Poznáte zásady užívania probiotík? Naozaj na nich záleží
O pozitívnych účinkoch probiotík sa presviedča stále viac a viac ľudí. Probiotiká by sa mali užívať pri liečbe antibiotikami, no nie je jedno, kedy probiotikum užijete. V našom článku sa dozviete prečo.
Pozitívne vlastnosti probiotík nie sú fáma
Dnes už s určitosťou vieme, že probiotiká sú prospešné pre naše zažívanie. Zlepšujú trávenie, imunitu, odstraňujú z tráviaceho traktu škodlivé baktérie a sú veľkou pomocou pri užívaní antibiotík. Antibiotiká totiž ničia dobré aj zlé baktérie, a preto narúšajú črevnú mikroflóru a oslabujú náš imunitný systém. A práve to je dôvod, prečo by sme pri liečbe antibiotikami mali užívať vždy aj probiotiká.
Užívanie probiotík má svoje pravidlá
Ak beriete antibiotiká, nejedzte s nimi probiotiká naraz, pretože antibiotiká by mohli znížiť účinnosť probiotík. Po užití antibiotík si dajte probiotikum minimálne po dvoch až troch hodinách. Samozrejme, aj tu sa stretneme s výnimkami. Na základe štúdie s probiotikami DOPHILUS sme zistili, že s niektorými antibiotikami je možné jesť probiotiká súčasne. Na našej webovej stránke si pri každom produkte môžete overiť užívanie probiotika s často používanými antibiotikami.
S probiotickou liečbou pokračujte aspoň dva týždne po vybratí antibiotík, aby sa črevná mikroflóra dostala opäť do tých správnych koľají. Probiotiká môžete užívať aj dlhodobo, ak máte problémy s oslabenou imunitou.
Ktoré potraviny si vybrať?
Už začiatkom 20-teho storočia sa vedci začali zaujímať o prospešné baktérie – probiotiká. Profesor Ilja Iljič Mečnikov, ktorý získal Nobelovu cenu za výskum imunitného systému, upozorňoval na to, že v našom črevnom trakte na nachádzajú mikroorganizmy, ktoré narúšajú náš organizmus. Odporúčal ľuďom jesť výrobky obsahujúce kyselinu mliečnu, ktorá zlepšuje fungovanie životosprávy.
Probiotiká nájdete aj v niektorých potravinách. Obohaťte stravu o jogurty, zakysanku, žinčicu, acidofilné mlieko alebo bryndzu.
Pri probiotickej liečbe sa snažte obmedziť o sladkosti, ťažké a mastné jedlá, údeniny či majonézy. Tieto potraviny podporujú vznik hnilobných baktérií, ktoré narúšajú správne fungovanie črevnej mikroflóry.
Pri výbere probiotík buďte dôslední
Na trhu sa nachádza veľa výrobkov, ktoré tvrdia, že obsahujú prospešné probiotické látky, no nie je to pravda. Pred ich kúpou sa informujte o ich účinnosti s vaším lekárom alebo lekárnikom. Hľadajte produkty, ktoré obsahujú niekoľko miliónov živých baktérií.
Probiotiká je potrebné vyberať na základe veku a zdravotného problému, ktorý vás trápi. Dieťa potrebuje odlišné zloženie probiotiká ako starší človek. Pri tráviacich problémoch taktiež potrebujete iné živé baktérie ako pri ženských problémoch. Vždy vyberajte „probiotikum s citom pre vek”.
Probiotiká, ktoré útočia na konkrétny problém
Pri močových ochoreniach sú najlepším spoločníkom pre ženy probiotiká Women Dophilus. Sú špeciálne určené pre ženy, ktoré trpia problémami s močovými cestami. Zabraňujú opakovaným infekciám, ktoré vedia poriadne znepríjemniť celý deň. S kvasinkami zase zatočia probiotiká Super Dophilus.
Pri ochoreniach čriev si z probiotík vyberte Colon Dophilus obsahujúce až 10 miliárd živých baktérií. S takýmto neuveriteľným množstvom dobrých baktérií sa zápaly a iné ochorenia už neodvážia otravovať váš organizmus.