NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


04-07-2016 Oľga Petrusova

Zelené sfarbenie stolice

travenie

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, po dvoch dňoch užívania probiotikum Women Dophilus pre ženy sa mi objavila zelenšia stolica. Môže to súvisieť s užívaním týchto probiotík, ktoré mi veľmi pomohli na zápal močových ciest Ďakujem

Dobrý deň.

Zelené zafarbenie stolice môže byť spôsobené tým, že potrava prejde rýchlo tráviacim traktom a nestihne byť zafarbená  žlčovými farbivami do hnedej farby. To sa stáva napríklad pri užití preháňadla alebo príjme potravy, ktorá spôsobí rýchlejšiu pasáž potravy cez tráviaci trakt. Príčinami môže byť tiež nadmerná konzumácia listovej zeleniny, potravy s obsahom potravinárskych farbív alebo užívanie prípravkov s obsahom železa, či doplnkov ako spirulina, chlorela alebo mladý jačmeň. Zelená stolica môže tiež signalizovať zvýšený počet nežiaducich baktérií v tenkom čreve. Každopádne, treba odsledovať stolicu, jej frekvenciu i konzistenciu.

Je možné, že ste zareagovala aj na probiotiká, ktoré obnovujú mikrobiálnu rovnováhu v čreve postupne. Je  možné, že pri požití probiotika niekedy dôjde k urýchlenému prechodu potravy, probiotické baktérie totiž môžu produkovať enzými podporujúce trávenie. Rovnako mohlo dôjsť k vylučovaniu nežiadúcich baktérií. Nebola stolica redšia? Ak jav trvá pár dní, nieje potrebné sa znepokojovať.

Ak by ste pozorovali dlhodobejšie nefyziologické (teda iné ako hnedé) zafarbenie stolice, zmenu konzistencie, prítomnosť hlienu či krvi v stolici, niekoľko dní trvajúcu hnačku, horúčku, či úbytok na váhe, navštívte svojho lekára, ktorý spraví komplexné vyšetrenia a vylúči prítomnosť vážnejšieho ochorenia gastrointestinálneho traktu.

Želám pekný deň.

S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov