NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


19-09-2016 Miska

Vaginálne infekcie

zdravie-zeny

Dobry den,

chcela by som sa spytat, ako liecit a zabranit opakovanemu nalezu ecoli a enterokoku v posve. Tento problem mam pomaly kazdy mesiac, partner bol tiez na vyteroch a nezistili mu nic. Nepouzivam tango nohavicky, probiotika uzivam kazdy den. Lekar mi vacsinou predpise Macmiror, ten mi tiez zakazdym zaberie, na umyvanie pouzivam Saforelle a kazdy tyzden si davam aj lactofeel, posledne som skusala uzivat aj Maldion, pradlo periem na min 60°C spolu s dezinfekciou urcenou na pranie detskych veci. Napriek tomuto vsetkemu sa mi takmer kazdy mesiac infekcia vrati. Uz som naozaj zufala, neviem ako mam zabranit tomu aby sa mi infekcia vratila, nebavi ma kazdy mesiac brat tabletky. Dakujem velmi pekne za radu

Dobrý deň Lucia.

Na stav vaginálneho epitelu ženy vplýva viac faktorov. Hlavnú rolu zohráva kolonizácia epitelu prospešnými baktériami – najmä laktobacilmi. Dôležitý je tiež hormonálny stav ženy. Estrogén totiž stimuluje sekréciu glykogénu na epitely a lactobacily ho premieňajú  na kyselinu mliečnu čím sa udržuje kyslé pH v pošve (nad 4,2). Ak sa pH v pošve zvýši – poškodenie sliznice, znížená hladina estrogénu, menštruácia alebo alkalický ejakulát, môže dôjsť k pomnoženiu baktérií inak fyziologicky prítomných v pošve (E.coli, Enterococcus…) a tým k vypuknutiu infekcie. V takomto prípade hovoríme aj o „syndróme laktobacilovej deficiencie“.
Čo z tohto pre Vás vyplýva? Robíte všetky potrebné hygienické opatrenia. Skontrolujte si aké probiotiká užívate a či obsahujú hlavne lactobacily. Z našich by som Vám odporúčala Super Dophilus alebo Woman Dophilus v prípade pridruženej infekcie močových ciest. Probiotiká užívajte pravidelne a dajte ich aj partnerovi. Odporúčam vám nejaké obdobie, aspoň mesiac, dva používať pri styku bariérovú ochranu (kondóm).
Užívate hormonálnu antikoncepciu? Aj tá môže spôsobovať nerovnováhu vo vaginálnom epitely. Poraďte sa so svojim gynekológom. Na infekcie tohto druhu je na trhu tiež liek s obsahom probiotickej kultúry Lactobacillus fermentum skombinovaný s hormónom estriolom. Ten Vám môže predpísať takisto len Váš gynekológ. Pri chronických a opakujúcich sa infekciách močovopohlavného ústrojenstva sa používajú aj enzýmové prípravky (napr. Wobenzym).
V skratke – dodržiavajte hygienické opatrenia, užívajte spolu s partnerom kvalitné probiotiká a navštívte gynekológa, ktorý určí adekvátnu liečbu.
Želám skoré uzdravenie.

S pozdravom,
PharmDr. Katarína Pacigová

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov