NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


testy

Dobry vecer,chcela by som sa spytat.Roky trpim castou stolicou 4-5 krat denne,nie hnackou.Nejak som to neriesila nikdy som si to tak zvykla ze chodim vela krat.

Alergologicka mi brala krv a vysli mi vysledky Ttg 286,poslala ma na gastro s tym ze mam celiakiu.Objednana som na biopsiu o 2 tyzdne.Zacala som zvracat,a vkuse ma boli hlava,svrbi ma telo a potom sa mi spravia take vyrazky ako keby ma ustipli komare,bolievaju ma klby.

Anemicka nie som,s plodnostou problemy nemam,nakolko mam doma 2 deti,z toho dcera je na inzuline.Ma DM 1 typ.Neviem sa dockat vysledkov z tej biopsie a preto som sa vas chcela spytat ci to podla vas urcite je celiakia.Dakujem za skoru odpoved.A nie som chuda skor silna,mam 77kil,156 cm

Celiakia je zákerné ochorenie, pretože sa môže prejaviť v ktoromkoľvek veku, teda nielen v detskom. Aj keď Vás netrápia tráviace ťažkosti. Príznaky môžu byť rôznorodé, alebo žiadne – choroba vo Vás drieme. Nemusíte uberať na váhe, závisí to od toho ako sa u Vás ochorenie prejavuje a nakoľko je Vaše črevo poškodené.

 

Ochorenie je však vrodené. Teda trpíte naň od narodenia. Ak Vám u pani doktorky vyšli testy na prítomnosť protilátok proti transglutamináze pozitívne, môžete si byť istá, že sa jedná o celiakiu. Je však potrebné absolvovať aj črevnú biopsiu (akokoľvek nepríjemnú), pretože lekár prostredníctvom nej odhalí, v akom stave sa Vaše črevo nachádza.

 

Vhodné by bolo spraviť voľnedostupný test aj Vašej dcére – jednak výskyt celiakie je v rodine celiatikov o 30% vyšší ako u bežnej populácie, Vaša dcéra navyše trpí na vrodené autoimunitné ochorenie.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov