NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


testy

Dobrý deň,chcem Vás poprosiť o radu. Mám dlhodobo žalúdočné (cca od puberty) a kožné (cca dva roky) problémy, tak som podstúpila vyšetrenie u alergológa a gastrovyšetrenie. Momentálne mám 27 rokov. Predtým mi na gastre nezistili nič, až po zmene doktora toto: Na gastre bola stanovená klinická diagnóza susp. celiakia. Čo značí táto diagnóza?

Biopsia: Histoenzýmové vyšetrenie natívnej vzorky: Ide o čiastočne arteficiálne poškodenú sliznicu duodena s nálezom v celku primerane konfigurovaných klkov. Aktivita maltázy, trehalázy a sacharázy-izomaltázy je primeraná. Aktivita laktázy sa tiež zdá byť v norme. Drobná vzorka svetlohnedého tkaniva: Prítomná je vzorka sliznice duodena s nálezom v celku primerane konfigurovaných klkov, bez zmoženia intraepiteliálnych lymfocytov, miestami s hustejšou mononukleárnou celulizáciou v lamina propria, tiež mierne zvýšeným počtom eozinofilných leukocytov. Klinická diagnóza: susp.coeliakia

Čo vyplíva z výsledkov vyšetrenia krvi? (krv mi bola odobratá na endoskopickom oddelení). Čo znamenajú pozitívne hodnoty Anti-gliadin IgG a Anti-t-transglutamináza IgG ? Diagnóza: K90 Anti-gliadín IgA 0,7 kIU/l Anti-gliadin IgG 22 kIU/l Anti-t-transglutamináza IgA 0,6 kIU/l Anti-t-transglutamináza IgG 10,5 kIU/l Autoprotilátky Endomyziálne protilátky EMA negat. Anti-Milk IgG v sére 100,8 kIU/l Anti-Milk IgA v sére 34,20 kIU/l Na gastre mi povedali, že nemám piť kravské mlieko a jesť jogurty, ale kyslomliečne produkty a syry môžem jesť… Nejako sa mi to nezdá, veď aj syry sú robené z mlieka….

Taktiež mi povedali, že celiakiu nemám. Z alergológie mám potvrdenú alergiu na pšeničnú múku, sóju, kvasinky, kukuricu, ryžu, zemiaky, jablko, kiwi, tresku… Taktiež na brezu,púpavu, palinu. Alergológ testami vylúčil alergiu na mlieko, pričom na gastre ju potvrdili….

Som zúfalá, lebo je to veĺký rozsah potravín. Snažím sa dodržiavať jedálniček bez týchto potravín, ale za cca 2 mesiace som schudla 4 kg… Pri výške 168cm, teraz vážim 48kg. Prosím Vás poraďte mi kto by mi vedel pomôcť so stanovením jedálnička… Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc.

Pani Zuzka! Celkom chápem Vašu paniku, množstvo odborných termínov a žiadne vysvetlenie. Na gastroenterológii Vám stanovili podozrenie na celiakiu (suspektná celiakia). Histoenzýmovým vyšetrením zisťovali ako aktívne sú Vaše tráviace enzýmy a či všetky zložky potravy primerane trávite. Aktivita základných enzýmov sa im zdala primeraná. Sliznica čreva bola čiastočne poškodená, no nenašli intraepiteliálne lymfocyty, ktoré sa pri celiakii bežne vo vzorke nachádzajú.

 

K hodnotám krvných vyšetrení sa Vám musí vyjadriť lekár, no v zásade ak máte pozitívne antigliadínové protilátky a protilátky proti tkanivovej transglutamináze, výsledky cvyšetrení naznačujú, že sa jedná o celiakiu. Negatátívny anti-milk znamená, že nemáte alergiu na mlieko, ale nevyvracia, že nemáte laktózovú intoleranciu, to sú dve odlišné ochorenia.

 

Pri laktózovej intolerancii Vám škodí laktóza-cukor z mieka. Jeho obsah v rôznych mliečnych výrobkoch je odlišný – tak napríklad v mlieku je ho najviac, v tvrdom syre menej. Ak by ste mali alergiu na mlieko, nemohli by ste jesť žiadne mliečne výrobky. To je dôvod prečo Vám odporučili uvedený režim.

 

S radou o zložení jedálnička sa môžete poradiť so svojím gastroenterológom, alebo aj som združeniami pacientov s podobnými problémami, ktorí Vám i poradia chutné recepty.Navštívte napríklad portál www.celiakia.sk

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov