NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

23-02-2015

V boji s alergiami deťom pomáhajú aj probiotiká

Probiotiká sú dobre známi pomocníci napríklad pri liečbe vírusových hnačiek u malých detí. Vedeli ste však, že majú mimoriadny potenciál aj v boji s alergiami?

Správny vývoj tráviaceho traktu = správny vývoj imunity

Vývoj črevného „ekosystému“ detí závisí od množstva faktorov. V tomto procese majú svoju úlohu celkové hygienické podmienky, stravovacie návyky matky, druh pôrodu, užívanie antibiotík, dĺžka tehotenstva aj charakter výživy.

Je dokázané, že spomalený vývoj črevnej mikroflóry v dojčenskom veku vedie k pomalšiemu dozrievaniu imunitného systému. Aj preto je črevná flóra atopických detí odlišná od tých zdravých.

Probiotické baktérie vedia priaznivo ovplyvniť imunitný systém a zmierniť prebiehajúcu alergickú reakciu aj tam, kde nepomáhajú antihistaminiká a bežná farmakoterapia. Niekoľko klinických štúdií dokázalo, že podanie probiotík počas tehotenstva, dojčiacim matkám a dojčatám znižuje riziko alergií.

Atopický ekzém

Liečebné podávanie probiotík deťom s atopickou dermatitídou zmierňuje prejavy ekzému. Preventívne podávanie probiotík u detí s alergickou záťažou pomáha znižovať rozvoj atopickej dermatitídy.

Dôkazom je aj klinická štúdia, počas ktorej 446 tehotným ženám denne podávali probiotický kmeň Lactobacillus rhamnosus alebo Bifidobacterium animalis, subsp. Lactis. A to počas posledných 5 týždňov tehotenstva a ďalších 6 mesiacov počas kojenia. Súčasne novorodencom s vysokým rizikom výskytu alergií podávali rovnaké probiotiká od narodenia do jedného roka.

Výsledkom bolo štatisticky významné zníženie výskytu skorých atopických ochorení, ekzémov u detí. Výskum a klinické štúdie v tejto oblasti naďalej pokračujú.

Alergická rinitída

Účinok probiotík v liečbe sennej nádchy alebo alergickej rinitídy bol tiež podrobený štúdii. Počas jedného mesiaca denne podávali mliečny nápoj fermentovaný kmeňom Lactobacillus paracasei 60 pacientom. Pre kontrolu pili ďalší 20 nápoj bez probiotického kmeňa. Po mesiaci sa preukázal účinok zmierňujúci prejavy alergickej nádchy.

Ako dlho treba probiotiká podávať?

Na pozitívne ovplyvnenie imunitného systému je potrebné podávať probiotiká dlhodobo, aspoň 6 mesiacov. Alergici by mali mať neustály zvýšený kontakt črevnej sliznice s probiotikami. Štúdie potvrdzujú, že účinnejšie sú zmesi viacerých probiotických kmeňov. Preto je na posilnenie detského imunitného systému v boji s alergiami veľmi dobrou voľbou Infants Dophilus, špeciálne probiotikum pre deti. V prípravku je až 6 kmeňov živých baktérií s koncentráciou až 500 miliónov baktérií na gram.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Správna diéta pri kandidóze – cesta k vyliečeniu
Imunita sa s vekom mení
Prvé príznaky tehotenstva – I.časť
Ako užívať probiotiká s antibiotikami?
Tradične pre zdravie

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov