Prečo je dôležité na jeseň posilniť deťom slizničnú imunitu?
September je pre väčšinu rodičov obdobím spájaným s tým, že ich ratolesti idú do školy či škôlky. Nástup do kolektívu detí je najmä pre deti, ktoré idú do školy či škôlky prvýkrát, záťažovým obdobím. Nezriedka po prvých pár týždňoch mamička skončí s malým škôlkarom či školáčikom v ambulancii detského lekára. Sú však spôsoby, ako môžete tomuto predísť, a presne tými sa budeme zaoberať v tomto článku.
Čo je dobré vedieť o imunite
Imunitný systém je akýsi obranný štít, ktorým sa naše telo bráni pred nástrahami okolitého sveta. Imunitu, s ktorou sa človek narodí, nazývame vrodenou imunitou. Dieťa sa však postupne stretáva s rôznymi infekciami, horúčkou, hnisavými zápalmi či hnačkou. Všetky tieto „nepríjemnosti“ dieťaťu pomáhajú vytvárať takzvanú získanú imunitu. Tieto dve zložky imunity spolu úzko súvisia.
Čo je to slizničný imunitný systém?
Imunitný systém poznáme systémový, ktorý predstavujú bunky a orgány roztrúsené po celom tele a ktoré medzi sebou komunikujú s cieľom zabezpečiť v organizme rovnováhu. Okrem neho je dôležitou súčasťou imunitného systému aj slizničný imunitný systém. Ten je tvorený sliznicami čreva, dýchacieho traktu či nosa.
Sliznice tvorí vrstva buniek, ktorá vystiela všetky duté orgány a telesné otvory komunikujúce s vonkajším prostredím. Ak sú tieto sliznice zdravé, dokážu si dobre plniť svoju úlohu. To znamená, že škodlivé mikroorganizmy dokážu zlikvidovať a, naopak, tie prospešné tolerovať. Čo teda robiť, aby sme tieto sliznice udržali v dobrej kondícii?
Vo všeobecnosti prevláda názor, že ak chceme imunitu posilniť, je dobré zjesť nejakú kapsulku alebo tabletku, ktorá si v tele nájde miesto, kde bude pôsobiť. Prípravky podávané touto formou však ovplyvňujú hlavne systémový imunitný systém, a preto je vhodné užívať ich dlhšiu dobu, optimálne 2 až 3 mesiace. Pri lokálnej slizničnej imunite je to však iné.
Lokálna slizničná imunita je dôležitá z toho hľadiska, že v počiatočnom štádiu každej infekcie vírus či baktéria priľne na sliznicu a tu sa začne rýchlo množiť a kolonizovať. Preto je dôležité posilniť lokálnu slizničnú imunitu okamžite, ideálne s účinkom do 24 hodín.
Keď totiž zasiahneme už v tomto bode – teda lokálne, môžeme zabrániť alebo aspoň obmedziť preniknutiu týchto patogénov do tela.
Prejavy oslabenej slizničnej imunity
Typickým prejavom oslabenej slizničnej imunity sú infekty a zápaly hrdla, prípadne ústnej dutiny – hltana ( pharyngitídy) či mandiel (tonsilitídy), hrtana (laryngitídy) či stomatitídy (zápaly ústnej sliznice) alebo gingivitídy (zápaly ďasien). Sú to časté ochorenia detí, ktoré pozná asi každá mamička.
Tieto ochorenia sa bežne liečia antibiotikami a v prípade opakujúcich sa infekcií malý pacient často končí v ambulancii imunológa. Ten potom veľakrát predpisuje rôzne preparáty práve na podporu imunity.
Môžeme si pomôcť aj doma
Na celkové posilnenie imunity sú vhodné prípravky s obsahom betaglukánu, kvalitné kolostrá či vitamínové prípravky, najmä tie s obsahom vitamínu C a zinku. Obľube sa tešia tiež prípravky z echinacei alebo rakytníka. Na podporu imunity však môžete použiť aj sprej Optimun.
Čo konkrétne však zaberá na podporu slizničnej imunity?
Slizničnú imunitu v čreve dokážu správne naštartovať probiotiká, a to najmä tým, že vytvárajú zdravé prostredie v čreve, zabraňujú patogénnym baktériám či vírusom črevo osídľovať.
Na podporu slizničnej imunity hrdla či úst je takisto ako v prípade celkového posilnenia imunity vhodné použiť aj sprej Optimun. Jeho sprejová forma totiž umožňuje lokálne pôsobenie už priamo v ústnej dutine.
Keď vám teda príde malý školáčik s tým, že ho začína škriabať v hrdle, nečakajte a pomôžte mu okrem podania klasických cmúľacích tabletiek tiež tým, že mu nastriekate sprej na podporu slizničnej imunity.
Stačí streknúť 3 až 4-krát denne 1 strek pod jazyk a jeden na jazyk, chvíľu podržať a prehltnúť. Takto zabránite tomu, aby baktéria alebo vírus začala svoju činnosť a prešla do ďalších častí dýchacieho traktu, napríklad na mandle či priedušky.
Tým, že sprej pôsobí už priamo v ústach či hrdle lokálne, jeho účinok je takmer okamžitý. :)