NÁKUPNÝ KOŠÍK0

Témy

Spýtajte sa odborníka


testy

Dobry den prajem, chcelby som sa opytat na jednorazovy test Celiakie.V navode je popisovany postup vykonania testu a bod 5 hovori o tom, ze na kvapku krvi teba vhorizontalnej rovine prdrzat jeden koniec sklenej kapilary,az kym nebude uplne naplnena. Robil som si test a kapilaru som nijako nevedel naplnit viac ako do nieco vyse polovice.Test vysiel negativny. Mozem si byt isty tymto vysledkom, kedze kapilara nebola na 100% plna? Dakujem za odpoved.

Dobrý deň milý Michal, je lepšie ak s kapilára skutočne krvou naplní, vtedy vieme zodpovedne garantovať výsledok testu. Ak ste sa pred realizáciou testu ale napríklad nenapili, mohli ste mať hustejšiu krv a to môže byť dôvod prečo v kapiláre krv je, ale nie je jej plná kapilára. Prípadne pri realizácii môže byť problémom, že ste si pred odberm nepremasírovali prst (aby sa zabezpečilo lepšie prekrvenie miesta vpichu).

 

Každopádne ak v kapiláre bola aspoň 1 kvapka krvi, na výsledky testu sa podľa vyjadrenia výrobcu môžete spoľahnúť. Ak však Vaše problémy pretrvávajú, pátrajte ešte po iných príčinách, ktoré ich môžu spôsobovať a overte si u lekára, či netrpíte na IgA deficit. Jediný prípad ak by Vám test vyšiel negatívny a celiakiu by ste mohol mať je ak Vaše telo neprodukuje IgA protilátky vôbec (toto je prípad asi 3-4% celiatikov, čo je veľmi malé percento).

Vhodné je sa taktiež spýtať na testy HLA antigénov pri celiakii. Ak totiž nemáte genetický podklad pre celiatické ochorenie (pozitívne HLA antigeny), nemali by ste mať na ochorenie vôbec nábeh a ani počas života (v 30tke, 60tke) by sa u Vás ochorenie nemalo vyvinúť. Informujte sa u gastroenterológa, či imunológa.

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov