NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

29-04-2014

Tráviace problémy, kŕče a nafúknuté brucho

Trávenie je úplne prirodzenou súčasťou nášho života a nehovoríme o ňom (a ani ho nepociťujeme) dovtedy, kým nám nezačne spôsobovať nejaké problémy.

Ak ste patrili do skupiny šťastlivcov, ktorí mohli kedykoľvek zjesť čokoľvek, závidíme vám nielen my, ale aj ostatní “pacienti”, ktorí musia starostlivo sledovať potraviny. Väčšina ľudí však následky takéhoto životného štýlu veľmi rýchlo pocíti. Preto je dobré myslieť dopredu a dodržiavať nielen zásady zdravého stravovania, hoci ešte nepociťujete žiadne problémy.

Na druhej strane barikády totiž stoja tí, ktorí toľko šťastia nemali. Tráviace ťažkosti sú totiž jednou z najrozšírenejších “epidémií” súčasnosti. Sčasti si za to môžeme sami uponáhľaným životným štýlom – túto škálu tráviacich problémov priamo ovplyvňujeme. Na druhú skupinu, tzv. organických ochorení, nemáme dosah, jednoducho, musíme sa s nimi naučiť žiť, pretože ich máme vrodené. Patria medzi ne napríklad celiakia či rôzne potravinové intolerancie.

Nafúknuté brucho

Vznik črevných plynov je absolútne prirodzenou súčasťou trávenia každého človeka. Avšak nie všetky vetry dujú tak, ako majú. Ak sa začnú vytvárať až príliš, vyvolávajú pocit nafúknutého brucha – odborne nazývaný meteorizmus. Plynatosť majú často na svedomí niektoré druhy potravín alebo ich nesprávna kombinácia. Nemusíte sa teda lakať, meteorizmus je iba veľmi sporadicky príznakom nejakého vážneho ochorenia.

Máte problém s nafúknutým bruchom? Pozrite sa, či nemáte zaradené v jedálničku niektoré z týchto potravín: brokolica, kel, kapusta, strukoviny, pšenica, karfiól, ovos, kaleráb, otruby, paprika, baklažán, uhorka, slivky, melóny, cukor a umelé sladidlá, mliečne výrobky, sušené ovocie, mastné a vyprážané jedlá.

Plyny v tráviacej sústave však môžu viať aj z iného miesta ako z trávenia potravín – dostávajú sa do traktu aj hltavým jedením a pitím. Jedlo si teda radšej vychutnávajte pomaly.

Kŕče a bolesti brucha

Vo väčšine prípadov sú nepríjemné tráviace ťažkosti, aby toho nebolo málo, ešte sprevádzané aj kŕčmi a bolesťami. Meteorizmus konkrétne málokedy, avšak ľudia s vredmi či syndrómom dráždivého čreva, by vám vedeli rozprávať. Celkovo však môžeme povedať, že kŕče sú signálom, že niečo nie je v našom trakte v poriadku. Je to prirodzená siréna nášho tela, ktorá nás informuje, že máme problém.

Eso v rukáve

Väčšinou majú tieto prípady jediné riešenie – upraviť stravu a dopomôcť si medikamentami. Ak chcete zvoliť prírodného bojovníka, pre uľavenie pri občasných tráviacich problémoch siahnite po probiotikách Adults Dophilus. Ak však ťažkosti pretrvávajú, okrem návštevy lekára vám odporúčame Colon Dophilus.

Jedna odpoveď na “Tráviace problémy, kŕče a nafúknuté brucho”

  1. Markos píše:

    Probiotiká sú na takéto problémy vždy super. Ale za predpokladu, že bolesti a kŕče žalúdka sú bakteriálneho pôvodu, užitočnejšie je užívanie nejakých antibakteriálnych látok.
    Obzvlášť pozor si treba dávať pozor na žalúdočnú baktériu helicobacter pylori. Tá spôsobuje bolesti a kŕče žalúdka a je rozšírená až na 40% populácie. Dosť informácií sa dočítate podobne ako ja v článku: https://helikobakterpylori.sk/sk/pozor-na-tuto-bakteriu-v-zaludku/

Podobné články

Ako užívať probiotiká s antibiotikami?
Zdravá OHSO čokoládka namiesto salóniek
Kde je zdravá imunita, tam je dobrá nálada
Probiotiká a prevencia voči rakovine hrubého čreva a konečníka
Ako si napraviť trávenie po sviatkoch

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov