Keď pokožka reaguje na lieky alergiou
Ochoriete, lekár vám predpíše lieky a vám sa na pokožke objavia neznesiteľné príznaky alergickej reakcie. Niekedy nepotrebujete ani predpis od lekára, užijete voľnopredajné lieky, prípadne ich skombinujete s inými liekmi a červené fľaky, svrbenie a pľuzgiere na pokožke sú na svete.
Prečo pokožka reaguje na lieky?
Na niektoré lieky reagujeme a na niektoré nie. Prečo to tak je? Závisí to od našej imunity a zloženia liekov. Naše telo môže niektoré lieky identifikovať ako votrelcov a začne sa voči nim brániť neprimeranou reakciou tak, že tvorí protilátky, aby ochránilo zdravé bunky našich orgánov. Preto sa na pokožke objaví začervenanie, opuchy svrbenie a iné príznaky alergie.
Ako zistíte, na čo ste alergickí?
Musíte sa sledovať. Ak zjete lieky a následne sa vám na tele objaví alergická reakcia, lieky vysaďte a informujte o tom svojho lekára. Nemusí ísť len o alergiu na určitú látku v liekoch, ale aj o kombináciu liekov s jedlom.
Lekár by vám mal diagnostikovať alergiu kožným testom. Najčastejšie sa stretáme s tzv. Prick-testom, pri ktorom vám vpichnú ihlu cca 1 až 2 mm do kože na predlaktí. Následne sa do vpichov aplikuje malé množstvo alergénu. Približne po 20 minútach sa odčíta výsledok z predlaktia za základe opuchu a začervenania pokožky.
Samozrejme, výber alergénov závisí od anamnestických a klinických údajov pacienta. Pokiaľ ste na danú látku alergickí, objaví sa na vašej pokožke začervenanie, pľuzgieriky, vyrážka, prípadne svrbenie nosa, očí a iné príznaky. Vpichu sa báť nemusíte, pretože je málo bolestivý, pripomína bodnutie drobným hmyzom.
Ďalšou možnosťou sú krvné testy. Odobratú krv v laboratóriu zmiešajú s alergénmi. Ak sa preukáže alergia, hladina IgE sa v krvnej vzorke zvýši. Existujú aj epikutánne alebo náplasťové testy, pri ktorých sa na telo lepia náplaste obsahujúce alergény a na tie pokožka reaguje.
Antibiotiká a slnko sa nemajú radi
Alergia nevzniká len kombináciou viacerých liekov alebo potravín, ale aj kombináciou antibiotík a UV žiarenia. Určite vás už lekár upozorňoval na to, aby ste nechodili na slnko počas užívania liekov. Jeho varovanie bolo naozaj opodstatnené. Ak si dáte antibiotikum a nevyvarujete sa slnku, vo vašej koži môžu vzniknúť látky, ktoré ju poškodia a vtedy sa preukáže alergia.
Proti alergickej reakcii treba zakročiť
V prvom rade by ste mali dodržiavať pravidlo, že pri užívaní antibiotík sa nemôžete vystavovať slnečnému žiareniu. Zdržujte sa v tieni a pite veľa tekutín. Na riziko spojené s alergiou by vás mal upozorniť váš lekár a pri niektorých voľnopredajných liekoch lekárnik. Pokiaľ viete, že sa aj napriek tomuto upozorneniu slnku nevyhnete, natrite sa kvalitným opaľovacím krémom alebo sprejom.
My odporúčame Allersun sprej, ktorý je zároveň prevenciou proti alergii na koži. Jeho ochranný film zabráni vysúšaniu a spáleniu pokožky. Ochranný faktor SPF 30 zastaví prenikanie UVA a UVB lúčov do pokožky.
Druhým pomocníkom je Allersun krém, ktorý dokáže pomôcť, aj keď sa už u vás alergia objavila. Zmierni zápal, svrbenie kože, pľuzgiere, nedovolí nebezpečným baktériám uchytiť sa na koži a okrem toho má hydratačné a regeneračné účinky. Jednoducho veľa pozitívnych účinkov v jednom balení.