NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Blog - Nezaradené

18-08-2011

Prečo užívať probiotiká počas tehotenstva?

Na organizmus ženy sú v tehotenstve kladené zvýšené nároky. V tomto období je mimoriadne dôležité posilňovať obranyschopnosť organizmu a vyhnúť sa prípadnej infekcií a chorobe.

V tehotenstve sa výrazne mení hladina ženských hormónov, s čím súvisia i výrazné zmeny vaginálnej mikroflóry. K týmto zmenám prichádza i pri každomesačnom cykle ženy. Zloženie mikroflóry súvisí aj od hladiny hormónov estrogénov. V tehotenstve je hladina estrogénov zvýšená, čo podporuje tvorbu glykogénu v bunkách pošvy. Tento cukor je potravou nielen pre laktobacily, ale aj pre kvasinky. A toto je príčinou, prečo ženy počas tehotenstva často opakovane trpia na vaginálne kvasinkové infekcie.

Laktobacily sú pozitívne pôsobiace baktérie vaginálnej flóry. Ich najvyššie zastúpenie je v zdravej vaginálnej mikroflóre. Udržujú kyslé pH (ideálne pH < 4,5) a tým bránia rastu patogénnych baktérií, spôsobujúcich infekcie. Laktobacily zároveň tvoria látky – laktacíny a baktericíny, ktoré potláčajú množenie patogénov.

Naopak kvasinky sú príčinou nepríjemných kvasinkových infekcií. Tieto sú v tehotenstve hrozbou. S ochoreniami tohto charakteru súvisí až 30 % predčasných pôrodov.

Keďže pozitívny efekt laktobacilov a probiotických kultúr pri prevencií i liečbe bakteriálnych vaginálnych infekcií je vedecky potvrdený, ich zvýšený prísun je v tehotenstve veľmi dôležitý nielen pre posilnenie črevnej, ale najmä vaginálnej mikroflóry.

Nie je možné pridávať komentáre.

Podobné články

Probiotiká – v čom vedia pomôcť najmenším
9 mýtov o opaľovaní
Prvé príznaky tehotenstva – I.časť
Zlé vs. dobré baktérie
Ako sa detoxikovať?

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov