NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

18-08-2011

Zoznámme sa, som vaša imunita

Imunitu môžeme deliť podľa doby nástupu a špecifickosti a na protilátkovú a bunkovú imunitu. Imunitný systém je difúzny orgán o hmotnosti približne kilogram, pozostávajúci z cirkulujúcich a usadených buniek (počet sa odhaduje na 1012), ktoré vytvárajú viac alebo menej organizované tkanivá.

Bunky imunitného systému sa sústreďujú v primárnych a sekundárnych lymfatických orgánoch (kostná dreň, týmus, resp. slezina, lymfatické uzliny a lymfatické tkanivo sústredené pozdĺž tráviaceho, dýchacieho a urogenitálneho traktu), alebo voľne cirkulujú v krvi, odkiaľ sa premiestňujú do zápalových ložísk, alebo sa lymfou vracajú späť do lymfatických orgánov.

Bunkovú imunitu tvoria biele krvinky – leukocyty. Priemerné množstvo leukocytov u dospelého človeka je 4-10×109/ liter krvi, a to u oboch pohlaví. Zvýšený počet leukocytov môže signalizovať infekčné ochorenie. Všeobecnou vlastnosťou bielych krviniek je schopnosť vystupovať z krvného riečišťa (kde sa normálne nachádzajú a cirkulujú) do tkanív, kde sa uplatňuje ich imunitná činnosť. V súvislosti s imunitným systémom sa treba zmieniť o lymfatických tkanivách a orgánoch, ktoré vytvárajú s leukocytmi a protilátkami komplexne funkčný celok.

Ako primárne lymfatické orgány označujeme také, v ktorých dochádza ku vzniku a vývoji bielych krviniek – u človeka je to kostná dreň a týmus.

Sekundárne lymfatické orgány (lymfatické uzliny, krčné a nosné mandle, slezina či lymfatické tkanivo čriev a žalúdka) sú lokalizované na rôznych miestach tela vo funkcii akejsi strážnej stanice, keďže nimi preteká lymfa (lymfatické uzliny), respektíve krv (v prípade sleziny). Prípadné patogény sú vystavené účinkom buniek špecifickej a nešpecifickej imunity, ktorá tvorí prevažnú časť hmoty týchto orgánov.

Prirodzená imunita

Prvú obrannú líniu tvorí prirodzená imunita, ktorá je daná geneticky. Umožňuje človeku brániť sa proti škodlivinám vonkajšieho prostredia a rôznym choroboplodným zárodkom už od narodenia. Základnými bariérami s vrodenou obrannou schopnosťou sú koža a sliznice. Prirodzenej imunite pomáhajú i niektoré bunky v krvi. Keď do tela prenikne cudzí mikroorganizmus, dokážu rýchlo zasiahnuť.

Získaná imunita

Druhú obrannú líniu predstavuje získaná imunita. Formuje sa v priebehu života na základe kontaktu s cudzorodými látkami (napr. baktériami), ktoré nezlikvidovala prvá (prirodzená) obranná línia. Fungovanie získanej imunity zabezpečuje zložitá sústava buniek a rôznych látok. „Výkonnými orgánmi“ tohto systému sú špecializované bunky a bielkoviny- -protilátky. Po prvom stretnutí s novým mikróbom špecializované bunky (tzv. B-lymfocyty) sprostredkujú tvorbu protilátok a spúšťajú celý rad mechanizmov. Výsledkom je pohltenie a likvidácia buniek, ktoré sú telu cudzie. Tento proces sa nazýva fagocytóza. Zabezpečujú ju dôležité bunky imunitného systému, takzvané makrofágy. B-lymfocyty majú „pamäť“ a pri ďalšom kontakte s nepriateľom sú schopné reagovať rýchlejšie. Zložka imunity založená na tvorbe protilátok sa nazýva látková imunita. Druhú zložku, bunkovú imunitu, zabezpečujú dva typy buniek: takzvané T-lymfocyty alebo pomocné bunky (helpers), ktoré rozpoznajú votrelcov a zabíjačské NK-bunky (natural killers), ktoré ich zničia. NK-bunky sú významné najmä v obrane proti vírusom a nádorom.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Číha aj na vás kandidóza?
Prvé opaľovanie – riziko alergie na slnko
Poznáte zásady užívania probiotík? Naozaj na nich záleží
Nástrahy jesene
Sužujú vás intímne problémy?

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov