NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

15-01-2014

Ako sa starať o zrak?

Viete si predstaviť svoj život bez zraku? Veľa ľudí ho považuje za absolútnu samozrejmosť a neuvedomujú si, ako rýchlo oň môžu zasa prísť. Väčšina sa začne zaujímať o prípadnú starostlivosť o oči, až keď je už príliš neskoro.

Hovorí sa, že oči sú bránou do duše. Každodenne sú namáhané asi najviac a nedoprajeme im ani tú najmenšiu starostlivosť. Skúste sa zamyslieť nad zopár faktormi a prídete nato, že oči si zaslúžia našu starostlivosť:

 • Som denne vystavený umelému alebo nekvalitnému osvetleniu?
 • Trávim denne pri monitore počítača alebo televízii viac ako 2 hod?
 • Pohybujem sa v prostredí so zlou kvalitou ovzdušia?
 • Spím 8 hodín denne?
 • Sú súčasťou môjho jedálnička mliečne výrobky, ovocie a zelenina? (raz za mesiac nestačí)

Ako súvisí strava so zrakom?

Možno vás prekvapila posledná otázka, či sú mliečne výrobky, ovocie a zelenina pravidelným návštevníkom na vašom tanieri. Tento bod však v sebe zahŕňa oveľa viac ako iba vyvážený jedálniček. Oči, takisto ako všetky orgány, ovplyvňuje celkový stav vášho tela a zdravia. Teda je namieste sa aj zamyslieť, či máte dostatok pohybu, či fajčíte alebo holdujete rôznym iným neduhom.

Keď strava nestačí

V súčasnej dobe sa stretávame s mnohými výskumami, ktoré tvrdia, že ani ovocie a zelenina už nie je tým, čím bývali. Preto sa pomerne ľahko môže stať, že zeleninu síce jete, no vitamínov máte stále nedostatok. Nebudeme si klamať, komu sa v dnešnom rýchlom životnom štýle podarí jesť pravidelne kvalitné a na vitamíny bohaté jedlá?

Prečo sa pri téme starostlivosti o oči rozprávame o strave? Oči potrebujú výživu presne tak isto, ako sa kosti nezaobídu bez vápnika. Látkami, bez ktorých sa môžete rozlúčiť so zdravým zrakom, sú v tomto prípade luteín, zeaxantín a vitamíny A,C a E. Teraz prichádza pointa – ľudské telo si nedokáže samo produkovať luteín, a teda ho musíme prijímať v strave. Keď strava nestačí, potom prichádzajú na rad výživové doplnky. Pozor, nie sú to lieky a ani nenahrádzajú pestrú a vyváženú stravu! Pomáhajú však tam, kde už iba zelenina nestačí.

Ako teda môžme dať očiam to, čo potrebujú? Riešením môžu byť aj výživové doplnky Makulin a Makulin Plus, bohaté na luteín, zeaxantín a iné pre oči prospešné látky. Zatiaľ čo Makulin zabezpečuje preventívnu starostlivosť o váš zrak, keď sú oči namáhané, Makulin Plus je už určený pre ľudí, ktorí už majú problém so zrakom. To je napríklad aj pri Makulárnej degenerácii, chorobe, pri ktorej v dôsledku vysokého veku sa zhoršuje zrak, ostrosť alebo neschopnosť rozlišovať farby.

Aby ste sa však do tejto fázy nedostali, je lepšie sa o oči a zrak starať už teraz. Vyžadujú si rovnakú pozornosť ako ktorákoľvek iná časť vášho tela, nezanedbávajte ich!

2 odpovede na “Ako sa starať o zrak?”

 1. Laura Miková píše:

  ja hlavne musím kvapkať umelé slzy inak by moje oči zoschli, keďže robím za PC kvapkám pravidelne ocutein kvapky keď si ich zabudnem alebo dojdu tak je to celé zle :D

 2. Alžbeta Linecká píše:

  ako druh prevencie a starostlivosti zaroven odporucam vitaminy ocutein uzivat raz do roka, oci sa vam podakuju za to :)

Podobné články

Tráviace problémy, kŕče a nafúknuté brucho
Imunita sa s vekom mení
Hnačka môže byť veľmi nepríjemným letným spoločníkom
Zoznámme sa, som vaša imunita
Kedy užívať probiotiká?

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov