NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

30-03-2011

Ako sa detoxikovať?

Detoxikácia organizmu prebieha samovoľne po celý život. Zabezpečujú ju pečeň a obličky. Veľmi pomáha aj naša cielená aktivita, ktorou prispievame k očiste a posilneniu funkcie hrubého čreva, pečene a obličiek. Ak ste často chorí, bolí vás hlava, máte zlé trávenie a bývate unavení, detoxikácia je dobrým riešením. Zbavíte telo toxínov a omladnete na tele i na duchu. Detoxikácia nemusí byť drastická, ale bude si určite vyžadovať precvičenie vašej pevnej vôle.

Dá sa realizovať mnohými spôsobmi. Najúčinnejšia, ale zároveň najdrastickejšia, je absolútna hladovka. Krátkodobé hladovky môžete držať bez problémov (v prípade, že nemáte zdravotné obmedzenia, nie ste po operácii, netrpíte anorexiou, bulímiou či depresiou a nie ste v druhom stave), dlhodobá hladovka si vyžaduje odborné poradenstvo. Je pri nej potrebné sledovať stav organizmu a dodržiavať presné pravidlá. Krátkodobú hladovku praktikujte raz do mesiaca, ak máte chuť môžete aj raz do týždňa, dôležitá je pravidelnosť. Počas nej sa pijú bylinkové čaje a voda, prípadne ovocné a zeleninové šťavy. Deň pred a deň po ,,pitnom dni“ je dobré jesť len ľahké zeleninové jedlá a jedlá z obilnín a strukovín. Pravidlom pri každej detoxikácií, ktorá nie je hladovkou, je dodržiavať pitný režim a jesť najmä čerstvé potraviny, ktoré obsahujú veľa vlákniny a probiotických kultúr, vitamínov a minerálov. Keďže nechceme do tela pridávať ďalšie toxíny, nepijeme alkohol a nefajčíme, nejeme mäso s vysokým obsahom tuku, vyprážané jedlá, sladkosti a polotovary.

1. Dostatok tekutín

Voda tvorí až 60% nášho tela. Prináša do buniek živiny a odplavuje z nich toxíny. Každý deň musíme dať telu novú čistú vodu, potrebujeme teda vypiť denne približne jeden a pol litra vody. V lete až do troch litrov. Ideálne je piť filtrovanú vodu alebo stolovú vodu. Ak máte radi minerálky, je dobré ich striedať, aby sa v tele nehromadili rovnaké minerály.

2. Dostatok čerstvých potravín

Pri očiste je dôležité jesť správne potraviny. Dobrá je sezónna čerstvá zelenina a ovocie, čo platí v podstate počas celého roka. V zime to môžu byť napríklad aj sušené plody a kyslá kapusta. Sezónne potraviny obsahujú veľa vitamínov a enzýmov, čo organizmus vždy osvieži. Pri detoxikácií sa môžete zo začiatku cítiť unavení. Je to len dočasné. Zmenou stravy ste znížili hladinu cukru v krvi, na čo si telo rýchlo zvykne. Zároveň začínate aj strácať na váhe. Prípadné bolesti hlavy alebo problémy s trávením sú tiež len dočasné. Súvisia so zmenou stravy a s vylučovaním toxínov z tela. Tieto problémy rýchlo pominú, treba len zapojiť pevnú vôľu a vydržať. Dosiahnutie cieľa bude príjemné.

Potraviny pre detoxikáciu pečene a obličiek

 • Artičoky – obsahujú cynarín, horkú látku, podporujúcu tvorbu žlče a tým aj trávenie tukov.
 • Pažítka – obsahuje apiol, éterický olej, ktorý odplavuje jedovaté látky z krvi a obličiek.
 • Broskyňa – obsahuje draslík, chráni obličky pred infekciou.
 • Zeler – obsahuje aromatické látky, terpény, ktoré zbavujú obličky jedov; čistí obličky a močový mechúr.
 • Špargľa – obsahuje draslík, zbavuje obličky aj pečeň jedov.
 • Ryža – obsahuje draslík, okrem iného pôsobí priaznivo pri opuchoch a odvodňuje telo.

Potraviny pre pomoc žalúdku a črevám

 • Datle – obsahujú leucín, bielkovinu, ktorá pomáha rozprúdiť trávenie.
 • Fenikel – obsahuje vlákninu a éterický olej fenchon, udržuje črevá v neustálej činnosti a je účinný proti zápche.
 • Baza – bazová šťava obsahuje tanín, pôsobí proti hnačkám.
 • Jogurt – obsahuje probiotické kultúry, o tých už vieme veľa.
 • Kyslá kapusta – obsahuje vlákninu a probiotické kultúry, podporuje trávenie a imunitu.
 • Celozrnný chlieb – obsahuje vlákninu a vitamín B1, podporuje činnosť hrubého čreva a vyprázdňovanie.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Posilnite si na jeseň svoju imunitu
Detská imunita – kde začína?
Čo môžu poriešiť probiotiká?
Nezabúdajme ani na deti
Na zdravie dieťaťa myslite už od prvých dní tehotenstva

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov