Crohnova choroba a jej nepríjemné príznaky
Tráviace ťažkosti a náhle bolesti brucha, aj to sú prejavy Crohnovej choroby, ktorá vie s nami poriadne zatočiť. Ak ste o tejto chorobe ešte nepočuli, prezradíme vám o nej všetko podstatné.
Ľudia s Crohnovou chorobou by dlho vedeli rozprávať o tom, ako im toto ochorenie znepríjemňuje život. Sprevádzajú ho nepríjemné stavy, medzi ktoré patria:
- bolesti brucha (najmä v pravej dolnej časti brucha),
- úporné hnačky (až do 20 denne),
- prítomnosť krvi a hlienu v stolici,
- zvýšená teplota alebo zimnica,
- znížená chuť do jedla a strata hmotnosti,
- únava, malátnosť,
- u detí oneskorenie rastu.
Aj mladí ľudia majú problémy s trávením
Možno by ste si mysleli, že takéto problémy trápia najmä starších ľudí, no pri Crohnovej chorobe to tak veru nie je. Táto choroba sa totiž najčastejšie vyskytuje u mladých ľudí (15 – 30 rokov), dokonca aj u detí. Ide vlastne o nešpecifický zápal v tráviacej sústave, ktorý môže postihnúť akúkoľvek časť tráviacej rúry. Najčastejšie sa objavuje v tenkom a hrubom čreve, no môže byť aj v konečníku, žalúdku, dvanástniku alebo pažeráku.
Článok o Crohnovej chorobe sa objavil už v roku 1932. Vtedy na jej príznaky upozorňoval doktor Burrill B. Crohn. Po ňom túto chorobu aj pomenovali. No doteraz je presná príčina tohto ochorenia neznáma. Zvýšený výskyt Crohnovej choroby je v Európe. Crohnova choroba sa prejavuje pri imunitnej poruche. Imunita začne bojovať proti baktériám v čreve, čo spôsobí zápal.
Crohnova choroba a ulcerózna kolitída – čo majú spoločné?
Obe ochorenia klasifikujeme ako nešpecifické zápalové ochorenia. Rozlíšiť ich je veľakrát obtiažne. Spôsobujú hnačky a bolesti brucha. Ulcerózna kolitída sa objavuje iba v hrubom čreve alebo konečníku, ale nedostane sa do črevnej steny tak hlboko, ako Crohnova choroba. Crohnova choroba postihuje celý tráviaci trakt, no zaujímavé je, že pri Crohnovej chorobe sa zápal neobjavuje ako súvislá vrstva. Znamená to, že postihnuté časti čreva sú oddelené zdravými úsekmi, kde sa zápal nenachádza.
Pri zápale vznikajú aj takzvané:
- abscesy (dutiny vyplnené hnisom),
- fistuly (kanáliky, neprirodzené prepojenia medzi rôznymi orgánmi, stenami čriev…),
- stenózy (zúženie tráviacej trubice vznikajúce v dôsledku chronického zápalu).
Pri liečbe musí mať pacient upravenú stravu, ktorú mu určí lekár. Okrem toho je dôležité vyvarovať sa stresu, fajčeniu a alkoholu, pretože tieto veci komplikujú priebeh choroby.
Pri Crohnovej chorobe pomôžu aj probiotiká
Na závažnejšie ochorenia tráviaceho traktu, ako sú Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, celiakia, syndróm dráždivého čreva, odporúčame užívať špeciálne probiotiká Colon Dophilus. Obsahujú veľké množstvo prospešných baktérií, ktoré úspešne pomáhajú zvládať tieto ochorenia. Ako prevenciu užívajte 1 kapsulu denne a pri spomínaných ochoreniach 2 až 3 kapsuly denne. S probiotikami Colon Dophilus ste na správnej ceste za zdravím.