NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

15-11-2013

Prírodná liečba prechladnutia

Pri prechladnutí už po stáročia pomáhajú byliny, ktoré majú na organizmus liečivé účinky. Pôsobia priaznivo na imunitný systém, alebo majú protizápalový či antibakteriálny účinok. Sú jednoznačne pomocou pri liečbe. Z bylín sa pripravujú extrakty alebo čaje. Pri príprave čajov z týchto bylín ich môžete rôzne kombinovať podľa chuti. Do pozornosti dávame aspoň niektoré z nich, a to tie najčastejšie používané.

Echinacea (Echinacea purpurea alebo angustifolia)

Echinacea pochádza zo Severnej Ameriky. Listy a korene tejto rastliny používali už oddávna indiáni ako liek na liečenie rán všetkých druhov. Extrakt z čerstvej rastliny, z vňate a koreňov echinacei zvyšuje obranyschopnosť organizmu a podporuje funkčnosť bielych krviniek, teda posilňuje imunitu. Vďaka tomu sa často podarí celkom zabrániť prepuknutiu choroby, alebo prinajmenšom skrátiť jej trvanie a zoslabiť intenzitu symptómov. Kedykoľvek je na obzore prechladnutie alebo chrípka, je vhodné použiť tinktúru z echinacei.

Tymián (Thymus vulgaris)

Tymián je jedna z veľmi starých liečivých rastlín. Uvoľňuje hlieny a napomáha odkašliavaniu pri bronchitíde. Má zmierňujúci účinok a utišuje kŕče. Tymián je aj obľúbené kuchynské korenie, ktoré napomáha lepšiemu tráveniu.

Šípky (Rosa canina)

Šípky obsahujú vitamín C a magnézium. Prispievajú k regenerácii organizmu. Zo šípok sa pripravuje výborný čaj.

Šalvia lekárska (Salvia officinalis)

Šalvia má protizápalové účinky, je preto vhodná pri bolestiach hrdla a ďasien. Okrem toho znižuje nadmerné potenie. Používa sa na výplachy úst a kloktanie. Zároveň je vhodná i pri poruchách trávenia.

Lipa (Tilia platyphyllos a Tilia cordata)

Jej liečivá sila je skrytá predovšetkým v jej kvetoch. Používa sa pri zápaloch dýchacích ciest, prechladnutí a horúčke. Pomáha pri vykašliavaní.

Baza čierna (Sambucus nigra)

Z kvetov bazy sa vyrába sirup alebo sa varí čaj vyvolávajúci zvýšené potenie. Preto účinne pôsobí pri horúčke. Ak sa kvety nezozbierajú, vyvinú sa z nich čierne lesknúce sa bobule. Surové pôsobia ako preháňadlo, ak ich zavaríme, tento účinok potlačíme. Kompót z čiernej bazy pripravený s hruškami a slivkami je vynikajúci a zdravý dezert bohatý na minerály.

AKO NA PRECHLADNUTIE

Zimný čaj

Do väčšej nádoby na čaj nastrúhame čerstvý zázvor a zalejeme vriacou vodou. Necháme lúhovať asi 10 minút, scedíme a dochutíme medom, citrónom alebo limetkou. Pijeme ešte horúci, príp. teplý čaj. V studenom variante vás čaj naopak v lete dobre osvieži. Podľa chuti možno pridať aj čerstvú alebo sušenú mätu.

Citrónový zábal

Napustite si vaňu horúcej vody a nasypte do nej 1 – 2 kg morskej soli. Kúpte sa cca 5 – 10 minút, kým sa cítite príjemne zohriaty. Po osušení sa natrite šťavou z citrónu, zabalte sa do županu alebo do pyžama a zababušte sa do perín. Po výdatnom spánku sa ráno budete cítiť omnoho lepšie. Prajeme skoré uzdravenie!

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Exotická dovolenka – poistite sa probiotikami
6 vychytávok, ktoré si vziať na dovolenku k moru
Čarovné potraviny
Správna diéta pri kandidóze – cesta k vyliečeniu
Číha aj na vás kandidóza?

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov