Senná nádcha, čo s ňou?
Označenie „alergia“ sa objavilo už na začiatku 20. storočia. V poslednom období sa s ním stretávame stále častejšie. Odborníci to pripisujú nielen životnému štýlu, ale aj prostrediu, v ktorom žijeme. Kým pred pár rokmi trpelo na alergiu 0,5 % populácie, dnes sa ich počet vyšplhal až na 40 %.
Medzi najrozšírenejšie typy alergií u nás patrí senná nádcha. Trpí ňou asi pätina Slovákov, detí nevynímajúc. Spúšťačom je alergén – peľ. Peľová sezóna u nás trvá asi 10 mesiacov, kým taká Bratislava je bez alergénov asi len mesiac v roku. Alergénnosť peľov je ešte zhoršená znečistením prostredia. V dôsledku otepľovania dochádza tiež k presunu typických južných rastlín do stredného pásma.
Ako senná nádcha vzniká?
Senná nádcha začína tak, že človek vdýchne alergén a imunitný systém naň zareaguje. Začne silné svrbenie nosa, pridruží sa kýchanie, ktorým sa telo snaží dostať alergén z tela von. Potom príde silná a riedka nádcha. Počas sezóny nos vie opuchnúť až tak, že zabraňuje dýchaniu.
Ako si teda poradiť?
Najúčinnejšie je vyhnúť sa alergénu. To však často nie je možné. Skúste sa aspoň v istej miere vyhýbať alergizujúcemu prostrediu v období aktivity alergénov. Dbajte na čistotu sliznice nosa. Vhodné sú rôzne isotonické prípravky z lekárne, ktoré sú vhodné na udržanie čistoty nosa. V prípade, že je už prítomný opuch, siahnite radšej po hypertonických. V domácom prostredí zas pomôže používanie sieťok proti peľu, čističky vzduchu, či častejšie upratovanie. Peľ sa totiž nachádza aj v prachu.
Aké voľnopredajné prípravky sú vhodné?
Ako sme si spomínali, vhodné sú napríklad morské vody. Ich účinok je však skôr v udržaní čistoty nosovej sliznice.
Prvú pomoc v rámci voľnopredajných prípravkov predstavujú antihistaminiká, ktoré kúpite v balení po 7 tabliet. Tie zabraňujú uvoľňovaniu histamínu, ktorý je zodpovedný za prejavy alergie. Vhodný je tiež sprej Allerhin, ktorý vďaka obsahu lipozómov a prírodných solí vytvára ochrannú vrstvu na povrchu sliznice nosa a tým zabraňuje vstupu alergénov do tela.Nieje návykový a môže sa používať dlhodobo. Je vhodný aj na užívanie spolu s antihistaminikom.
Klasicky to však pri spozorovaní prvých príznakov alergie vyzerá takto: človek s opuchnutou sliznicou potrebuje rýchlu úľavu a preto siaha po niečom čo hneď zaberie. Ide do lekárne a kúpi si kvapky. Kvapky zaberú. V priebehu niekoľkých minút po ich aplikácii do nosnej dierky dochádza k „scvrknutiu“ sliznice nosa, výtok sa zníži, pacient si nos môže vyfúkať. Bežné kvapky do nosa, ktoré znižujú prekrvenie nosovej sliznice a sliznicu stiahnu majú len dočasný efekt a používať sa ich odporúča týždeň, maximálne 10 dní. V opačnom prípade si možno ľahko vybudovať tzv. medikamentóznu nádchu, podľa jedných nosových kvapiek sa jej hovorí aj sanorinizmus.
Sanorinizmus je vlastne druhom liekovej závislosti, ktorý sa prejavuje chronickým opuchom a následne atrofiou (stenčením) sliznice nosa. Dlhodobým užívaním takýchto kvapiek sa môže dokonca rozpadnúť nosová priehradka! Používaniu klasických kvapiek do nosa na alergiu by ste sa mali radšej vyhnúť.
Sennú nádchu neignorujte!
Veľa alergikov sennú nádchu jednoducho nerieši. Čas jej trvania pretrpia a potom zabudnú, že ju vôbec mali. Ako prišla, tak aj odišla. Maximálne si počas nádchy kúpili kvapky. Neliečená senná nádcha však až v 80 % prípadoch prerastie do astmy. Preto ak príznaky pretrvávajú neváhajte a navštívte lekára.
Myslite nato, že základom úspešnej liečby je stanovenie správnej diagnózy. To však nedokážete vždy svojpomocne, preto ak Vám do 7 dní neustupujú príznaky, utkajte k odborníkovi. Ako sme už spomínali, bežné nosové kvapky sa môžu používať len obmedzene. Veľa ľudí si myslí, že striedaním rôznych druhov spreja vzniku závislosti predídu, opak je však pravdou. Sliznici nosa je totiž jedno od akej spoločnosti sprej alebo kvapky sú. Všetky obsahujú účinnú dekongestívnu látku a ich dlhodobým používaním si zarábate na vážny problém.
Autorka článku: PharmDr. Katarína Pacigová