NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

08-06-2011

Sužujú vás intímne problémy?

Zápaly močových ciest

Infekcia močových ciest je prenikanie a množenie choroboplodných zárodkov v močových cestách. Je spôsobená najčastejšie baktériami. Postihuje dolné močové cesty a v ťažších prípadoch aj horné močové cesty. Je častejšia u žien (ľahšia možnosť preniknutia infekcie krátkou močovou trubicou pri pohlavnom styku, hormonálne vplyvy, tehotenstvo), u detí sa vyskytuje najmä pri vrodených chybách močového systému, u diabetikov, u chorých s močovými kameňmi alebo zväčšenou prostatou. Riziko infekcie močových ciest stúpa aj pri invazívnych lekárskych zásahoch (cievkovanie, cystoskopia) a pri zadržiavaní moču. Zápal močových ciest sa lieči syntetickými liečivami, alebo antibiotikami. Veľmi dôležitý je dostatočný príjem tekutín. Ako podporné prostriedky liečby prichádzajú do úvahy urologické čaje a výživové doplnky so špeciálnym účinkom na dezinfekciu močových ciest. V súčasnosti sa začínajú užívať aj probiotiká, najmä v súvislosti s výskytom kvasinkovej infekcie. Využíva sa aj kombinácia probiotík s rastlinnými extraktmi. Rastlinné extrakty posilňujú antibakteriálne a imunostimulačné účinky baktérií, ktoré obsahujú probiotiká.

Zápaly v ženských orgánoch

Vaginálny ekosystém a jeho rovnováha má veľký význam pre všeobecné zdravie žien, osobitne pre ich sexuálne a reprodukčné zdravie. Častou príčinou návštev žien v gynekologickej ordinácii je zápal pošvy alebo kvasinková infekcia sprevádzané bolesťou a vaginálnym výtokom. U zdravej ženy je pošva osídlená neškodným spektrom mikroorganizmov. Telo ženy vytvára prirodzenú bariéru proti kvasinkám a proti patogénnym baktériám. Táto bariéra je tvorená zložitým systémom vzájomných vzťahov daných dostatočnou hrúbkou pošvového epitelu, primeraným obsahom glykogénu v bunkách a primeranou hladinou estrogénov. Kyslé prostredie a prítomnosť takzvaných Döderleinových bacilov (Lactobacillus acidophilus a niektoré ďalšie kmene baktérií) zabezpečujú stabilitu mikroflóry v pošve ženy. Zápaly pošvy sa liečia syntetickými liečivami aj probiotikami. Súčasný trend v liečbe chorôb je charakterizovaný ústupom používania syntetických prípravkov a snahou nahradiť ich produktmi biotechnologického a prírodného pôvodu, čo vytvára mimoriadnu príležitosť pre uplatnenie probiotík v liečbe zápalových ochorení pošvy. Dôležitým opatrením zdravého životného štýlu je prevencia vzniku zápalu pošvy. Spočíva v pravidelných gynekologických prehliadkach, v dodržiavaní princípov racionálnej hygieny (nie prehnanej), v primeranom používaní prostriedkov intímnej hygieny, v opatrnosti na verejných toaletách a v partnerskej vernosti. V prípade vážnej alebo častej infekcie je potrebná aj imunologická terapia.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Ak užívate antibiotiká, nezabúdajte na probiotiká!
Imunita sa s vekom mení
Posilnite si na jeseň svoju imunitu
Rady, ako stráviť pobyt na slnku bez problémov
Tipy na vianočné darčeky

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov