NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

08-06-2011

Sužujú vás intímne problémy?

Zápaly močových ciest

Infekcia močových ciest je prenikanie a množenie choroboplodných zárodkov v močových cestách. Je spôsobená najčastejšie baktériami. Postihuje dolné močové cesty a v ťažších prípadoch aj horné močové cesty. Je častejšia u žien (ľahšia možnosť preniknutia infekcie krátkou močovou trubicou pri pohlavnom styku, hormonálne vplyvy, tehotenstvo), u detí sa vyskytuje najmä pri vrodených chybách močového systému, u diabetikov, u chorých s močovými kameňmi alebo zväčšenou prostatou. Riziko infekcie močových ciest stúpa aj pri invazívnych lekárskych zásahoch (cievkovanie, cystoskopia) a pri zadržiavaní moču. Zápal močových ciest sa lieči syntetickými liečivami, alebo antibiotikami. Veľmi dôležitý je dostatočný príjem tekutín. Ako podporné prostriedky liečby prichádzajú do úvahy urologické čaje a výživové doplnky so špeciálnym účinkom na dezinfekciu močových ciest. V súčasnosti sa začínajú užívať aj probiotiká, najmä v súvislosti s výskytom kvasinkovej infekcie. Využíva sa aj kombinácia probiotík s rastlinnými extraktmi. Rastlinné extrakty posilňujú antibakteriálne a imunostimulačné účinky baktérií, ktoré obsahujú probiotiká.

Zápaly v ženských orgánoch

Vaginálny ekosystém a jeho rovnováha má veľký význam pre všeobecné zdravie žien, osobitne pre ich sexuálne a reprodukčné zdravie. Častou príčinou návštev žien v gynekologickej ordinácii je zápal pošvy alebo kvasinková infekcia sprevádzané bolesťou a vaginálnym výtokom. U zdravej ženy je pošva osídlená neškodným spektrom mikroorganizmov. Telo ženy vytvára prirodzenú bariéru proti kvasinkám a proti patogénnym baktériám. Táto bariéra je tvorená zložitým systémom vzájomných vzťahov daných dostatočnou hrúbkou pošvového epitelu, primeraným obsahom glykogénu v bunkách a primeranou hladinou estrogénov. Kyslé prostredie a prítomnosť takzvaných Döderleinových bacilov (Lactobacillus acidophilus a niektoré ďalšie kmene baktérií) zabezpečujú stabilitu mikroflóry v pošve ženy. Zápaly pošvy sa liečia syntetickými liečivami aj probiotikami. Súčasný trend v liečbe chorôb je charakterizovaný ústupom používania syntetických prípravkov a snahou nahradiť ich produktmi biotechnologického a prírodného pôvodu, čo vytvára mimoriadnu príležitosť pre uplatnenie probiotík v liečbe zápalových ochorení pošvy. Dôležitým opatrením zdravého životného štýlu je prevencia vzniku zápalu pošvy. Spočíva v pravidelných gynekologických prehliadkach, v dodržiavaní princípov racionálnej hygieny (nie prehnanej), v primeranom používaní prostriedkov intímnej hygieny, v opatrnosti na verejných toaletách a v partnerskej vernosti. V prípade vážnej alebo častej infekcie je potrebná aj imunologická terapia.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Kvasinková infekcia – postrach žien
Vyhnite sa problémom
Zdravá OHSO čokoládka namiesto salóniek
Pomôžte deťom s trávením
Oslaďte si Vianoce zdravšie so Steviarom

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov