NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

05-08-2014

9 mýtov o opaľovaní

Myslíte si, že nie je potrebné natierať sa krémom, keď sme v tieni? Musíme si opálenú pokožku chrániť? Je pravda, že opaľovací krém sa nepokazí? Čo myslíte, sú tieto informácie mýty alebo nie? My vám túto záhadu rozlúštime.

1. V tieni sa nemusím natierať krémom

Hlúposť. Tomuto určite neverte. Natierajte sa aj vtedy, ak budete ležať v chládku alebo pod slnečníkom. Piesok, voda a aj budovy odrážajú slnečné lúče, takže tieň vás stopercentne neochráni. A najmä v južnejších krajinách sa natierajte poctivo, pretože tam je intenzivita slnečného žiarenia silnejšia ako u nás.

2. Cez oblaky sa nespálim

Niektorí z nás si taktiež myslia, že keď je slnko schované za slnečnými lúčmi, tak nás neohrozuje. Preto zanedbávame pravidelné natieranie pokožky opaľovacím krémom. To však nie je správne riešenie. Je pravda, že intenzita žiarenia je o niečo slabšia, no žiarenie sa aj tak k nám dostane. Oblaky prepúšťajú 20 až 30 % žiarenia. UV žiarenie prenikne aj pod vodu, takže sa môžete opáliť aj v nej.

3. Na prvé slnečné lúče sa nepotrebujem pripraviť

Pre pokožku je šok, ak sa ideme opaľovať prvýkrát a ležíme celý deň na priamom slnku. Našu kožu je nutné na opaľovanie pripravovať postupne, pretože každé spálenie si telo pamätá a to aj také, ktoré sme mali pred niekoľkými rokmi dozadu. Pripraviť pokožku na opaľovanie môžete aj užívaním betakaroténu.

4. Opálenú pokožku už nemusíme chrániť

Po pravidelnom a dlhodom opaľovaní získa vaša pokožka ochranný faktor 4-6. No ten vás aj tak pred slnkom dostatočne neochráni. Dobrá správa je, že môžete začať používať prípravky s nižším faktorom, ako pred opálením.

5. Alergiu na slnko nedostanem, pretože nie som alergik

Alergia na slnko sa u vás môže prejaviť kedykoľvek, aj keď ste s ňou ešte nemali skúsenosti. Prejavy alergie zapríčiňuje precitivenosť pokožky na UV žiarenie, no napomôcť vzniku alergii môžete aj užívaním niektorých liekov, parfumov alebo potravinami.

6. Opaľovací krem sa nepokazí

Ani toto tvrdenie nie je pravdivé. Každý opaľovací prostriedok má stanovený dátum spotreby. Keď váš krém zmení vôňu, farbu alebo konzistenciu, je nutné ho vymeniť za nový. Ak budete v tomto smere nezodpovední, môžete si privodiť alergickú reakciu, vyrážky alebo fľaky na pokožke.

7. Stačí sa natrieť až na kúpalisku

Pokožka sa môže začervenať už pri ceste na pláž, preto sa natrite krémom už predtým, ako navštívite kúpalisko. Stačí približne 20 minút pred slnením. Natieranie opakujte, pretože po kúpaní alebo ležaní na piesku sa krém zotiera.

8. Krémom sa má natierať najmä svetlá pokožka

Existuje viacero fototypov pokožky a každá si vyžaduje trochu inú starostlivosť. Je pravda, že svetlá pokožka je na slnečné žiarenie citlivejšia a môže sa rýchlejšie spáliť. U ľudí so svetlejšou pokožkou je percentuálne vyšší výskyt rakoviny. No pamätajte, že aj tmavá pokožka je ohrozená. Natierať by sa mali aj černosi, síce majú tmavé sfarbenie pokožky, no to neznamená, že sa nemôžu spáliť.

9. Solárium pred dovolenkou nevadí

Opaľovanie v soláriu je pred dovolenkou škodlivé. Niekto si myslí, že po opaľovaní v soláriu je jeho pokožka ochránená pred spálením. Toto tvrdenie je pravdivé len z časti. Pobyt v soláriu vám môže napomôcť pred spálením, no v kombinácii s pobytom pri mori môžete vašej pokožke ublížiť. Takéto veľké dávky slnenia nie sú pre ňu vhodné.

Nenahraditeľní pomocníci

Po vyvrátení mýtov vám odporúčame používať na svoju pokožku dostatočnú ochranu v podobe Allersun spreju alebo krému. Allersun sprej vám zabezpečí ochranu pred vznikom alergie na slnko, takže sa nemusíte obávať žiadnych červených fľakov a vyrážok na pokožke. Allersun krém zachráni poškodenú pokožku a jeho bohaté zloženie (Aloe vera, kamilky, sladké drievko) zmierni zápalovú reakciu na koži. Oba produkty majú ochranný faktor SPF 30.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Číha aj na vás kandidóza?
Ako posilniť imunitu dieťaťa?
Detská imunita – kde začína?
Bez bolesti
Ako riešite svoju rozjašenú opicu?

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov