Trávenie v dobrej kondícii je nesmierne dôležitá vec
Telo získava živiny spracovaním potravy tráviacim traktom. Pre jeho správne fungovanie je dôležité udržať rovnováhu v mikrobiálnej črevnej flóre, ktorá je veľmi citlivá a reaguje na každý vonkajší podnet. To, že porušenie mikrobiálnej rovnováhy v črevách vedie k tráviacim problémom a k zníženiu imunity, potvrdzujú mnohé vedecké štúdie. K výkyvom zdravého stavu organizmu vedú najmä nesprávny životný štýl, zlá strava, nedostatočný pitný režim, stres a užívanie antibiotík.
V týchto prípadoch zvýšený príjem probiotických kultúr obnovuje mikrobiálnu rovnováhu v črevách a pomáha upraviť trávenie a posilniť imunitu. Mnohé vedecké štúdie sa dnes zaoberajú pôsobením probiotík na ľudský organizmus. Všetky poukazujú na to, že v našom zdraví zohráva veľmi dôležitú úlohu mikroflóra hrubého čreva. Tráviaci trakt osídľujú rôzne druhy mikroorganizmov. Tie, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie človeka sa nazývajú probiotické baktérie a patria sem najmä dve veľké skupiny: laktobacily a bifidobaktérie. Vedecké štúdie dokázali, že tieto baktérie pomáhajú udržať rovnováhu črevnej mikroflóry, zabraňujú premnoženiu patogénnych baktérií a pôsobia preventívne proti poruchám trávenia. Pomáhajú ako prevencia proti alergiám a produkujú vitamíny skupiny B a vitamín K. Probiotiká sa nachádzajú aj vo vybraných potravinách, najmä v jogurtoch, kyslých mliečnych a sójových výrobkoch a kvasenej zelenine. Ďalšie možnosti doplnenia probiotík ponúkajú výživové doplnky. V nich je kombinácia druhov baktérií a ich množstvo presne prispôsobené potrebám detí, tehotných žien, seniorov a pre všetkých ostatných, ktorým sú určené.
Ako to dobre stráviť?
Nie všetko vieme dobre stráviť. Je to individuálne, závisí to od genetiky a zdravotného stavu a aj od rovnováhy črevnej mikroflóry. Tá je z času na čas porušená u každého z nás. Rovnováha, zloženie a počet jednotlivých črevných baktérií sa mení najmä s vekom a životným štýlom, životosprávou. Neprospieva jej ani stres, vírusy a baktérie, či užívanie liekov. Aj táto nerovnováha spôsobuje, že nie všetko vieme stráviť tak, ako by sme chceli. Ako to u nás s mikroflórou vyzerá, závisí najmä na našom veku a výžive. S pribúdajúcimi rokmi sa napríklad, prirodzene, znižuje počet bifidobaktérií v čreve. Väčší priestor pre svoju realizáciu dostávajú patogénne baktérie, ktoré tvoria rôzne toxické látky a tie oslabujú zdravie nášho čreva. Podporujú v ňom procesy, ktoré vedú k rakovine, poruchám trávenia, poškodeniu pečene a i. Čas nezastavíme, okolnosti nie vždy ovplyvníme. Napriek tomu si môžeme udržať pomerne stálu rovnováhu črevnej mikroflóry. A to preventívne správnou výživou a v kritických chvíľach zvýšeným príjmom probiotických kultúr a prebiotík.
Prebiotiká
Aby sa našej probiotickej mikroflóre darilo, musí mať správnu výživu. A tou sú najmä zložené cukry, oligosacharidy a polysacharidy, ktoré sú pre nás nestráviteľné. Ich spoločný názov je vláknina. Vláknina existuje vo vode rozpustná a nerozpustná. Prebiotikom, potravou pre probiotiká je najmä vo vode rozpustná vláknina. Nerozpustná vláknina je pre naše trávenie rovnako podstatná. Vo vode zväčší svoj objem a zlepšuje tak pohyby čriev, urýchľuje vyprázdňovanie. Okrem toho viaže na seba toxíny, cholesterol a iné látky a pomáha tak pri detoxikácií tela. Ak to s vlákninou preženieme, nafúkne sa tak, že je to aj vidieť. Preto ak jej je dostatok v strave, netreba ju umelo pridávať. Prijímať dostatok vlákniny, znamená dopriať si každý deň ovocie, zeleninu a celozrnné pečivo alebo cereálie. V číslach je to asi 25 – 30 g vlákniny denne.
Kde nájsť prebiotiká?
Najlepším zdrojom vlákniny je čerstvé ovocie a zelenina. Veľmi bohaté na vlákninu sú strukoviny, hrach, fazuľa či sója, ale aj cibuľa, cesnak, pór, slivky, paradajky, či ovos. Veľké množstvo vlákniny obsahujú celozrnné výrobky, preto je dobré ich uprednostňovať pred bielym pečivom. To je zbavené všetkých tvrdých súčastí zrna, ktoré vlákninu obsahujú.