NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


11-09-2015 Ludmila

Sladidlá

zdravy-zivotny-styl

Dobrý deň, chcele by som sa spýtať ktoré sladidlo je najlepšie pre ľudský organizmus?

Dobrý deň.

Zaujímavá otázka. Predpokladám, že sa ma pýtate, čím je najlepšie osladiť si kávu, čaj, prípadne čo pridať do koláča:)

Cukor – sacharid je telu vlastná látka. Sacharid je zdroj energie, má stavebnú a zásobovaciu funkciu. Takže sacharid sám o sebe nieje „zlý“, práve naopak, je pre telo potrebný (prospešný cukor získame napr. z ovocia). Poďme sa však baviť o klasickom „bielom“ cukre – pripravenom z repy. Cukor je biely, lebo prešiel čistením – rafináciou. Tým sa odstránili všetky vitamíny a minerály a ostala len biela hmota, ktorá predstavuje zdroj rýchlej energie. Telo sa s takou energiou nevie vysporiadať a ukladá ju do tukových zásob. Následkom nadmernej spotreby cukru sú zápalové ochorenia, ktoré spolu s obezitou vytvárajú predpoklad civilizačných ochorení. Je preto namieste, hladať zdravšie „náhrady cukru“. Môžete siahnuť po prírodných náhradách alebo umelých sladidlách. Čo sa týka umelých sladidiel, o tom, či sú pre telo zdravšie ako klasický „biely“ cukor by sa dalo diskutovať a líšia sa tu i názory odborníkov. Ja osobne sa prikláňam k názoru, že čo je umelé je umelé a osobne si vyberám prírodné cukry.

Ak chce človek žiť zdravo, musí si dávať pozor nato čo je a pije. Pozor na zloženie potravín a hlavne na sladené vody, ktoré obsahujú veľké množstvo cukrov. Namiesto bieleho cukru môžete uprednostniť trstinový cukor, ktorý nieje rafinovaný a zachováva si obsah zdraviu prospešných látok. Ďalšou možnosťou je sirup z agave, ktorý má nízky glykemický index a ak sa konzumuje v rozumnom množstve, nepriberiete z neho. Potom je tu melasa a javorový sirup, ktoré majú niekoľko zdraviu prospešných účinkov. Na záver nám ostáva Stévia. Je to zdraviu prospešná rastlinka, obsahuje enzýmy, minerály, vitamíny, chlorofyl a komplex sladivých látok. Steviozidy obsiahnuté v tejto rastlinke, podporujú uvoľňovanie inzulínu, toto sladidlo je preto ako stvorené pre diabetikov. Stévia stabilizuje hladinu cukru v krvi, upravuje tlak krvi, podporuje činnosť pankreasu a neobsahuje žiadne kalórie, je teda vhodná aj pri redukčných diétach.

Takže jednoznačnú odpoveď na to čo je najlepšie pre telo odomňa nedostanete. Odporúčam prírodné náhrady v rozumnom množstve a čítanie etikiet na potravinách a nápojoch:)

S pozdravom,

PharmDr. Katarína Pacigová

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov