NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


16-12-2014 Ivana Gaňová

Aká je spoľahlivosť Celiatik testu?

testy

Na kolko % je spolahlivy celiatik test? A ak si ani po tomto domacom teste(ak mi vyjde negativny vysledok) nebudem ista a pojdem ku praktickemu lekarovi,spravi mi na moje poziadanie bez problemov odber krvi na zistenie celiakie,pripadne ma posle na gastroentologiu na odborne vysetrenie?..

Pani Gaňová! Výsledok testu je uznávaný aj lekármi. Test je regulérnou zdravotnou pomôckou schválenou na základe predložených štúdií na Štátnom ústave kontroly liečiv. Ak si nebudete istá, jednoznačne kontaktujte svojho praktického lekára pre odporučenku na gastroenterológiu, nakoľko len špecialista správne posúdi Váš zdravotný stav v tomto smere.

 

Na výsledok testu sa môžete spoľahnúť na 100% v prípade, že Vám výjde pozitívny. Ak však patríte medzi malé percento celiatikov, ktorí neprodukujú IgA protilátky (zhruba 5% celiatikov), test Vám môže vyjsť falošne negatívny.V takom prípade lekár robí doplňujúce vyšetrenie na protilátky typu IgG.

 

V každom prípade je však na potvrdenie nutná aj črevná biopsia, ktorou lekár zisťuje rozsah poškodenia čreva.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov