dýchacích ciest môžu signalizovať zníženú imunitu. Ak lekár zistí u pacienta imunodeficit (porucha imunitného systému), zvyčajne zvolí terapiu prostredníctvom špeciálnych imunomodulačných liekov. Pre zdravého jedinca s dobre fungujúcou imunitou však imunomodulačná liečba nie je vhodná, jeho imunita by sa vôbec neposilnila.
Zdravým ľuďom s dobrou imunitou možno odporučiť prevenciu proti ochoreniu, a to niekoľko jednoduchých opatrení, ktoré pomôžu znížiť pravdepodobnosť opakovaných respiračných infekcií: vhodné oblečenie pre zimné obdobie, zdravé stravovanie, dostatočný odpočinok po práci, otužovanie, aktívny pohyb na čerstvom vzduchu, nefajčiť, vakcinácia proti chrípke, vyhýbanie sa kontaktu s osobami s infekčnými chorobami.
V súvislosti s imunitou a s aplikáciou antibiotík pri komplikáciách chrípkových ochorení je potrebné osobitne spomenúť úlohu probiotík. Zdravá mikroflóra v hrubom čreve okrem iného posilňuje aj imunitu. V prípade antibiotickej liečby je dôležité užívať aj probiotiká, pretože antibiotiká výrazne narušujú rovnováhu v mikroflóre hrubého čreva, a tým spôsobujú aj zníženie imunity a možnú recidívu ochorenia. Probiotiká by sa mali užívať nielen počas liečby antibiotikami, ale ešte aspoň 2 týždne po jej skončení.
Náš tip:
Ak chcete, aby sa vitamíny a minerály zo stravy plnohodnotne vstrebávali do tela, užívajte probiotiká DOPHILUS.