6 častých chýb, ktoré robíme, keď nás zdolá choroba
Aby sme chorobu čím skôr vyliečili, snažíme sa robiť všetko možné i nemožné. Veď kto z nás si môže dovoliť preležať celé týždne v posteli? V záujme dostať sa za krátky čas späť do formy však často robíme aj niekoľko nesprávnych vecí, ktorými si viac škodíme ako pomáhame. Ktoré to sú?
1. Predávkujeme sa vitamínmi
Čím viac vitamínov si dám, tým rýchlejšie ma choroba prejde – toto je častý mýtus, kvôli ktorému sa začneme bezhlavo dopovať vitamínmi už pri prvých príznakoch choroby. Odporúčaná denná dávka stanovená pri vitamínoch tam však nie je úplne zbytočne a nemala by sa prekračovať. Nielenže vám predávkovanie vitamínmi nepomôže rýchlejšie sa uzdraviť, ale môže vám spôsobiť ďalšie neželané problémy.
Napríklad, predávkovaním vitamínom C si môžete spôsobiť žalúdočné ťažkosti, pri predávkovaní Áčkom si koledujete o bolesti hlavy a zvracanie a po priveľkej dávke Déčka zaťažujete vaše obličky. Áno, vitamíny sú dôležité a pomáhajú nám, ale z choroby vás tak ľahko nedostanú, a už vôbec nie vtedy, ak to budete preháňať.
2. Pijeme horúci čaj s medom a citrónom
Chybou nie je samotný fakt, že si v rámci liečby doprajeme med s čajom a citrónom. Práve naopak, veď vitamín C a med sú skvelí pomocníci v boji proti chorobe. Vedeli ste však, že med, ako aj citrón v horúcom čaji strácajú svoje vychýrené účinky?
Ak teda zalejete čaj vriacou vodou a ihneď doňho pridáte med a citrón, všetko, čo získate, bude horúca ochutená voda bez vitamínov. Počkajte preto, kým váš čaj vychladne aspoň na 50 °C. Navyše, skúste nahradiť klasický čierny čaj za zelený. Čierny čaj totiž zahusťuje hlieny a komplikuje tak vykašliavanie.
3. Nadopujeme sa liekmi a antibiotikami
Prvá bolesť hlavy, mierne škriabanie v hrdle a šteklenie v nose a vy ihneď siahate po prvej tabletke. Príznaky však neustupujú ihneď, a tak si vezmete ďalšiu, aby sa konečne dostavil želaný účinok. Pozor však, voľnopredajné lieky majú stanovený čas, po ktorom začnú skutočne účinkovať.
Ak to s nimi budete preháňať, okrem mnohých neželaných príznakov môžete spôsobiť aj to, že lieky vám jednoducho prestanú účinkovať, respektíve nebudú účinkovať tak, ako by mali.
Osobitnou kategóriou sú aj antibiotiká. Veľa ľudí po nich siaha v záujme čo najrýchlejšie sa vyliečiť. Keďže však na lekára nie je čas, vyberajú z lekárničky antibiotiká, ktoré im lekár predpísal minule.
O tom, že ide o chybu, snáď ani netreba polemizovať. Sami si totiž nedokážeme diagnostikovať ochorenie a nevieme, či nám antibiotiká z minula skutočne zaberú. Ak ide o chrípku, ktorá je vírusovým ochorením, antibiotiká sú navyše úplne zbytočné, pretože tie zaberajú iba na bakteriálne infekcie.
4. Povzbudzujeme sa kávou
Keď na nás doľahnú príznaky choroby, ihneď všemožne hľadáme rôzne spôsoby, ako sa povzbudiť a dostať sa opäť na nohy. Prečo teda nesiahnuť po voňavej horúcej káve, ktorá nám pomáha aj počas bežných dní?
Dôvod je jednoduchý – počas choroby naše telo viac ako obyčajne potrebuje tekutiny. Kofeín však náš organizmus dehydratuje, čo môže liečbu značne skomplikovať. Ak sa však kávy predsa len neviete vzdať, nezabúdajte piť veľa tekutín.
5. Neprestávame fajčiť
Holdujete tomuto zlozvyku a radi si počas dňa zapálite aj niekoľko cigariet? Aspoň počas choroby by ste mali prestať. Cigarety totiž dráždia dýchacie cesty a pľúca, ktoré sú už tak či onak dosť podráždené chrípkou či prechladnutím, čo taktiež sťažuje priebeh liečby. Podľa výskumu z Yale School of Medicine dokonca u ľudí, ktorí sú vystavovaní cigaretovému dymu, prebiehajú infekcie dýchacích ciest oveľa horšie ako u nefajčiarov.
Pri fajčiaroch je zároveň oveľa väčšia pravdepodobnosť vzniku prechladnutia či chrípky. Fajčením poškodené dýchacie cesty sú totiž ideálnym prostredím na množenie vírusov.
6. Zanedbávame svoju imunitu
Keď už je jasné, že chorobe neujdeme, mnohí liečbu obmedzia iba na lieky od doktora a zanedbávajú posilňovanie imunity. To je však škoda, pretože práve posilnená imunita nám pomáha zvládnuť chorobu oveľa rýchlejšie.
Už v prípade, keď človek pocíti prvé príznaky nachladnutia alebo chrípky, je preto dobré dať si sprej Optimun, ktorý podporuje správne fungovanie imunitného systému. Ten totiž obsahuje komplex viac ako 80 druhov PRP proteínov – bielkovín imunitného systému, ktoré vysielajú signály k bunkám imunitného systému, aby vykonávali svoju funkciu správne.
PRP proteíny počas pôsobenia škodlivých toxínov, baktérií a vírusov naštartujú imunitný systém a, naopak, v čase nadmernej aktivity imunitného systému, napríklad pri alergii či autoimunitných ochoreniach, vysielajú signál bunkám imunitného systému na zmiernenie ich aktivity. Navyše, sprej sa okamžite vstrebe cez sliznicu ústnej dutiny priamo do krvnej cirkulácie, vďaka čomu účinok nastupuje už do 24 hodín. :)