NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


testy

Dobrý večer.Už 6rokov trpím na bolesti brucha,krče,migrénu a hlavne zápchu,ktorá je niekedy vystriedaná častým vyprázdňovaní-3x4za deň/nie hnačka/. Trpím nespavosťou,únavou,ľahkou anémiou a bolesťami klbov,nepokojnými nohami.

Pred tými 6 rokmi som začala chodiť gastroenterologovi, kde mi udali dg Crohnova choroba susp. Robili mi aj 2x kolonoskopiu a výsledok bol stále nejasný – to trvala 2roky a potom som tam prestala chodiť- začala som s tým všetkým žiť a na tie bolesti,krče atď.som si zvykla,ale teraz posledný rok je to už horšie a cítim sa ozaj zle.

Pred 2týždňami som bola na test potravinovej intolerancie,kde mi ako silne pozitívne vyšla intolerancia na lepok,kravské mlieko a vajcia. Stredne pozitívne vyšli pšenica,raž,ryža a kvasnice.

Celiakia test mi vyšiel negatívny,ale pri odbere krvi na anti gliadin IgA – negatívne a IgG pozitívne a preto by som sa Vás chcela spýtať,či sa v mojom prípade môže jednať o CELIAKIU a či mám ísť na gastroenterologické vyšetrenie. Za odpoveď a radu ďakujem. Dita

Pani Ditka! Vaše symptómy akoby sledovali „šlabikár“ špecialistov na celiakiu. Aby som priamo odpovedala na Vašu otázku, jednoznačne je treba kontaktovať lekára špecialistu – gastroenterológa. Najlepšie by sa malo jednať o lekára, ktorý sa venuje celiatikom a zaujíma o celiakiu.

 

Intolerancia na lepok ešte nemusí zmanemať, že ste celiatik, nakoľko alergia na lepok a celiakia sú dve rôzne ochorenia. Mnoho celiatikov trpí na laktózovú intoleranciu, výskyt celiakie je vyšší u pacientov s Crohnovou chorobou a protilátky IgG Vám vyšli pozitívne. Vaše príznaky ako aj podledné tri spomínané fakty môžu naznačovať, že sa jedná o celiakiu.

 

Malé percento celiatikov neprodukuje protilátky triedy IgA (ak ste celiatička, toto je dôvod prečo Vám celiatik test nevyšiel pozitívne).Neuvádzate odkiaľ pochádzate, ale odporúčam Vám navštíviť MUDr. Páva z Nemocnice Antolská v Bratislave. Celiakii sa dlho venuje a je to lekár, ktorý sa Vám bude venovať až kým nebude jasné o akú diagnózu sa jedná.

 

Je potrebné si od praktického lekára vypýtať odporučenie ku gastroenterológovi. Prosím informujte ma ako ste pokročili, budem rada ak Váš problém poriešia.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov