NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Oslabená imunita

07-11-2016

Trápi vaše dieťa upchatý nos? Takto mu pomôžete aj bez sprejov a kvapiek

Priznajme si – azda tá najjednoduchšia liečba upchatého nošteka pri deťoch je liečba kvapkami do nosa či nosným sprejom. Vedeli ste však, že ak ich budete používať dlhodobo, teda najmä tie, ktoré obsahujú dekongestívne liečivá, môže si vaše dieťa na ne navyknúť? Upchatý nos sa pritom dá uvoľniť aj rôznymi ďalšími prirodzenými spôsobmi, ktoré sme pre vás zhrnuli v tomto článku.

 


Soplíky treba fúkať, fúkať a ešte raz fúkať

Keďže sekrét, ktorý sa hromadí v nose, je ideálnym prostredím na množenie baktérií, najdôležitejšie pri každej nádche je jednoducho dbať o to, aby malo vaše dieťa stále vyfúkaný noštek. Vyfúkanie nosa nielenže zbavuje sliznicu baktérií, ale taktiež umožňuje dieťatku lepšie dýchať, spať a celkovo sa cítiť lepšie.

Pri fúkaní nosa je veľmi dôležitá správna technika. Naučte vaše dieťa, že je dôležité, aby si vyfúkalo každú dierku samostatne, a to tak, že jednu dierku bude mať pri fúkaní stále zapchatú.

pexels-photo-55639-large

Čo však robiť, keď zistíte, že si vaše dieťa soplíky fúkať nechce a stále smrká? Dobrým pomocníkom sú zábavné vreckovky. Ak kúpite dieťaťu niekoľko látkových vreckoviek s pekným motívom, uvidíte, že si bude nos fúkať oveľa radšej. Prípadne skúste aj papierové vreckovky v hravých obaloch či s vôňou. Z fúkania soplíkov sa tak razom môže stať zábava a vy budete mať istotu, že vaše dieťa nebude zbytočne nasávať baktérie do seba a predídete tak bolestivému zápalu prínosových dutín.

Nezabudnite ale na to, že po každom vyfúkaní nosa je potrebné, aby si dieťa umylo ruky.

 

Odsávanie

Samozrejme, u menších detí, ktoré si ešte nevedia vyfúkať noštek sami, je potrebné sekrét odstraňovať odsávačkou. Narábať s ňou však treba mimoriadne opatrne, aby ste dieťa neporanili.

Odsávačku musíte dieťatku zaviesť hlbšie do nosa (cca 2 cm), súbežne s dolnou stenou nosa, nie smerom hore, ako si to mnohé mamičky myslia. Nesmiete ju však zaviesť prihlboko – do hrtana, pretože vtedy hrozí riziko poranenia a dieťa dráždi na kašeľ. Zavádzajte ju preto opatrne a dávajte pozor, aby sa vám dieťatko nemyklo.

 

Naparovanie

Starou známou metódou na uvoľnenie zapchatého nosa je tiež naparovanie, ktorým vám možno neraz pomáhala vaša stará mama. A rovnakým spôsobom môžete pomôcť aj vy vášmu dieťatku.

Stačí teda, ak pripravíte odvar z byliniek. Horúcu paru, ktorá sa z tohto vonného odvaru bude odparovať, nechajte dieťa vdychovať tak, že ho nad odvarom prikryjete dekou alebo uterákom, a to po dobu 5 až 15 minút. Naparovanie opakujte 2- až 3-krát za deň.

herbal-tea-herbs-tee-mint-159203-large

A ktoré bylinky sú na takýto odvar ideálne? Bežne sa používa napríklad harmanček, myší chvost, materina dúška, levanduľa, mäta a rozmarín, ale vhodná je tiež borovica. Pomôže však aj odvar s morskou soľou.

Pozor, naparovanie nie je vhodné úplne pre každého. Pacientom so sklonom k alergii môže totiž zhoršiť stav.

 

Náplasti na upchatý nos

Ak však nemáte čas na prípravu odvaru z byliniek, môžete skúsiť aj pohodlné riešenie vo forme náplastí určených na uvoľnenie upchatého nosa a nosových dutín.

Hydrogélové náplasti Naspiro, ktoré si pohodlne kúpite aj priamo na našej webstránke, obsahujú tri druhy prírodného éterického oleja – mätový, eukalyptový a levanduľový, ktoré sú uložené v troch vrstvách, čo umožňuje ich postupné uvoľňovanie počas 6 až 8 hodín. Určené sú pre deti od 2 rokov.

naspiro-krabicka-a-sacok_vizualizacia_300dpi-cmyk

Náplasti stačí nalepiť na pyžamko, tričko či vankúš (nenaliepajte ich priamo na pokožku). Vďaka nim aj bez akýchkoľvek ďalších starostí zaistíte, že sa vášmu drobcovi bude dýchať, ale aj spať oveľa ľahšie.

Naspiro náplasti nájdete okrem nášho e-shopu tiež v mnohých internetových lekárňach, no ak by ste ich chceli vyskúšať čo najskôr, môžete sa na ne opýtať aj v kamenných lekárňach. V niektorých vám dokonca predajú na vyskúšanie aj jednu náplasť, vďaka čomu si môžete účinok náplastí otestovať skôr, ako sa rozhodnete zakúpiť si celú krabičku. :)

Podobné články

Rozmohla sa v kolektíve chrípka? Predíďte jej s našimi 7 tipmi na posilnenie imunity u detí
Ako zakročiť proti jarnej únave? Pomôže šport, posilnenie imunity, ale aj radosť z novej kabelky
5 rád, ako predísť zápalom močových ciest
Teplotu do 38 °C u detí liekmi neznižujte. Pomáha organizmu brániť sa voči baktériám a vírusom
default
Využitie spreja Optimun v terapii zápalových ochorení ústnej dutiny

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov