NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

12-03-2014

Tehotenstvo a náročné zmeny na organizmus

Tehotenstvo je krásne obdobie, no pre ženu aj záťažové. Telo prechádza mnohými zmenami, ktorými sa prispôsobuje novej situácii, a to môže byť pre niektoré ženy nepríjemné. Na čo by ste sa mali pripraviť?

Každý pozná staré známe – v tehotenstve žiadny alkohol ani cigarety. Veľa sa hovorí o veciach, ktoré škodia dieťatku počas vývoja, no už pomenej o tom, čo pomáha obom, žene i dieťatku. V predchádzajúcom článku ste si mohli prečítať o vitamínoch a látkach, ktoré vám pomôžu a zabezpečia správny vývoj a priebeh tehotenstva. Viete však, aké zmeny vás čakajú a ako sa na ne pripraviť?

Emocionálna nestabilita

Musíte sa na ňu pripraviť nielen vy, ale aj váš partner. Keďže vaše telo zažíva búrku hormónov je jasné, že sa to niekde musí objaviť. Samozrejme, ide o veľmi individuálnu vec, avšak veľmi častú – zatiaľ čo niektoré ženy ani len nepostrehnú, že sú tehotné, iné zažívajú návaly protichodných emócií na dennom poriadku. V tomto období je veľmi dôležité najmä pochopenie a pomoc partnera.

Za opuchy členkov môže krvný obeh

Tehotenstvo, prirodzene, zahŕňa množstvo fyziologických zmien. Tie zahŕňajú aj srdce a krvný obeh. Vedeli ste, že počas tehotenstva postupne narastá objem krvi o 30-40%? Práve to má za následok zvýšenú frekvenciu srdcovej činnosti, a to až o 10-15 úderov za minútu. Krvný obeh teda spôsobuje aj rozšírenie ciev, ktorými musí toto zvýšené množstvo pretekať, opúchajú členky alebo sa vám zvýši krvný tlak.

Nepríjemné strie

Jeden za najbadateľnejších vonkajších zmien prebieha na koži vášho bruška, ktoré postupne narastá. Práve veľký tlak, ktorý je vyvíjaný na kožu v týchto oblastiach počas rastu sa môže stať, že koža popraská a objavia sa nepríjemné červené trhliny. Veľa žien si tieto partie predvídavo natiera rôznymi krémami proti striám či olejčekami. Pozor, nezabudnite ani na chrbát a bedrá, najmä na koži, ktorá spája pri bedrách chrbát a brucho. Na tieto miesta veľa žien zabudne a strie si ich počkajú, hoci na inom mieste, ako ich očakávali.

Nelapajte po dychu

Dieťatko počas vývoja postupne rastie, a to pociťuje matka najmä pri sťaženom dýchaní. Prečo je to tak? V pokročilých štádiách tehotenstva plod vytláča bránicu smerom nahor a dochádza k stlačeniu dolnej časti pľúc. Tieto problémy sa môžu prejaviť hlavne vtedy, keď si vodorovne ľahnete. Ak chcete predísť týmto ťažkostiam, dajte si pod hlavu napríklad vankúš alebo, jednoducho, zvýšiť podložku pod hlavu tak, aby bola horná polovica tela vyššie ako spodná.

Častejšie na záchod

Obličky a močové cesty počas tehotenstva telo zaťažuje o to viac, že čistia krv nielen matky, ale i dieťatka. Okrem toho rastúca maternica tlačí na močový mechúr. Zmenšuje tak jeho kapacitu a vy sa budete musieť zmieriť s častejšími návštevami toaliet.

Samozrejme, tehotenstvo aj napriek týmto menším nepríjemnostiam je krásnym obdobím, na ktoré mnohé ženy spomínajú s úsmevom. Aj prežívanie týchto ťažkostí sa ženy sťažujú veľmi individuálne. Ak však patríte do tej druhej skupiny tehotných, ktoré ho znášajú ťažšie, nemusíte sa ničoho báť. Správnym prístupom môžete tieto príznaky prinajmenšom zminimalizovať, pomôže vám napríklad aj užívanie vitamínového doplnku Centravit prenatal.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Čím zabojujeme voči chrípke?
Senná nádcha alebo správne – peľová alergia – ako ju skrotiť?
Správna diéta pri kandidóze – cesta k vyliečeniu
Rady, ako stráviť pobyt na slnku bez problémov
Prečo užívať probiotiká počas tehotenstva?

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov