NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Oslabená imunita

22-10-2015

Psychika a imunita sú úzko prepojené. Ako sa to odzrkadľuje na našom zdraví?

Existuje množstvo spôsobov, ktorými si môžeme posilniť imunitu. Či už sú to rôzne vitamíny, výživové doplnky, pohyb alebo zdravá strava. Ani tie nám však nemusia pomôcť, ak svoj život žijeme v neustálom strese a zlej nálade. Nemalú rolu v tom, aby naša imunita fungovala správne, totiž zohráva aj naša psychika.

girl-517555_1920

Psychika ovplyvňuje poškodený, ale i odolný imunitný systém

Je vedecky dokázané, že dlhodobý vplyv negatívnych emócií sa prejavuje našou zhoršenou imunitou. A keďže práve jeseň je jedno z najstresujúcejších období, rozhodli sme sa, že sa na vzťah imunity a psychiky pozrieme trochu bližšie.

Ľudia do 60 rokov, ktorí majú správnu životosprávu a venujú sa športu, by podľa všetkého mali mať odolný imunitný systém. To je do veľkej miery pravda, avšak vplyvom dlhodobého stresu a smútku sa všetko mení bez ohľadu na to, či je človek zdravý alebo nie. Jednoducho povedané, psychické ťažkosti spôsobia problémy s imunitnou aj napohľad úplne zdravému človeku.

Zaujímavosťou je napríklad to, že ak človeku umrie jeho partner alebo iná blízka osoba, môže trvať až celý rok, kým sa úplne obnoví jeho imunitný systém na takú úroveň populačného priemeru.

 

Väčšia náchylnosť na infekcie a zápaly

Ľudia trpiaci dlhodobým stresom či depresiami sú vzhľadom na oslabený imunitný systém viac náchylní na infekcie a zápaly. Štúdie potvrdili, že ak človek trpí chronickým stresom, má znížený počet bielych krviniek, a p reto ľahko môže prechladnúť, prípadne trpieť častými herpetickými infekciami. Chronický stres ďalej môže spustiť aj nadprodukciu cytokínov, molekúl podporujúcich a brzdiacich zápalové procesy v organizme.

Za normálnych reakcií sú cytokíny v rovnováhe, a tým zabezpečujú, aby bol pôvodca ochorenia efektívne zničený, ale aj to, aby sa zastavila imunitná reakcia organizmu. Ak sa však rovnováha cytokínov naruší, môže dôjsť k vzniku ochorení. Pri prevahe cytokínov, ktoré podporujú zápalové procesy, tak napríklad dochádza k vzniku zápalov.

 

Vzájomné pôsobenie

Nielen depresia a dlhodobé emocionálne problémy spôsobujú oslabenie imunitného systému. Tento proces totiž slúži aj naopak. Vedecké výskumy hovoria o tom, že pri ľuďoch, ktorí majú alergie či chronické dýchacie problémy, je zvýšený predpoklad rozvoja depresie, respektíve iných psychických ťažkostí.

Čiže nielen problémy so psychikou spôsobujú oslabenú imunitu, ale aj oslabená imunita a rôzne choroby spôsobujú problémy so psychikou. Ak vás teda trápia chronické úzkostné stavy, dostať sa do lepšej nálady môžete aj tým, že si zlepšíte svoju imunitu. Tu dokáže pomôcť aj náš sprej Optimun, ktorý učí imunitný systém správne fungovať.

 

Bežný smútok nie je hneď depresia

Pozor však na rozdiel medzi bežným smútkom a dlhodobými psychickými problémami. Nemusíte sa báť, že čo i len jeden zlý deň vám úplne rozhodí imunitu. Bežný smútok či predmenštruačný syndróm majú na našu imunitu len zanedbateľný vplyv.

Ak však niekto dlhodobo trpí úzkosťou, stresom a smútkom, určite je vhodné, či dokonca žiaduce vyhľadať odbornú pomoc. V takýchto prípadoch sa pritom vôbec netreba báť zahanbenia. Veď vyhľadať pomoc je úplne prirodzené a normálne. Koniec koncov, psychológ či psychiater dokáže človeka vrátiť do duševnej pohody a prinavrátiť mu tak nielen úsmev na trávi, ale aj pevné zdravie. A práve to je to najcennejšie, čo v živote máme, preto si ho strážme a starajme sa oň. :)

Podobné články

Teplotu do 38 °C u detí liekmi neznižujte. Pomáha organizmu brániť sa voči baktériám a vírusom
Ako si dokážete podporovať imunitu z dlhodobého hľadiska?
Ako zakročiť proti jarnej únave? Pomôže šport, posilnenie imunity, ale aj radosť z novej kabelky
Trápi vaše dieťa upchatý nos? Takto mu pomôžete aj bez sprejov a kvapiek
6 častých chýb, ktoré robíme, keď nás zdolá choroba

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov