NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


testy

dobry večer , vnučke diagnostikovali celiakliu, no aj pri dodržiavani diety vysledky su podľa lekarky stále zle. ja tomu nerozumiem môžte mi poradiť. vysledky:anti gliadin IgA – 80,00, anti gliadin IgG- 80,20 , anti transg . IgA – 150,00 , anti endomyzium EMA -pozitivne su vysledky pred necelym mesiacom , môže to znamenať važne ochorenie , nakoľko lekarka mi povedala , že neliečena celiaklia môže vyvolať rakovinu. no neni to veľmi povzbudive . je to podľa tychto vysledkov take važne ,??? čo by pomohlo aby sa tie vysledky zlepšili . dakujem

Dobrý deň pani Viera, otázka je ako dlho vnučka bezlepkovú diétu dodržiava a aj ako je stará. Výsledky sa u detí zvyknú zlepšiť do pol roka až roka, u dospelých to býva spravidla viac 1,5 roka a viac. Samozrejme aj medzi jednotlivcami sú rozdiely, pretože každý organizmus je iný.

 

Otázkou je aj či vnučka príkladne diétu dodržiava. Príčin prečo sa diéta nedodržiava je viacero – úmyselné porušovanie diéty v dôsledku nedocenenia dôsledkov (najmä v období puberty), neúmyselné (nesprávne označenie na potravinách, výber potravín, kde výrobca nedostatočne oddelil spracovanie lepkových a bezlepkových potravín, nesledovanie prídavných ltok v potravinách – niektoré éčka sú pre celiatikov nevhodné, stravovanie sa v závodnej jedálni kde zamestnanci nedodržiavajú oddelené postupy pre bezlepkovú diétu).

 

Osobne by som najprv preverila uvedené možnosti. Ak vnučka napriek striktnému dodržiavaniu diéty bude mať stále zlé hodnoty, lekár časom pristúpi k liečbe, ktorá je však nutná výnimočne. Vo výnimočných prípadoch u celiatikov diéta nezaberá dostatočne. Informujte sa u svojej lekárky o možnostiach riešenia problému.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov