Teplotu do 38 °C u detí liekmi neznižujte. Pomáha organizmu brániť sa voči baktériám a vírusom
Zvýšená telesná teplota u dieťaťa je postrachom pre každého rodiča. Nečudo, veď práve tá symbolizuje, že sa v organizme dieťatka niečo deje. Treba to však považovať za negatívum a teplotu ihneď znižovať všetkými možnými spôsobmi? Ak teplota neprekračuje 38 °C, určite nie. Práve zvýšená teplota totiž pomáha aktivovať obranné mechanizmy v tele a urýchliť látkovú premenu.
Čo vlastne zvýšená teplota signalizuje?
Skôr ako prejdeme ku konkrétnym príčinám a spôsobom liečby zvýšenej teploty, povedzme si, čo sa v našom organizme počas horúčky deje. Je dôležité pochopiť, že horúčka je úplne normálnou reakciou tela na určité podnety – nejde teda o chorobu, ale o znak toho, že v organizme niečo nie je v poriadku.
Ak napríklad organizmus napadnú baktérie a vírusy, práve horúčka pomáha brániť ich množeniu. Vyššia teplota totiž spôsobuje lepšie prekrvenie orgánov a tkanív, čím uľahčuje telu prenos obranných buniek (bielych krviniek) až k zápalovému ložisku. Jednoducho povedané, zvýšená teplota vedie k zvýšeniu obranyschopnosti organizmu.
Príčiny horúčky
Dôvodov zvýšenia telesnej teploty je niekoľko. Pozrime sa na tie najčastejšie z nich:
- vírusové a bakteriálne infekcie (rôzne zápaly)
- dehydratácia organizmu
- plesňové infekcie a parazity
- alergické reakcie
- prehriatie či úpal.
Predovšetkým pri malých deťoch, ktoré ešte nedokážu povedať, že im niečo je, nám práve horúčka signalizuje, že je dieťa choré. Pozor však, pri niektorých vážnych stavoch môže horúčka chýbať, a to predovšetkým u novorodencov s nízkou hmotnosťou alebo pri ťažkej podvýžive či vyčerpaní organizmu.
Jednotná normálna telesná teplota je mýtus
Mnohí si myslia, že ľudské telo má normálnu telesnú teplotu v rozmedzí 36 až 37 °C. To však nie je tak celkom pravda. Teplota nášho tela sa totiž mení aj v prípade, ak sme zdraví. Napríklad, po jedle či námahe je naša telesná teplota vyššia, po spánku, naopak, nižšia. Výška teploty tiež veľmi záleží aj od miesta merania teploty.
Kým totiž v chladnom prostredí môže byť povrchová teplota našich chodidiel 32 °C, ruky môžu mať v okolí zápästia 28 °C a na ramenách až 36 °C. Aj z tohto dôvodu je dôležité merať povrchovú teplotu na najteplejších častiach nášho tela, napríklad v podpazuší. Najpresnejšie však teplotu odmeriate v blízkosti telesného jadra. To znamená, že by ste sa mali snažiť zistiť vnútornú teplotu organizmu, a to napríklad v konečníku či v uchu.
Telesná teplota sa však líši aj v závislosti od času. Najvyššiu teplotu mávame v podvečerných hodinách, a to okolo 18. hodiny, a najnižšiu v skorých ranných hodinách, približne okolo 4. hodiny ráno.
Pri koľkých °C zbystriť pozornosť?
Ak teda najteplejšie časti tela vášho dieťatka, či už na povrchu alebo vo vnútri, nevykazujú teplotu vyššiu ako 37 stupňov, všetko je v normálne. Teplota medzi 37 až 38 °C je už zvýšená, medzi 38 až 39 je vysoká (tu už ide o horúčku) a ak prekračuje 39 °C, ide o veľmi vysokú teplotu.
Už pri vysokej teplote je pritom potrebné vyhľadať lekára a nasadiť lieky na zníženie horúčky. Pre organizmus je však nebezpečná teplota, ktorá presahuje 40 °C. Tá totiž predstavuje riziko poškodenia mozgu a srdcovo-cievneho systému. Teplota nad 43 °C už môže spôsobiť aj smrť.
Do 38 °C teplotu liekmi neznižujeme
Ak teplota neprekračuje 38 °C, neodporúča sa znižovať ju liekmi, ale iba fyzikálne. Zvýšená teplota je totiž optimálna pre priebeh obranných reakcií v organizme. Samozrejme, treba ju pravidelne sledovať.
Tieto fyzikálne metódy na zníženie teploty sa považujú za najúčinnejšie:
- V miestnosti, kde dieťatko so zvýšenou teplotou leží, treba pravidelne vetrať a udržiavať teplotu približne 20 °C.
- Dieťa by sa nemalo prehrievať. Predovšetkým u malého dieťatka nie je vhodné znižovať teplotu prehnaným potením, pretože ešte nemá zrelý mechanizmus regulácie telesnej teploty.
- Dieťa oblečte do ľahkého bavlneného odevu, ktorý dobre saje pot, a prikryte ho ľahkou priedušnou perinou. Ak sa spotí, ihneď ho prezlečte.
- Teplotu môžete znížiť pomocou vlažnej vody, a to či už použitím sprchy alebo zábalu.
Ako znižovať teplotu zábalmi?
Ak sa rozhodnete znížiť teplotu dieťatka zábalmi, môžete na ne použiť plienku alebo uterák namočené vo vlažnej vode. Takto namočenú plienku či uterák potom obtočte okolo hrudníka dieťatka, a to od podpazušia po okraj rebier.
Pozor, nechlaďte mu ani bruško ani končatiny, mohli by ste totiž u neho vyvolať periférny šok. Zábaly meňte každých 5 minút, až kým teplota neklesne.
Ako znižovať teplotu sprchou?
Keď budete chcieť znižovať teplotu sprchou, myslite na to, že voda by mala byť vlažná, nie studená. Dieťa v nej zároveň v žiadnom prípade nenechajte sedieť, aby mu neprechladli močové cesty. Ak sa však dieťatko nebude chcieť kúpať, môžete ho ovlažiť aj tak, že ho posadíte na suchú osušku a jeho telo budete omývať hubkou namočenou vo vlažnej vode.
Piť veľa tekutín je nevyhnutnosťou
Pri zvýšenej teplote je mimoriadne dôležité dodať organizmu tiež dostatočný príjem tekutín, a to obzvlášť pri deťoch a senioroch. S vyššou teplotou totiž nároky tela na spotrebu tekutín stúpajú, a to minimálne dvojnásobne. Pot pritom organizmus potrebuje na to, aby sa mohol schladiť.
Odporúča sa piť predovšetkým čistú pitnú či minerálnu vodu, prípadne slabý čaj (radšej chladný ako teplý) alebo zriedený džús. Piť treba v malých množstvách, ale často. Deti do 6 mesiacov by mali počas zvýšenej teploty vypiť pol litra až liter tekutín za 24 hodín, väčšie deti jeden až dva litre tekutín. Pri najmenších, samozrejme, tekutiny nahrádza materské mlieko.
Pomôžu aj náplaste Dermaplic
Okamžitú úľavu pri zvýšenej telesnej teplote poskytne tiež naša hydrogélová náplasť Dermaplic. Tá sa môže pokojne použiť aj spolu s liekmi na zníženie horúčky.
Nezabúdajte však na to, že už pri teplote vyššej ako 38 °C treba vyhľadať lekára. Ten totiž okrem toho, že dokáže stanoviť diagnózu pacienta, pomôže tiež vybrať správne lieky na zníženie horúčky.
Myslite aj na posilňovanie imunitného systému
Pre rýchlejší ústup choroby je dôležité tiež posilňovať imunitný systém. Tu efektívne pomôže napríklad náš sprej Optimun, ktorý môžu používať deti už od 3 rokov. Ten počas pôsobenia škodlivých toxínov, baktérií a vírusov tiotiž dokáže naštartovať imunitný systém a uľahčiť tak celý proces liečby.